"BİR KOYUP KIRK ALMAK"
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 23.11.2019 08:52:57/ 4372okunma / 0yorum

Ülkemizde emeksiz ve hızlı zenginleşme isteği, kronik bir hastalık gibi toplumu sarmış durumda.Gayri meşru işleri bir kenara bırakırsak, insanların aç gözlülüğü ve ahlaksızlığı ile devletin ve belediyelerin kamu ihale yasası ve imar uygulamalarındaki yanlış tutumları,sebepsiz zenginliklerin ana unsurları oldu.

Devletin ya da belediyelerin yaptığı imar düzenlemeleri veya değişiklikler,doğal olarak büyük rantlar oluşturmakta. Ancak esas sorun imar rantının oluşturulmasından ziyade, ortaya çıkan bu rantın kimler tarafından, nasıl paylaşıldığı ve kimleri bir anda zenginleştirdiğidir. Kamuya gitmediği kesin olan bu rantların akıbeti her zaman bir muamma olarak kalmaktadır.

İmar rantına dayalı, bu sebepsiz zengin olmaşekli, toplum tarafından öyle benimsenmiş ki, büyük çoğunlukta bunu elde etmenin peşinde koşmakta. Bir karış toprağı ele geçirenler bile ilave kat, emsal artışı, yeşil alana bina, resmi tesis alanına akaryakıt istasyonu, meydana cami,  tarihi eseri yıkıp para edecek imar değişiklikleri ile zengin olmanın hayalini kuruyor.  Velhasıl, en eğitimlisinden,  en cahiline kadar herkes,  bir gecede zengin olmanın derdinde.

Ancak devlet istese, tek bir hamle ile bu rantı bireysel olmaktan çıkartıp, kamunun yararına aktarılmasını çok rahat sağlayabilir. TBMM bu amaçla, günün birinde belki,  şöyle birkanuni düzenlemeyapabilir.

“Belediyenin mevcut imar planlarında veya yapılacak yeni düzenlemelerde,arazi niteliğinin değiştirilmesi, imar inşaat haklarının artırılması veya yapı fonksiyon veniteliklerinin değiştirilmesi vb. konularda talep gelmesi ve bu taleplerin belediye imar komisyonunca uygun görülmesi halinde;oluşabilecek muhtemel rant değeri belediye tarafından bağımsız gayrimenkul değerleme şirketlerine hesaplattırılır ve oluşan rantın tamamı mülkiyet sahibinden istenir. Tespit edilen bu bedelin karşılığında,talep edilen imar değişikliği belediye meclisinin onayına sunulur.Bu işlemlerin tamamı aleni olarak yapılır ve ilan edilir.”

İşte bu veya buna benzer bir kanuni düzenleme yapılması durumunda birçok şeyin kendiliğinden düzeleceği kanaatindeyim.Madem böyle bir rant oluşabiliyor, o zaman bu rantın tamamının, bazı kişilerin cebine değil kamunun cebine girmesi, bence en doğru olandır.

Yoksa ben uygun gördüm deyip,oraya buraya üç beş kuruş bağış yaptırıp,belki onu bile yaptırmayıp, birilerini bir gecede sebepsiz yere zengin etmenin birâlemi yok.Biline ki, bu şekilde davrananlar ve bu işlere yol verenlerin tamamı töhmet altındadır.

Geçtiğimiz günlerde belediye tarafından bir imar tadilatı yapıldı. Belediye, bir yerde ki resmi tesis alanını, akaryakıt istasyonu ve ticari alana dönüştürdü. Belediye meclisinde ki BBP grubu, yapılan bu değişikliğin iptali için müracaatta bulundu. Yapılan bu imar değişikliği ile söz konusu arazinin değeri bir gecede 40 kat değerlenerek tahminen en az, yirmi milyon liraya çıktı. Sebep? Mutlaka bilemediğimiz bir sebebi vardır. Peki, bunun karşılığında belediyenin yani kamunun bir menfaati var mı? Bilen yok!

Aslına bakarsanız bu ülke, topraktan imar rantından ve bir anda sebepsiz zengin olma düşüncesinden artık kurtarılmalıdır. Toplumumuz zenginleşmeyi, çalışmakta, üretmekte, başarılı olup kazanmakta ve adil paylaşımda aramalıdır.

Gücü elinde bulunduranların aracılığı ile yaratılan, imara dayalı mucizevi zenginleşmeler,mülkün temelini ve toplumun vicdanını,her anlamda yaraladığı alenen ortadır.

Tacettin KEPENEK

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KOYUP KIRK ALMAK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
"EZDİM ELEDİM, ÇÖZDÜM BELEDİM"
Öyle ya KUL değil ki insanı daralta, o sonsuz KUDRET sahibi koca TANRI, hiç insanı darda kor mu?”
Cevap Bekleyen Sorular!
Cevap Bekleyen Sorular!
Hayatları boyunca FETÖ´nün “1 BARDAK ÇAYINI” dahi içmemiş, bir dilim has helvasından yememiş vatanperver insanları FETÖ´cü olabilir diye İHBAR eden Eski Başkan Sami AYDIN´ın SICAK ÇERMİK´e yaptırdığı Aquapark”ın ne aşamada olduğu kamuoyunca merak ediliyor.
ÜNİVERSİTE Yeni Rektörünü ARIYOR!
ÜNİVERSİTE Yeni Rektörünü ARIYOR!
REKTÖRLÜK değişimine 5 ay gibi bir zaman kalırken, ÜNİVERSİTE yeni rektör arayışını sürdürüyor. SOSYOLOJİ ve İLAHİYAT kökenli isimlerin sıralarını savdıkları kamuoyunda geniş kanaat olarak dillendirilirken, geniş kapsamlı bir ittifak ile, TEKNİK isimlerin şanslı olduğu yorumları yapılıyor.
SUYUNU ÇIKARMAYALIM!
SUYUNU ÇIKARMAYALIM!
Geçtiğimiz günlerde yapılan SİVAS SPOR maçı ile gündem olan “ZABAHA GADAR BURDAYIZ” sözü ulusal basında da gündem oldu. Bu sözün o gün söylenip bittiği ifade edilirken, maçlar için SLOGAN yapılmasına ise gerek olmadığı yorumları yapılıyor.
Huzurum Kalmadı
Huzurum Kalmadı
Arkadaşlar çoğu zaman oluyor ki kendimizi işe yaramaz hissediyor kendimize olan özgüveni yitirip gidiyorsak bizi bu hallere sokan insan denilen zübükler den uzak durabilmeliyiz…
Bir Karıncayı Dahi İncitmedi!
Bir Karıncayı Dahi İncitmedi!
SİVAS olayları ile uzaktan yakından ilgisi olmadığı halde 27 yıldır suçsuz yere cezaevinde tutulan 86 yaşındaki Ahmet Turan KILIÇ´ın ilginç yaşamı dikkat çekiyor. Bir karıncayı dahi incitmeyen hassas bir yürek taşıyan Ahmet Turan DEDE´nin seksen öncesi olumsuz günlerde, mahallede yaşayan ALEVİ VATANDAŞLARIMIZININ en güvendiği ve sığındıkları kişi olduğu herkes tarafından ifade ediliyor.
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
SU ÇATLAĞINI BULDU!
SU ÇATLAĞINI BULDU!
İnsanı kendine benzeten ve kendi hamuruyla yoğurup olgunlaştıran başkaca bir diyar henüz keşfedildi mi bilemiyorum…
Arife Ana
Arife Ana
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Bir SİVAS Atasözü Der Ki;
Devlet, kağnı ile tavşan avlar...
ÜNİVERSİTE´nin Halleri!
ÜNİVERSİTE´nin Halleri!
Huysuz Profesör Yazdı...
BAŞARININ SIRLARI
BAŞARININ SIRLARI
Yiğide Neayak Yazdı...
Bu İLKELLİK Çocukları Hoyratlaştırıyor
Bu İLKELLİK Çocukları Hoyratlaştırıyor
İlkokul 1.Sınıfların okumaya geçtiği bilinirken, okumaya geçen öğrencilerin zihinlerini törpüleyip onları anti sosyal yapan uygulamalara bazı eğitmenlerce geçildiği gözlemleniyor.1.sınıflarda pek çok okulda şimdiden soru çözme yaptırılması hatta ve hatta eğitimde olmayan dakika tutarak hızlı okuma yaptırıldığı haberleri uzman eğitimcilerce sert bir şekilde eleştiriliyor.
"GÖL YERİNDEN SU EKSİLMEZ"
"GÖL YERİNDEN SU EKSİLMEZ"
Türk Halk Edebiyatının ustalarından biri olan SIZIRLI Âşık DESTANİ (Süleyman ULUTAŞ), kültür hayatımıza önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İki kitabını da okurla buluşturan ULUTAŞ, Üçüncü kitabının da hazır olduğunu dile getirdi.
GÖK MEDRESE
GÖK MEDRESE
Sinan DOĞAN Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar