Bugün, 26 Ekim 2021 Salı


BAHARIN BAŞLANGICI SİVAS'ta KUTLANIRMIŞ

Gün geçmiyor ki SİVAS’ın bir önemi daha ortaya çıkmasın. Araştırmacılara göre HİTİT KRALLARI her ilkbaharda SUPPİTASSU GÖLÜ’nde toplanarak gölün batı yakasında bulunan tapınakta bahar bayramı olan “ PURULLİYA” yı kutlarlarmış....

SPHM ÖZEL HABER

Medeniyetler durağı olan SİVAS araştırmacıların dikkatini çekiyor. SİVAS’ta bulunan SARİSSA ŞEHRİ hala gizemini korurken, bu şehre ait olan ve 1900 rakımda bulunan  SUPPİTASSU GÖLÜ ise hala keşfedilemedi.

KULMAÇ DAĞLLARI eteğinde bulunan bu gölün üst tarafında 2021 rakımda KRAL YOLU da bulunmasına rağmen, buralarda detaylı bir çalışmanın olmaması üzüntü ile karşılanıyor.

ARKEOLOGLARIN son incelemeleri ise dikkat çekici. Büyük bir medeniyet olan HİTİTLERİN BAHAR BAYRAMLARI olan “PURULLİYA” ise çok önemli bir yer tutuyor.

Yaklaşık 3 bin 500 yıl önce, HİTİT PRENSLERİNİN her ilkbaharda SUPPİTASSU’da toplanarak gölün batı yakasında bulunan tapınakta “HUWASİ” taşları etrafında FIRTINA TANRISINA dua ettikleri ve büyük şölenlerle bahar bayramı “PURULLİYA”yı kutladıkları öğrenildi.

Bahar Bayramı için SARİSSA’da büyük bir kurultay yapan HİTİT KRALLARI’nın, SUPPİTASSU GÖLÜ’nde bahar bayramını kutladıktan sonra kendi yönettikleri krallıklara dağıldıklar belirtiliyor.