Beyaz Ayı Kaçtı Mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 1.2.2019 16:58:44/ 4366okunma / 0yorum

Sizin de içinize de, beyaz ayı kaçtı mı?

Şu sıralarda sosyal medyada paylaşılan bir video var. İnsanların bir konu hakkında nasıl yönlendirildiği konu ediliyor. Bu yönlendirme, insanın içine “beyaz ayı kaçırılması” olarak tanımlanıyor.

Bu video paylaşımında psikolojik bir deney anlatılıyor. Deney üç aşamalıve deney için bir grup insan denek olarak seçiliyor.

Birinci aşamada, deneklerin beş dakika boyunca istedikleri konu hakkında, istedikleri şekilde konuşma yapmaları istenir ve denekler özgürce konuşur.

İkinci aşamada deneklerin yine beş dakika özgürce konuşma yapmaları istenir ama hiç gereği yok iken de akıllarınakesinliklebeyaz ayıyıgetirmemeleri tembihlenir. Beyaz ayı niye akla gelecekse? Eğer beyaz ayı akıllarına gelecek olursa,ellerine verilen düğmelere basmaları söylenir. Her bir denek yine beşer dakika konuşur ama her birinin aklına hiç gündemde yok iken defalarca beyaz ayı gelir ve düğmelere basarlar.

Üçüncü aşamada ise deneklerden yine beşer dakika konuşmaları istenir ve isterlerse beyaz ayı dâhilher konuda istedikleri gibi konuşmaları söylenir. Bütün denekler hiç yeri yokken konuşmalarında sürekli beyaz ayıdan bahsederler.

İşte, insanlarınaklına beyaz ayı böyle kaçırılıyor.

 Ülkemizin siyasi gündemini ve özellikle iktidarın konuşmalarını bu bakış açısıyla izledikçe, nasıl yönlendirildiğimizapaçık ortaya çıkıyor. Sanki, aynı deneyde gerçekleşen süreçleri yaşıyoruz.

 Sayın Cumhurbaşkanımız bütün konuşmalarında ve hiç ara vermeden CHP ye vurmaya devam ediyor. Konu ne olursa olsun beyaz ayıyı milletin aklına öyle bir kaçırıyor ki, sormayın gitsin. Bu beyaz ayı, bir gün ekonomideki kötü gidişinin müsebbibi CHP oluyor, bir gün terör destekçisi CHP oluyor,  bir gün HDP işbirlikçisi CHP oluyor, bir gün zillet ittifakı CHP oluyor, bir gün din düşmanı CHP olabiliyor. AK partili olsun olmasın herkesin içine beyaz ayı öyle bir kaçıyor ki,herkes bunu olduğu gibi kabul ediyor. Bu kez de,  içine beyaz ayı kaçanlar başlıyor konuşmaya, siz şöyle yaptınız, böyle yaptınız. ( Bu arada belirtmek isterim ki şahsımın CHP ile ilgili hiçbir ilgisi, alakası yoktur.)

 Bu günlerde bir Beka meselesi aldı başını gidiyor. Milletin aklına beyaz ayı kaçırıldı bir kere, hiç kimse demiyor ki, nasıl yani? İnsanlar bu konuda hangi bilgiye sahip de,  bu görüşe katılabiliyor. Ben kendimi bildim bileli bizi istemeyen, bize düşman “dış mihraklar ve dış düşmanlar”hep vardı.  Şimdi bunlar unutuldu ve aynı konu, ülkenin bekası meselesine döndü. Beka, sözlükte “kalıcılık, ölmezlik” anlamına geliyor. Eğer gerçekten biz bu noktaya getirilmiş isek ölmüşüz de, ağlayanımız yok demektir. Bekadan kastın ne olduğu konusunda gerçekten yeterli bilgi sahibi miyiz? Beka konusunda bilgilendirme yapan birisini gördünüz mü, özellikle Sayın Devlet Bahçeli´den.Yoksa Bekadan kast edilen şeyiktidarı elde tutmak mı? Sayın Bahçeli´nin kayıtsız şartsız AK partiye tabi olması, ülkenin bekası için mi, yoksa iktidarın bekası için mi?

Beyaz ayıdan kurtulmanın tek bir yolu var. Aklımızı ve bilgimizi kullanmak, çünkü bilgi olmadan akılda olmuyor. Bilgi olmadan hiçbir şey olmuyor. Her şeye karşı duyarlı ve son derece dikkatli olmamız ve içimize beyaz ayının, kaçmasına izin vermemiz gerekiyor.

 Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Beyaz Kaçtı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Cumhuriyetin Rantçıları I
Cumhuriyetin Rantçıları I
Murat KALENDER Yazdı...
Masraflar KİMDEN?
Masraflar KİMDEN?
SİVAS BELEDİYESİ bünyesinde bulunan Birim Müdürleri ve Meclis Üyelerinden oluşan bir OTOBÜS insanın BATUM ve Azerbaycan´a gittiği bilgilerine ulaşıldı. Millet geçim sıkıntısı ile cebelleşirken, bu insanların geziye kendi ceplerinden mi yoksa BELEDİYE yani HALKIN cebinden mi gittikleri merak ediliyor.
Modern Aklın Eleştirsi
Modern Aklın Eleştirsi
Hayata ve insana dair ileri sürülen bazı düşünceler; toplum hayatını, girift insan yaşayışını düzenleme ve ona yön verme iddiasındaki birçok ideolojinin de temelini oluşturmuştur.
Eşkiya
Eşkiya
/yaşadım seni bir kez daha görebilmek için yaşadım/
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Bu ŞEHRİN Bir GAZETESİ Var!
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Bilenler de Susarsa!..
Bilenler de Susarsa!..
“KUL HAKKI, LİYAKAT, MÜLAKATLARDA HAKKANİYET” gibi konularda görüş bildirmeyen şehrimiz İLAHİYAT ULEMASINA kolayından iki soru sorarak ilmi açıklamalarını kamuoyu adına bekliyoruz.
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Namzetim, Namzetsin, Namzet!
Cumhuriyet Üniversitesi REKTÖRLÜK seçimleri yaklaşırken, bu dönem artık TIP kökenli bir rektör üniversitede konuşulurken, HİLMİ ATASEVEN´in alttan alta REKTÖRLÜĞÜN aile içinde kalması mantığı ile adaylığa hazırlandığı, haber merkezimize gelmeye devam ediyor.
Dostoyevski´nin Köpeği
Dostoyevski´nin Köpeği
Hayatları boyunca haksızlığa ve kötü davranışlara maruz kalmış insanların, köpek örneğinde olduğu gibi, iyi bir davranış ile karşılaştıklarında nasıl davranacaklarını bilemeyip bocalayabileceklerini dile getirir…
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Ak Parti´nin Listesi Neyi Vaadediyor?
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a X.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
Şeffaf Bir Başlangıç İçin!
BELEDİYE BAŞKANLIĞINI kim alırsa alsın, ŞEFFAF BELEDİYECİLİK anlayışı gereği, koltuğa oturmadan önce İÇ İŞLERİ BAKANLIĞI MÜFETTİŞLERİNİN davet edilerek bir incelme yapılmasının kamu yararı gereği önemli olduğu vurgulanıyor.
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Onun da Bir KİTABI Olsun!
Kalabalık ortamlarda şiir okuması ile tanınan Mevlana Mahalle Muhtarı Kazım GÖZEL´in yine kendi yazdığı bir şiiri bağırarak okuduğu gözlemlendi. GÖZEL´in bağırması ile irkilen bazı dinleyicilerin “CENK Mİ” var düşüncelerinin belirdiği yorumları yapıldı.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
BİR YIL AŞKIN UĞRAŞARAK SİVAS TARİHi KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!!!
Güzellikler Çoğalıyor!
Güzellikler Çoğalıyor!
SİVAS, Türkiye´nin en huzurlu illerinin başına geliyor. “ÖNCELİK HAYATIN, ÖNCELİK YAYANIN” sosyal bilinçlenme adımına SİVAS´ın hemen uyum sağlaması da emniyet birimlerince övgüyle bahsediliyor.
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
SİVAS, Devlet Kuran ŞEHİR
Osman ÇELİK Yazdı...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar