Aşk mı? Mantık mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Tarih: 16.2.2019 23:37:23/ 4158okunma / 0yorum

Gençler evlilik öncesi şu ikilemi çok yaşarlar. Mantık evliliği mi? Aşk evliliği mi?

Bu seçimde adeta aşk mı, mantık mı denilebilecek bir süreç yaşıyoruz.

Adaylar konuşmalarında ve sloganlarında sıkça sevgi ve aşk temalarını işliyorlar.

Zannedersiniz belediye başkanı seçmeyeceğiz de, kendimize sevgili ve eş seçeceğiz.

Adaylardan biri diyor ki, (ben eski sevgiliyim yeni den birlikte olalım) emaneti geri verin diyor. Hatta asılan son afişlerde sevgililer günü hatırlatılıyor ve üstü kapalı bir şekilde sevdiğinize oy verin,deniliyor.

Bir diğeri tam melankolik ve platonik bir âşık gibi,  “ben Sivas´ı seviyorum (kara sevdalıyım)”, Yunus Emre´den “Ben gelmedim kavga için, benim işim sevgi için…” Diyor.

Bir diğeri,(eğer birlikte olursak) “bey değil, er olacağım.” Diyor.

Vatandaş bu sevgi hitaplarından etkileniyor mu? Bilemem.

Ancak, bu sevgi sözlerinin toplumumuzda kullanış alışkanlığını ve toplumda kaç kişinin sevdiğine  “seni seviyorum, aşkım” diyebildiğini, herhalde tahmin edebilirsiniz.

Bizim, anadan babadan gördüğümüz kadarı ile “seni seviyorum” un yerine geçen bazı cümleler vardı. Mesela, “kendine iyi bak”, “karnın aç mı”, “kendini fazla yorma”, “akşam yemek için uğraşma,  dışarı yemeğe gideriz ” gibi cümleler kurulduğunda da,  bu cümlelerin,  o anlama geldiğini bilirdik.

Aslında Türk toplumunun aşk kültürü, mistik anlamdadır ve Allah´a duyulan aşk üzerinedir. Mevlana´nın ve Yunus Emre´nini şlediği asıl aşk teması da budur. Tarihsel süreçte şairlerin bazılarının sevgilisi bir insan olsa bile,aşk sözleri bir şekilde yine getirilip, Hakk´a bağlanmıştır.

Bu sebeplerden de olsa gerek, maalesef, insanlar arasında yaşanması doğal olan bu meselede, aşk ve sevgili kültürü fazla gelişememiştir. Hatta günümüzde eşini çok sevdiği için döven veya öldüren bir toplum haline bile gelebilmişiz.

Yerel seçimlerde şehri yönetecek bir  ekip seçeceğimize  göre lüzumsuz  sevgi ve aşk ilanlarından ziyade  daha mantıklı düşünmek durumundayız.

Yani seçeceğimiz kişinin veya ekibin şehri yönetecek yeteneği ve dediğini yapacak gücü var mı? Sözünün eri mi, yoksa yalancı pehlivan mı? Çevresi var mı? En önemlisi kefili var mı? Bunları değerlendirmek gerekir.

Sayın Cumhurbaşkanının, bu milletin önüne çıkıp verdiği kefalet önemli bir taahhüttür.

Devir,  elektik aldım, alamadım devri değil. Devir, mantıklı olma devridir,  maceraya gerek yoktur.  Ben sana kızdım, küstüm, tipini beğenmedim, demekle olacak işler değildir, bu işler.

Sevdim sevmedim den ziyade ve her şeyden önce memleketin menfaati gelmelidir. Bırak İstanbul, Ankara tepkisini koysun, bu şehir hala devletin ekstra imkânlarına muhtaçtır.

Yoksa bütün adaylar çok müstesna insanlardır.

Ama mantıklı olmak bu şehir için bir zorunluluktur ve maalesef gerçek budur…

                                                                 Tacettin KEPENEK
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mantık
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SARIKAMIŞ´ın anlatıldığı “BEYAZ HÜZÜN” Tiyatrosu AKM´de sergilendi. SALONUN hınca hınç dolu olması ise sevinçle karşılandı.
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
ANADOLU´nun yağız delikanlıları geri dönmeyi hiç düşünmediler.627 ve daha ismi bilinmeyen nice SİVASLI, kara kışa kıtlığa aldırmadan bu vatan için gittiler...
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars´ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars´ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. İşte 1914-1918 Sarıkamış ve Kafkas Cephesinde Şehit olan Sivaslıların isim listesi
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
Bu Ayıp Bize Yeter!
Bu Ayıp Bize Yeter!
Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesine ait olan CELALOĞLAN Türküsü kitaplaşmayı bekliyor. DELİİLYAS topraklarından doğan bu eşsiz türkünün, kitaplaştırılarak kültür hayatımıza ne zaman kazandırılacağı merak ediliyor.
TRT´de SİVAS Rüzgarı
TRT´de SİVAS Rüzgarı
Sivas´ın kadim kültürü TRT AVAZ ekranlarında izleyici ile buluşmaya devam ediyor.”Ninniden ağıta Anadolum” isimli programda Sivas´ın türküleri ve ağıtları ekrana yansıdı.
Şehrin İnsanı...
Şehrin İnsanı...
şehrin insanı, şehrin insanı, şehrinbozuk paraların insanı, sivicelerin
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Bir GÜZELDAĞ Klasiği
Bir GÜZELDAĞ Klasiği
Bekir GÜZELDAĞ´ın hazırlayıp sunduğu “Hikayeleriyle Türkülerimiz” isimli program izlenme rekorları kırıyor. “Hastanenin Kapısına Kar Doldu” isimli türkünün hikâyesini ekrana taşıyan GÜZELDAĞ, Sivas kültürüne önemli bir katkı daha sundu.
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
Çekirge Bir Sıçrar İki Sıçrar!
“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN” 10/04/2019 tarihinde mahkemeye çıkacak olan ALTINSOY´un şahitleri tesir altına alıp kendi lehine ifade vermeleri için bir MAARİF MÜFETTİŞİNİ aracı koyduğu iddia ediliyor.
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
28 ŞUBAT´ta bir oldu bitti ile hayatı karartılan mazlumların yeniden yargılanması talep ediliyor. Toplum vicdanında dinmeyen bir yara olan 28 ŞUBAT´TA pek çok insan bir siyasi yargılama ile hapiste çürümeye devam ediyor.
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Vicdan ve Adalet SİVAS´ı da Görmeli
Kardeşi kardeşe kırdırmak için SİVAS ve BAŞBAĞLAR´da oynanan oyun milletin vicdanında derin yaralar açtı. Dış ve İç güçlerin terör örgütlerini kullanarak bir Alevi-Sünni ayrışması yapmak için SİVAS´ta yaptıkları katliam bütün Sivaslılar tarafından nefretle kınanıyor. Yaklaşık 24 yıldır olaylar ile uzaktan yakına ilgisi olmayan insanlar ise cezaevinde çürümeye devam ediyorlar.28 Şubat ruhu ile verilen cezalar kamu vicdanını yaralarken, Sivas mazlumlarının yeniden yargılanması bekleniyor.SİVASLILAR, Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL´ün bu konuya eğilerek haksız yere içeride çürüyenler içinde adaleti tesis etmesini istiyorlar.
Körler Şehrinde İki Hazine!
Körler Şehrinde İki Hazine!
ŞANLIURFA´da bulunan GÖBEKLİTEPE dünyanın ilk tapınağı olarak UNESCO tarafından Kültür Mirasına alındı. TÜRKİYE ise 2019 yılını GÖBEKLİTEPE yılı ilan etti. Göbeklitepe´ye 2 milyonun üzerinde turist gelmesi bekleniyor. SİVAS´ta bulunan iki HİTİT hazinesi SARİSSA ve KAYALIPINAR ise atıl bekliyor.
"MEMİL ile ALİS"
"MEMİL ile ALİS"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
TEŞEKKÜRLER İbrahim Amca!
SİVAS´tan 10 Bin İşçiyi ARABİSTAN´a götürerek onlara iş ve aş imkanı sağlayan SİVAS sevdalısı İBRAHİM BALABAN, şehrin tarihine altın harflerle geçen biri olarak minnetle anılıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar