Bir SİVAS Hatırası...
“Bacı benim emme, elin adamında suç yok, bacımda suç.Urum inadı var”
Tarih: 5.11.2018 04:31:06/ 453okunma / 0yorum

 

 "GÜRÜN´e doğru yol aldık. Azığımız da vardı uzun yollar için anam hazırlamıştı. Bizim Bezirci´ye göre GÜRÜN bağlık bostanlık. Derenin içinde sular akar.Ahalisi de çok gayretperver.Munis insanlar…Taşların içinde bağ bostan eylemişler.

 GÜRÜN´de kenar bir yerde halamın bahçe içinde küçük evi vardı. Doğruca vardık. Halam koştu öptü kucakladı ikimizi. Eniştem TERZİ idi. Bir elinde bin marifet olan adamdı. Biz eve giripte az biraz nefes almaya başladık ki, “SEDA HORKUR yakınmaya ağlamaya başladı ardı arkasına”.

 ENİŞTEM Malatya´ya da dükkan açmış ara sıra oraya da gitmekte imiş. Halam anlattı anlattı anlattı.Babam kurban olduğum Bedros Usta, sakince dinledi. İkindi üzeri eniştem geldi, oda anlatı anlatı anlattı.Çocuk yaşımda bildim ki, aylara varan kavgalar olmuş ve halam babamı aracı çağırtmıştı.

 Babam ikisini de azarladı. Bana döndü dedi ki “Bacı benim emme, elin adamında suç yok, bacımda suç.Urum inadı var” dedi.

 Biz oraya varalı birkaç gün olmuştu ki evde biraz yumuşamalar barışmalar baş verdi. Sevdiğim KELECOŞ yaptı bolca. Babam gündüzleri GÜRÜN içine gider, orda bulunan ERMENİ CEMATİ ile sohbet eder,  az buçuk iş kovalar, SİVAS´a eli dolu gitmeyi murad ederdi.

 GÜRÜN kazasında o zamanlar bayağı ERMENİ cemaati vardı.GÜRÜN´de başka bir duvar ustası babama “CELİKANYURT”köyünde bir ağıl çatılacak, benim elimde iş var sen bir yol git” demiş babam sevinerek eve gelmişti.

 SEDA Halam “Kirkor kalsın sen git dese de” ben durmadım babam ile at arabasıyla çıktık yola.Babam beni de her gittiği yere götürürdü,aslında eğitirdi. “Sen elimin deyneğisin” derdi. “Kişi odur ki elinde bir zanaat varsa 10 adama bedeldir.İSA Efendimiz elinin emeğini yer, alın terinden başkasına meyl etmezdi” derdi.

 Eğer bugün başarılı bir İŞ ADAMI olduysam babamın beni her gittiği yere götürmesinin payı çok."

                      Elin Niye Koynunda Kuzum /Kirkor DEĞİRMENCİYAN (SİVAS POSTASI)

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİVAS Hatırası
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SİVAS Otagarında..
SİVAS Otagarında..
Hatem TÜRK´ün yazısı...
"SIR"
"SIR"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, "ŞAH" Dedi!
MHP, SİVAS´ın tanınmış isimlerinden olan Memet ER ile seçime girecek.Başarılı ve SİVAS sevdalısı biri olarak bilinen ER´in şehirdeki siyasi dengeleri alt üst ederek Başkanlığı alabileceği yorumları yapılıyor..
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Türk´e Uzak, Türkçeye Tuzak
Haydar MERMER Yazdı!
SİVAS´a Genel Bakış
SİVAS´a Genel Bakış
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Sivas´ın Bütün Renkleri SİVAS POSTASI´nda
Doğruların ve güzelliklerin mücadelesi için herkesi ama herkesi SİVAS POSTASI´na davet ediyoruz...
Bunu da Duy SİVAS!
Bunu da Duy SİVAS!
Eş dost, akraba kadrolaşmaları ile gündemden düşmeyen Üniversitemizin, akademik olarak ne yaptığı merak konusu. Ehliyet, liyakati, işinin ehli gibi evrensel değerlerin ne zaman baş tacı edileceği ise hasretle bekleniyor.
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız´ın KARI SİVAS´ın Kârı
Yıldız Dağı kayak merkezi kış turizmi için halkın hizmetinde. YILDIZ DAĞI´nı ise, tamamlanmasına bir yıl kalan KARADENİZ-AKDENİZ bağlantı yolu abad edecek. KAR olmayan KARADENİZ sahillerinden insanlar kışın bu yolun bitmesi akabinde 2 buçuk saatte SİVAS´ta olacaklar. Ayrıca KARADENİZ´den SİVAS´a beş değişik yol güzergahı da yeniden gündemde…
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Bu EŞSİZ Yer SAHİPSİZ!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. SİVAS İl Özel İDARESİ vasıtasıyla artık bu eşsiz doğa harikasının değerlendirilmesi bekleniyor...
Seçim Sathı
Seçim Sathı
Üzeyir YİĞİT Yazdı
UFKA BAK UFKA!
UFKA BAK UFKA!
Komşumuz MALATYA, Sinema dünyasının önde gelen isimleri ile 8. FİLM FESTİVALİNİ yaparken, SİVAS “Etli Pideyi” tescil ettirip, sosyal deney ile deyim yerindeyse “dilenciliği” özendiriyor.
Bölük Pörçük
Bölük Pörçük
Abdullah ÇÜRÜKLÜ Yazdı...
Buhara´dan SİVAS´a II
Buhara´dan SİVAS´a II
İbrahim BALABAN Yazdı...
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Adil DARICI Rahmetle Anılıyor
Güzel insanlar, güzel izler bırakırlar insan hafızasında…Varlar ve yoklar içinde devinip duran dünya, zarif bir insanı konuk etti az bir zaman… Ve o iyi insanlar, doru atlara binerek, sonsuzluğa doğru uzanıverdiler apansız…
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar