Bugün, 4 Aralık 2021 Cumartesi


Yavuz Selim
23.08.2019 00:37:39
Helal olsun Sivas Postasına, insanlar makam mevki peşinde koşarken, onlar sultan şehre ve onun hatırasına yakışır projeleri dile getiriyor. Şimdi bu projelere destek olma ve taşın altına elimizi koyma zamanı.

YEŞİL DİVRİĞİ GAZETESİ
18.06.2020 11:04:45
Divriği Ulucami´nde ki gölge erkek silüetini bir japon değil, 1961 yılında fotoğrafta çeken Erdoğan VATA tespit etmişti. Bir kaç yıl önce vefat eden Erdoğan VATA´nın yazıları gazetemizde (Yeşil Divriği) yayınlanmıştı.

BİLİM Dünyası SİVAS´a Odaklanacak!

Dünya Mirası olan DİVRİĞİ ULU CAMİ´nde tespit edilen NAMAZ KILAN Siluetinin gizemi çözülecek.Sayısal ortamda SİMÜLE edilip coğrafi konumlandırma ile gölgenin oluşacağı net tarihin ortaya çıkarılabileceği belirtiliyor.

SPHM ÖZEL HABER

Bilim adamlarının hayret ve ibretle ağızlarının açık kaldığı mükemmel yapı DİVRİĞİ ULU CAMİ gizemini koruyor. İki dünyanın nakışlarla üzerinde resmedildiği bilinirken, en ilginç olanı ise GÜNEŞ ışınlarının milimetrik hesaplamalarında burada kullanıldığı lakin bilim dünyasının bunu çözemediği biliniyor.

Özellikle yıllar önce JAPON bir gezgin tarafından tespit edilen İKİNDİ vaktinde oluşan NAMAZ KILAN ADAM sılueti gizemini koruyor.

Bilimin geldiği son aşama dikkate alınarak DİVRİĞİ ULU CAMİ´ndeki bu gizemin çözüleceği bilgilerine ulaşıldı.

ULU CAMİ sayısallaştırılarak sayısal ortamda SİMÜLE edilip,coğrafi konumlandırmanın yapıldığı sayısallaştırılmış simülasyon ile analizinin yapılmasının mümkün olduğu belirtildi.

Bu simülasyon ile, Güneş ışıklarının gelişi akabinde oluşan pek çok gölgenin de mahiyetinin ortaya çıkacağı vurgulanıyor.

Gelişmiş yazıcılarla bunun projelendirilip, bir bölümünün KENT MEYDANINDA yapılmasının mümkün olduğu ve hesaplamalar sonucunda NAMAZ KILAN ADAM gölgesinin oluşacağı günün tam net olarak bulunabileceği ve bu vesileyle de binlerce turist ve bilim adamının SİVAS´a akın edeceği bilim insanlarınca dile getiriliyor.