BEN SİMÜLE EDEMEDİM!
Bu bölümün hemen yanındaki bir kapıdan, adı Meva olan restorana geçiliyor. Dışarıdan bakınca oldukça büyük görünen bu binanın geriye kalanı meğerse restoran ve kafe imiş.Anladığım kadarı ile tesisin resmi durumu kayak simülasyon merkezi, gayrı resmi durumu restoran-kafe...
Tarih: 18.10.2019 11:56:00/ 6770okunma / 1yorum

İlimizin mülki idarecileri, restoran-kafe-otel vb.alanlarda bir aksaklık görmüş olacaklar ki,atılım üzerine atılım yapıyorlar. Uzun zamandır Sivas Belediyesi, son yıllarda da İl özel idaresi,restoran–kafe- otel işletmeciliğinde piyasa ileyarışır hale geldiler.

Resmi kurum ve kuruluşların ve bunların iştiraklerinin hizmet sektöründe faaliyet göstermesi tecrübelerle görülmüştür ki, kaynak israfından başka bir şey değildir. Kanaatimce kamu kaynakları daha üretken alanlara harcanmalı ve öncelikler daha iyi belirlenmelidir.  Aslında mülki İdarecilerin kamu kaynaklarını yerinde kullanamama sorunu, sadece bizim memleketin değil, ülkenin dillendirilmeyen en önemli sorunlarından biridir.

Örneğin Melih Gökçek´in 750 milyon dolar harcadığı Anka park eğlence merkezi, trajik bir örnek olarak şimdiden tarihte ki yerini almıştır. Almıştır almasına da, bu ülkede bunların hesabını soracak bir mekanizma maalesef kalmadı veya hiç olmadı.

Malumunuz, İl özel idaremizin en büyük işletmesi Yıldız dağı kayak merkezi. Otelinden, kafesine telesiyejinden,  kıyafet-kayak kiralama işine,  dağ konuk evinden, paten pistine yok, yok… Ancak küçük bir sorun var ki,  bu işletmeler bomboş ve çalışmıyor. Anlayacağınız, ha bire cepten yiyor. Buranın yapımına kaç lira harcandı ve bu işletmenin yıllık işletme karı-zararı nedir, hala bilinmiyor. Harca babam, harca… İyi de harcanan para, kimin parası?

Geçtiğimiz günlerde, özel idaremiz tarafından yeni kültür merkezi yanında yaptırılan bir tesise gittim.Binanın cephesinde “kış sporları eğitim merkezi” yazıyordu. Binanın dış görünümü, insanda ciddi ve özel bir eğitim merkezi algısı uyandırıyor. Ancak binanın içine girdiğinizde, rahatlıkla “Yıldız dağı fare doğurmuş”diyebiliriz..

Simülasyon merkezide  denilen yerin tamamı 150-200 metrekare. İçinde 35-40 metrekarelik plastik zeminli bir paten pisti ve 6-7 metre boyunda, halıdan yapılmış,  kayak pisti görünümlü, meyilli bir rampa var. Yedi milyon lira para harcanmış!.Başında iki görevli bomboş duruyor, başka dakimse yok. 10 dakikası 15 lira!  Saati 90 lira. Öyle herkesin gidip kolayca simüle edebileceği bir yer değil.

Bu bölümün hemen yanındaki bir kapıdan, adı Meva olan restorana geçiliyor. Dışarıdan bakınca oldukça büyük görünen bu binanın geriye kalanı meğerse restoran ve kafe imiş.Anladığım kadarı ile tesisin resmi durumu kayak simülasyon merkezi, gayrı resmi durumu restoran-kafe. DoğrusuRestoran oldukça şık ve güzel tasarlanmış. İki porsiyon pide,  bir porsiyon içli köfte ve bir su 64 lira. Akşam ve yemek saati olmasına rağmen koskoca mekânda 2-3 masa olması,boşuna değil anlaşılan.

Hizmet sektörünün devlet işi olmadığını biz biliyoruz da,  şehir idarecilerinin işletmecilikhevesleribir türlü bitmek bilmiyor.  Nedense, her gelen mülki idareci şansını denemekten vazgeçmiyor. Zamanında özel idareye ait olan büyük otel, milletin parasıyla yapılmış olmasına rağmen işletilemedi ve sonunda yok parasına satıldı gitti.Yani bina yapmak başka bir şey, işletmecilik bambaşka bir şey. Buraları şirketlerimiz işletiyor, özel sektör sayılır diye düşünülüyorsa, yine yanılıyorlar. Siz,bu tür yerler sürekli zarar edince canı yanan birileri var mı, ona bakın.

Belki de esnaf, tüccar gereğini yerine getiremediği için belediye ve özel idare, şirketleri aracılığı ile lokantacılık-kafe-otel işletmeciliğine soyunuyor. Demek ki bizim esnafta bir sıkıntı var. Hiç bir esnaf veya bunların teşkilâtları,  odaları   bu konuda tek kelam dahi etmiyor. Bir alınganlık belirtisi dahi göstermiyor. Ne kadar enteresan değil mi?

Oysa aynı esnaf odası Konya merkezli bir dönerci zinciri 8-10 liraya kaliteli ve ucuz döner satınca  hemen tavır alıyorve tepki koyabiliyor. Demek “sen ucuza döner satıyorsun, seni şöyle yaparız, böyle yaparız” diye, resmi yazı bile gönderebiliyor. 

Şehrin mülki idarecilerinin kamu kaynaklarını bu tür işlerde kullanmaları bence doğru değil ama belki deesnafın tüccarın durumlarını  görünce,kendilerini lokantacılık yapmakonusunda haklı görüyor olabilirler. Demek ki, ihtiyaç hâsıl oluyor…

Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: SİMÜLE EDEMEDİM
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Doğrucu Davut
21.10.2019 08:25:02
Tebrik ederim Tacettin bey, çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Bakalım bi yerlerden ses gelecek mi?
Bakan SELÇUK, Eğitimcileri AĞIRLIYOR!
Bakan SELÇUK, Eğitimcileri AĞIRLIYOR!
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilden gelen ve şehirlerinde yaptıkları güzel çalışmalar ile eğitime katkı sunan öğretmenleri ağırlamaya devam ediyor.
SÖYLEŞİ...
SÖYLEŞİ...
Araştırmacı Yazar Filiz KÖKSAL´ın, 2005 yılında KKTC Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ ile yaptığı güzel bir söyleşiyi okurlarımıza sunuyoruz.
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
Güzel bir ANKARA gecesinde, ANKARA Devlet Opera ve Balesi muhteşem bir program ile izleyenleri adeta büyüledi.
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
4 EYLÜL KÜLTÜR PARKI
Kent Meydanı´nda bulunan Eski ORDU EVİ´nin biran önce yıkılması bekleniyor. DÜNYANIN en büyük meydanı olma yolundaki en önemli fırsatın değerlendirmesi isteniyor.
VASATIN EĞEMENLİĞİ
VASATIN EĞEMENLİĞİ
Genel olarak şehrimizde, vasatın egemenliği hâkim olsa da, şehrimiz adına zincirleri kıran, umut verici gelişmeler de yaşanabilmekte…
BALLI DEĞİŞİKLİK KAMUOYUNU ŞOK ETTİ!
BALLI DEĞİŞİKLİK KAMUOYUNU ŞOK ETTİ!
Geçtiğimiz haftalarda yaptığımız haberde, RESMİ TESİS alanının yangından mal kaçırırcasına KONUT DIŞI KENTSEL ÇALIŞMA alanına çevrildiğini kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu oldu bitti kamuoyunda infial uyandırırken, BBP Belediye Meclis Üyelerinin ise dün itibariyle itiraz ettiği öğrenildi.
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince değerlendirilmeyi bekliyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, Eski başkan Sami AYDIN ve İmar Sorumlusu Erol GENÇ tarafindan 1800 yıldır duran alanın imara açılması hayret ve ibretle izleniyor...
"MOBİNGE" Fırsat VERİLMEMELİ!
"MOBİNGE" Fırsat VERİLMEMELİ!
Birkaç gün önce GAZİANTEP´de hayatına son veren TÜRKÇE ÖĞRETMENİ´nin “MOBİNG” e uğradığını belirten not bırakması üzerine BAKANLIK detaylı soruşturma başlattı. SİVAS´ta da bazı “VASIFSIZ” okul idarecilerinin, somut hiçbir delil olmadan birkaç kişilik sahte şahitler ayarlayarak, MOBİNG kurguladıkları ve bunu hayata geçirmeye çalıştıkları biliniyor.
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
DİVRİĞİLİ Dahi, Rahmetle Anılıyor
SİVASLI iş adamı ve girişimci Nuri DEMİRAĞ, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.DİVRİĞİ doğumlu olup üstün bir yetenek ve girişimcilik kabiliyetine sahip olan DEMİRAĞ, aynı zamanda bir Sivas sevdalısı olarak biliniyor.
"Görünmeyen Üniversite" Anılıyor
"Görünmeyen Üniversite" Anılıyor
Manevi dünyamızın mimarlarından Mehmed Zahid KOTKU Hazretleri, ölümünün seney-i devriyesinde dualarla anılıyor.
FAKÜLTE KAZANILMADI İSİM DEĞİŞTİ!
FAKÜLTE KAZANILMADI İSİM DEĞİŞTİ!
Bir fakülte daha kazanmadınız. Sadece isim değişikliği oldu. Üniversite adının başına Sivas´ı ekleyip Sivas Cumhuriyet Üniversitesi olunca değişen bir şeyin olmadığı gibi.
DELİİLYAS Küp  Peyniri Kışa Hazır
DELİİLYAS Küp Peyniri Kışa Hazır
Sivas´ın yaşayan kültür ocaklarından biri olan Deliilyas Beldesi, Sivas Mutfağına önemli katkılar sunuyor. Su böreği ve içli köfte yanı sıra, kışlık küp peyniri üretimi ile de damak tadına hitap ediyor. Sağlık açısından da tercih edilen küp peyniri, yurt dışındaki gurbetçilerin de tercihi.
GÜNAYDIN!
GÜNAYDIN!
Geçtiğimiz aylarda GENÇLİK SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün, “MALİYET ve PİYASA ARAŞTIRMASI” yapmadan ANKARALI bir firmaya 2 Trilyon civarında ihale verdiği iddia edilmişti.Şimdi ise kurumun PİYASA ARAŞTIRMASI yapma eğilimine girdiği öğrenildi.
BU MUDUR İŞTE BUDUR!
BU MUDUR İŞTE BUDUR!
Eğitimin felsefesinin oluşturulmasına yönelik güzel adımlar atılıyor. Bu bağlamda yazdıkları şiirleri kitaplaşan çocuklar, pasta keserek bu anlamlı günü kutladılar.
SİVAS SANA MİNNETTAR!
SİVAS SANA MİNNETTAR!
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı SİVAS´ın her geçen gün yeni bir özelliği daha ortaya çıkıyor. ATATÜRK´ü 108 Gün ağırlayan ve yeni bir devlet kurulmasının önünü açan şehir için özel “PARA” basılarak vefa gösterildiği bilgilerine ulaşıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar