Belediye Seçimleri
Osman ADA Yazdı...
Tarih: 14.12.2018 20:15:34/ 3330okunma / 0yorum

Öncelikle hepimiz çok ilginç ve ilkleri yaşayacağımız bir Belediye Başkanlığı Seçimleri sürecinde olacağımızı kabul edelim.

Mesela iki eski Milletvekili Hilmi BİLGİN ve Ali AKYILDIZ partilerinden Başkan Adayı oldular. Yine bir ilk mevcut Belediye Başkanı partisinden yeniden aday gösterilmedi. Yine bir önceki dönem eski belediye başkanlığı yapmış Doğan ÜRGÜP Başkan Adayı oldu.

Yine benim ısrarla, aday dediğim ama kendisinin de ısrarla aday değilim diyerek bu süreci çok başarı ile sürdüren şu anki Adalet Bakan Yardımcısı konumundan çok memnunum diyerek, partisinin başkan adayları için yapılacak teamül yoklamasının  iptal edilerek,  Genel Merkezdeki Ağırlığı ile AK Parti Belediye Başkan Adayı olan Hilmi BİLGİN´in, bürokrasideki en üst görevden ayrılarak aday olması da bence ilginçti.

Ve yine Mevcut başkanın son dakikaya kadar başkan adayı olarak gösterileceği umudu taşıması ve iki eski milletvekilinin başkan adaylığı için müracaat etmesi ve teamülün iptali sonrası sessizliğe bürünmeleri de, başka bir Ak Parti klasiği idi.

Bence asıl ilginç gelişme de düne kadar Sami AYDIN´ı istemeyenlerin, Hilmi BİLGİN ismi açıklanınca, Sami AYDIN la ilgili günah çıkarmaları oldu.

Sami AYDIN´ı ister olmaları yine düne kadar Hilmi BİLGİN´i istemeyenlerin Hilmi Bilginci olmaları ise siyasette 24 saatin çok uzun bir süre olduğunu yine hatırlattı bize...

Hilmi BİLGİN´in etrafında yalakalık yaparak bir yer kapma telaşları insanı tiksindiriyor. Lakin bu da utanmazlıkta, sığ bir marifet olsa gerek.

Zannederim ki, BİLGİN bunları biliyor ve tanıyordur diye düşünüyorum.

İşin kötüsü, eğer seçilirse -ki şu an çok zor görünüyor- bunlara, yine bir yerlerde görev verecek. Çünkü bu tür tipler, kapıdan kovsan bacadan girecek utanma arlanma bilinci olmayanlar.

Hele biri var ki evlere şenlik. ÖNCE Zeki KILIÇ ile çalıştı.Onu bıraktı , Burhanettin KURU ile birlikte oldu.Sonra Sami AYDIN´ ile en üst görevde calisti. Son demde ise Hilmi Bilginci olmuş bile...

Bu adam, gelecekte Hilmi Bilgin´den sonra gelen kimse onunla da olur yine mevki makamlarda bulunur. En üzüntü verici yanı ise, bu şahsın şehirde ne bir karşılığı var, nede sosyal bir birikimi. .Bu adamın neyi var? Hiç koskoca bir hiç. Bir Elbeyliliği var bir de topluma zenginliği var. Sonuçta bu zenginlik kamu ve belediyeden değil mi?.

Bence yine bu secimi ilk kılan unsurlardan biri de adayların açıklanması. Seçim tarihine yaklaşık 4 ay gibi bir zaman var ve adaylar, parasal ve fiziksel bir süreç yaşayacaklar.

Genel kanaat, adayların elleri ile ceplerinin arasında kilometrelerin olduğu.. .

Velhasıl Sivas ekonomisine, çok bir faydalarının olmayacağı kanaati şimdiden oluşmuş bile. Gerçi harcasalar da harcamasalar da işleri çok ama çok zor.

Yine ilk defa AK Parti de seçimi kazanabilir miyiz korkusu ve telaşı var.

Geçmişte Genel Başkan´ın gücü ile sorunsuz rahat seçimler kazanılıyordu ama bu seçimde “Reisi seviyorum, AK Partiliyim” ama diye başlayan ve vermeyeceğimle biten cümleleri şehirde çok duyar olduk.

Bu da bu seçimlerin sonucu ile ilgili hani derler ya “ayı çıkabilir ya taş düşebilir” gibi bir durumda olabilir.

Hiç kimsenin bir garantisi yok.Bir de adaylar sadaka saraydan çıkmasın mantığı ile ve filanın kontenjanı filanın adamı diye de şehirde karşılığı olmayan insanları İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisine yazmasınlar. Bunun da, bu seçimlerde sonucu etkileyecek bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Hele Ankara´dan Sivas siyasetine yön verenin yanında gezen şehre geldiğinde karşılayan yolcu eden bunu bir geçim haline getirenlerden uzak olmaları ve isim dayatmalarına direnmelerini, Sivaslı bekliyor ve istiyor.

Sivas kamuoyu, ayrıca belediye meclislerine, müteahhitlik ilişkileri olan insanların yaklaştırılmamasını ve masanın her iki tarafında bir tarafında belediyeci diğer tarafında müteahhit ilişkisinden artık nefret ediyor.

 Yaşanan tecrübelerden dolayı ve de mümkünse ben meclis üyesi olayım diyenlerden değil, başkan adaylarının bilgili donanımlı kendini yetiştirmiş insanları bularak gel beraber çalışalım demesini ve siyasete kazandırmaları arzu ediliyor.

Velhasıl çok çekişmeli çok sürprizlere açık seçmenin çok kıymetli olacağı bir seçim yaşayacağız. Hangi aday kibirden, akçeli işlerden uzak, gönüllere hitap ederse ve de düzgün insanlarla kamuoyu önüne çıkabilirse, bence Belediye Başkanı o olacaktır diye düşünüyorum.

Yine Siz Adaylar! Hanginiz kazanır iseniz hangi amaçla Belediye Meclis üyesi başkan yardımcı olacağı kamuoyunda konuşulan sırtınızda yük olacak, ASALAKLARI sırtınızda taşımayın. Bu asalakları da şehrin sırtında taşıtmayın.. SİVAS´ın artık bunlara tahammülü kalmadı..

Kamuoyunun  istemediklerini, topluma rağmen bir yerlere taşımayın. Sizin de bizlerin de başına bela etmeyin. Onların yapacakları yolsuzluklarin hirsizliklarin öbür dünya da hesabını sizler vereceksiniz ona göre..

Sivaslı sizlerden, Sivas için hazırladığınız projeleri bir an önce somut olarak duymak istiyor. Sizler halkın içine inin. Niye seçilmek istediğinizi bu şehir ile ilgili hayallerinizi hedeflerinizi anlatın. Sivaslıyı dinleyin ve onlardan gelecek önerileri dikkate alın.

Etrafınıza cambazların, hokkabazların, yalakaların, asalakların kalın duvarlar örmesine müsaade etmeyin…

Kendi gerçeğimizi kabul edelim ve bilelim. Somut bir örnek Ankara´da bizi temsil eden Sayın İsmet Yılmaz Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyon Başkanı olmasına rağmen, bedelli askerlik yapılacak iller içerisinde Sivasımız´ın olmadığı bir gerçek.

Bu gerçekten yola çıkarak, kim belediye başkanı seçilirse sahip çıkalım ona destek olalım.Yoksa,ismi dağlara taşlara yazılacak söylemlerine inanırız ama aslında daglara taşlara degil siyaseten mezar taşına yazılıyormuş!..Bunu bilerek ve yaşayarak anladık ve gördük ki, ancak ve ancak bu şehrin kalkınması, şehrin içinde bulunan insan dinamiklerinin ortaya çıkıp, insiyatif alması ile gerçekleşecektir. HER kim olursa olsun,hangi mevkide Sivas ı temsil ederse etsin,kimseden medet ummayalim.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Belediye Seçimleri
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
BEKA İÇİN
BEKA İÇİN
Sivas kararını nasıl verecek...
Maaş Arttı, Talep Patladı!
Maaş Arttı, Talep Patladı!
MUHTARLIK maaşlarında yaşanan artış MUHTARLIĞI gözde meslek haline getirdi.
Saadet Seçime Hızlı Girdi!
Saadet Seçime Hızlı Girdi!
Saadet Partisi Belediye seçimlerine sürpriz bir isimle girmeye karar verdi. Sivas Belediye tarihine “RÜŞVET İLE MÜCADELE EDEN BAŞKAN” olarak geçen Osman SEÇİLMİŞ´in oğlu Melih SEÇİLMİŞ aday gösterildi.
TÜDEMSAŞ Sivas´ındır!
TÜDEMSAŞ Sivas´ındır!
TBMM Genel Kurulunda SİVAS´ın sorunlarını dile getiren Ahmet ÖZYÜREK, şehirde gündem oldu. TÜDEMSAŞ´ın SİVAS´ın bir değeri olduğunu belirtirken, KENEVİR üreten iller içerisine SİVAS´ın da alınması gerektiğini dile getirdi.
YEREL NABIZ!
YEREL NABIZ!
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Habib SOLUK Beye Cevaben
Habib SOLUK Beye Cevaben
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Sanki ADAY Gösterildi?
Sanki ADAY Gösterildi?
Ak Parti Genel Merkezi tarafından SİVAS halkının tepkisi dikkate alınarak aday gösterilmeyen, halk tarafından da siyasi karşılığı biten Sami AYDIN´ın, sanki yeniden aday gösterilmiş gibi her ortamda varlık göstermesi, tuhaf yorumlamalara kapı aralamaya devam ediyor.
Kafa Konforum ve Vali Bey
Kafa Konforum ve Vali Bey
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Yeni Bir Üniversite Garip Bir Rektör
Yeni Bir Üniversite Garip Bir Rektör
Üzeyir YİĞİT Yazdı
Bir Devrin Sonu!
Bir Devrin Sonu!
Belediye seçimlerine yaklaşık 3 ay gibi bir zaman kala, mevcut yönetim de yavaş yavaş veda etmeye hazırlanıyor.
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
SİVAS´ın güzel ilçelerinden biri olan GÜRÜN, siyaset dünyasına yetiştirdiği isimler ile de dikkat çekiyor. GÜRÜNLÜLER, Ak Parti İstanbul Milletvekili Osman BOYRAZ´ın her fırsatta kendilerine destekte bulunmaya devam ettiğini dile getiriyorlar. Son olarak BOYRAZ´ın girişimleri ilçeye gönderilen 15 adet modern kamelya çeşitli yerlere yerleştirilmeye başladı.
Zor Seçim
Zor Seçim
Yusuf Ağah Yazdı
Buhara´dan SİVAS´a V.Bölüm
Buhara´dan SİVAS´a V.Bölüm
İbrahim BALABAN Yazdı...
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
TBMM de SİVAS konulu bir basın toplantısı düzenleyen hemşehrimiz İstanbul MHP Milletvekili Hayati ARKAZ, Sivas´ın adeta ÜVEY EVLAT durumuna düştüğünü dile getirdi.
KÖYDÜ ŞEHİR YAPTI
KÖYDÜ ŞEHİR YAPTI
SİVAS´ın en başarılı BELEDİYE BAŞKANLARINDAN biri olan Necmettin MERMER, yaptığı hizmetler ile ALTINYAYLA ve çevre köylerinin en sevilen ismi oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar