BİLİM Dünyası SİVAS´a Odaklanacak!
Dünya Mirası olan DİVRİĞİ ULU CAMİ´nde tespit edilen “NAMAZ KILAN ADAM” Siluetinin gizemi çözülecek.Sayısal ortamda SİMÜLE edilip coğrafi konumlandırma ile gölgenin oluşacağı net tarihin ortaya çıkarılabileceği belirtiliyor. KENT MEYDANI´nda uygun bir ortama bu bölümün yapılabileceği ve tespit edilen gölgenin oluştuğu günde, binlerce turist ve akademisyenin bu oluşumu saniye saniye görmek için SİVAS´a akın edeceği öğrenildi.
Tarih: 22.8.2019 22:46:51/ 5203okunma / 1yorum

SPHM ÖZEL HABER

Bilim adamlarının hayret ve ibretle ağızlarının açık kaldığı mükemmel yapı DİVRİĞİ ULU CAMİ gizemini koruyor. İki dünyanın nakışlarla üzerinde resmedildiği bilinirken, en ilginç olanı ise GÜNEŞ ışınlarının milimetrik hesaplamalarında burada kullanıldığı lakin bilim dünyasının bunu çözemediği biliniyor.

Özellikle yıllar önce JAPON bir gezgin tarafından tespit edilen İKİNDİ vaktinde oluşan NAMAZ KILAN ADAM sılueti gizemini koruyor.

Bilimin geldiği son aşama dikkate alınarak DİVRİĞİ ULU CAMİ´ndeki bu gizemin çözüleceği bilgilerine ulaşıldı.

ULU CAMİ sayısallaştırılarak sayısal ortamda SİMÜLE edilip,coğrafi konumlandırmanın yapıldığı sayısallaştırılmış simülasyon ile analizinin yapılmasının mümkün olduğu belirtildi.

Bu simülasyon ile, Güneş ışıklarının gelişi akabinde oluşan pek çok gölgenin de mahiyetinin ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

Gelişmiş yazıcılarla bunun projelendirilip, bir bölümünün KENT MEYDANINDA yapılmasının mümkün olduğu ve hesaplamalar sonucunda NAMAZ KILAN ADAM gölgesinin oluşacağı günün tam net olarak bulunabileceği ve bu vesileyle de binlerce turist ve bilim adamının SİVAS´a akın edeceği bilim insanlarınca dile getiriliyor.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BİLİM Dünyası SİVAS Odaklanacak
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yavuz Selim
23.8.2019 00:37:39
Helal olsun Sivas Postasına, insanlar makam mevki peşinde koşarken, onlar sultan şehre ve onun hatırasına yakışır projeleri dile getiriyor. Şimdi bu projelere destek olma ve taşın altına elimizi koyma zamanı.
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS, Suriye´yi YÖNETİYORMUŞ!
SİVAS eşsiz geçmişine rağmen değerlendirilemiyor. Şehrin kültür ve turizminin felsefesi yapılamazken, tarihi kaynaklardaki bilgiler ise gerek halk gerekse şehir yöneticileri tarafından bilinmiyor.
Bunu Yapabiliriz!
Bunu Yapabiliriz!
Karasal iklimle örtüşen TÜRKİYE´nin kendine has en özge yemek kültürü olan SİVAS´ın, GASTRONOMİ Festivalini artık düşünme zamanının geldiği belirtiliyor.
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
KALİGRAFİ EĞİTİMİ BAŞLADI!
SİVAS´ta Devlet ve Özel okullarda olmayan bir eğitim yeniliği başlatıldı. Eğitim tarihinde ilk olan bu çalışma ile, İlkokul 3.sınıf öğrencilerine “KALİGRAFİ” öğretilmeye başlandı. Bu uygulamanın sistemleştirilerek önümüzdeki yıllarda “müfredat” programına gireceği öngörülüyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
Çok yanık, titrek bir ses o kadar güzel etrafa yayılıyordu ki. Usulca odadan çıktım vardım baktım ki, “SEKLEM ÇUVALININ” üzerine çıkmış sabah ezanı okumakta
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Danışmanım, Danışmansın, Danışman!
Belediye Başkan Danışmanlarının nasıl bir kamu yararına hizmet verdikleri yıllardır anlaşılamıyor.
ZOR OYUNU BOZAR!
ZOR OYUNU BOZAR!
MİLLİ EĞİTİM´in işi titiz ve ciddi alması neticesinde okullardaki “şebeke” yapıları da tasfiye ediliyor.TCK´nın 313. Maddesi gereği suçu sübuta erenlerin ise cezalandırılmaları gerektiği hukukçularca dile getiriliyor.
Bir SİVAS Hatırası...
Bir SİVAS Hatırası...
“TONUS köylerini bilirim dayım taraflarıdır. Mileves (düzensiz,tembel) insanlardır. Sadece 2 ay ekin eker biçerler, diğer zamanlar duvar diplerinde gölgeyi kollarlar. Ellerinden bir iş pek gelmez. Birkaç söğüt dikerler su kenarına o kadar çalışmazlar, yatarlar” dedi…”
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
SİVAS´tan Bir TODOR USTA Geçti!
Artin KORKOR Yazdı...
Annemin Günlükleri!
Annemin Günlükleri!
Elenora BALCİS Yazdı...
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
"UYUYAN ŞEHRİN" Hazinesi!
SİVAS´ın adeta denizi olan HAFİK GÖLÜ değerlendirilmiyor. Tarihi ve doğal güzelliği ile keşfedilmeyi bekleyen milli hazine acilen “MİLLİ PARK” statüsüne alınarak projelendirmeye hazır.
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
CEP Telefonu Operatörleri İşinizi İyi Yapın!
Son günlerde SİVAS´ta bazı vatandaşların telefon konuşmalarını sağlıklı yapamadıklarını dile getirmeleri dikkatlerden kaçmadı. Yaklaşık beş ay kadar önce 73 civarında vatandaş, telefon konuşmalarını rahat yapamayıp cızırtılı yaptıklarını dile getirmekle birlikte, son birkaç gündür de 275 civarında vatandaşın telefon konuşmasını sağlıklı yapamadığından dolayı hoşnutsuzluk içinde oldukları belirtiliyor.
Halkı ÇARPIYORLAR!
Halkı ÇARPIYORLAR!
CEP telefonlarına “VATSAP” hesabınız çalındı gönderdiğimiz şifre ile giriş yapın” diye şifre gönderip sonra da yönlendirme yaparak sitelerine abone yapıp vatandaşı 56 lira çarpıyorlar.
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
BENDE SIĞAR İKİ CİHAN
/ Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam/
ADİL COŞKUN´a VEDA
ADİL COŞKUN´a VEDA
Ömür boyu Türk Milliyetçiliğine hizmet etmiş,MHP üst yönetiminde ve Sivas İl başkanlıgında uzun yıllar bulunmuş,Millet vekili adaylıkları bulunan merhum Adil COŞKUN vefat etmiştir
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
YENİ ŞAFAK ile Yollarını Ayırdı
SİVAS başta olmak üzere ANADOLU´da en çok takip edilen yazar olan FARUK AKSOY´un yazılarına YENİ ŞAFAK GAZETESİ´nde son verilmesi şok etkisi oluşturdu. İrfani geleneği temsil eden AKSOY, bu topraklardaki vicdan ve adaletin de gür sesi olarak biliniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar