Alkışlanacak Karar!
Artık EĞİTİM FAKÜLTESİ MEZUNU olmayanlar öğretmen olamayacak ve formasyon verilmeyecek.. Tansu ÇİLLER´in Başbakanlığı zamanında başlatılan ve eğitimi katleden uygulama daha yaşanmayacak. 1997´li yıllarda “tornacı, veteriner, tesviyeci, zoolog, jeolog,makinacı, demirci, madenci,işletmeci, iktisatçı, ziraatçi, inşatçı vb.” dallarda Üniversite bitirip birkaç aylık formasyon ile öğretmen yapılan bir dönemde, eğitimin felsefesini bilmeyen bu alan çıkışlıların öğrencileri, “TÜM DERSLER KİTAPLARINA, TESTLERE ve DERSANELERE” mahkum ederek birkaç nesli heba ettikleri belirtiliyor.
Tarih: 29.11.2019 14:21:37/ 427okunma / 1yorum

Eğitim Fakültesi Mezunu Öğretmenlerce “eğitmen” diye tabir edilen, alan dışından alınanlar artık öğretmen olamayacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI Prof. Dr.Ziya SELÇUK´un “Eğitim Fakültesi Mezunu” olmayanların öğretmen olarak alınmayacağı açıklaması eğitim camiasında sevinçle karşılandı. Alanları olmadığı halde 1997 yılından itibaren büyük bir yanlış ile birkaç aylık formasyon ile öğretmen yapılan pek çok insanın eğitimi katlettiği biliniyor.

Öğretmenlik felsefesini bilmeyen bu alanların, çocukları DERSANELERE, ÖZEL DERSLERE, TEST VE TÜM DERSLER” mantığına yönlendirerek birkaç nesli heba ettikleri eğitimcilerce vurgulanıyor.

Uzman eğitimciler “eğitimde kalkınma ve gelişme için mutlaka ama mutlaka devletin alan dışından öğretmen yapılanlara ERKEN EMEKLİLİK türü bir uygulama yapıp, emekliye ayırması durumunda, eğitim adına büyük bir devrim olacağını dile getiriyorlar.

Bir diğer garabet ise alan dışından atananların okullarda idareci olması olarak kayıtlara geçiyor. Okullarda idareci olan alan dışı pek çok insanın da eğitimi tamamen felç ettiği ifade ediliyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Alkışlanacak Karar
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
yusuf58
12.6.2019 09:04:45
Çok yerinde bir karar , fen edebiyat mezunlarının bile öğretmen olarak atanması yanlıştı, diğer bölümleri hiç saymamak gerek. Fen edebiyat puanları eğitimden çok düşükken ve akademik yönü olan bir eğitim alırlarken bir nevi hülle ile öğretmen oluyorlardı sonra da öğretmenlik yapmakta ne var biz ne eğitimler alıyoruz diye gereksiz hava atanlara çok şahit oldum. madem aldığınız eğitim öğretmenlik üstü !!! o halde o eğitimin hakkını verin akademik çalışmaya yönelin.popülist politikalara kurban edilmeyecek kadar kıymetsiz değil eğitim ve eğitim camiası. ne yazık ki günümüzde de en sahipsiz meslek öğretmenlik
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
SİVAS´ın Zihniyeti Değişmeli
Osman ÇELİK Yazdı...
TUHAF!
TUHAF!
Cumhurbaşkanı´nın Sivas için üniversiteye tahsis ettiği kadroları istediği gibi istediğine kullanması, istemediğine kullanmaması nedir? Ne anlama gelmektedir?
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
TÜRKİYE´de fark oluşturan eğitimciler, eğitimin felsefesinin oluşmasına büyük katkı sunmaya devam ediyorlar.
Kar Şiiri
Kar Şiiri
/senin ellerinde rüyam gelip gider/
BABA DEVE BİR PUL...
BABA DEVE BİR PUL...
TÜRK, ERMENİ, KÜRT, ÇERKEZ her bir millet SİVAS´ımızda idi ve herkes kendi kavlince yaşar idi…
Güzel Bir Haber!
Güzel Bir Haber!
KAYSERİ, Hidayet Aydoğan Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladığı ´Bacopa Monnieri Bitkisini Kullan Atık Sularını Temizle´ Projesi ile Tunus´ta TÜRKİYE´yi dünya 3.yaptılar.
Doğanın SİVAS´a Armağanı
Doğanın SİVAS´a Armağanı
SİVAS´ın “kaşıkçı elması” YILDIZ DAĞI görenleri büyülüyor. Eşsiz doğası, dingin havası ve güzelliği ile arzı endam eden YILDIZ DAĞI, kış turizmi yanı sıra yazın da gezi tutkunlarını bekliyor.
Tuhaf Çok Tuhaf!...
Tuhaf Çok Tuhaf!...
SİVAS´ta 1 Aralık PAZAR GÜNÜ komedi türü bir olay yaşandı.SERPİNCİK Yolunda uygulama yapan Jandarma,sürücüye değil de yan koltukta oturana ehliyet sorarak 2018 lira ceza kesti.
Gölgede Kalanın Gölgesi Olmaz!
Gölgede Kalanın Gölgesi Olmaz!
Sanırız ki Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Mehmet Kul da Rektörlük süresini böyle dolduracak. Nezaket ziyaretleri, ara sıra tepkilere karşı açıklama… Sanırız devasa Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Alim Yıldız´ı takip ediyorsunuz. Bizden uyarı “gölgede kalanın gölgesi olmaz.”
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
SİVAS POSTASI "FİKİR ÜRETİR!"
Takip Eden Değil Takip Edilen Gazete!
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Sabahattin KARAGÖZ İle Söyleşi...
Bir yörenin en İyi gözlemcileri dışarıdan gelip, orada bîr müddet kalanlardır. Onların bakış açıları tarihe not düşer mahiyettedir. Sabahattin Karagöz´de ekmeğinin ve ideallerinin bir savaşçısı olarak öğretmenlik hayatının ilk göz ağrısı Sivas´a gelir. Genç bir öğretmenin hayallerini, umutlarını ve yarınlara dair düşüncelerini samimiyetle irdeleyelim dedik. Sabahattin KARAGÖZ ile Altınyayla İlçesi Deliilyas Beldesinde, kaderin ördüğü görev yıllarını konuştuk…
ÖYLE Mİ?
ÖYLE Mİ?
YÖK´ün yayınladığı verilere göre sondan 10. sırada gözükmektedir. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi kütüphanesinde öğrenci başına düşen kitap sayısı 1,487. Kitabın 1 buçuğu olmaz ancak 1 buçuk bile değil.
KİTAPLARINI İMZALADILAR!
KİTAPLARINI İMZALADILAR!
Yazdıkları şiirler, bir kitapta toplanan minik öğrenciler, Milli Eğitim Müdürü SAVAŞÇI´ya kitaplarını imzalayarak hediye ettiler.
ALTINYAYLA Kitaplaştı!..
ALTINYAYLA Kitaplaştı!..
Sivas´ın ALTINYAYLA İlçesinin, geçmişten günümüze kültürel değerlerini yansıtan ilk kitabı okurlarla buluştu. Yöre için paha biçilmez bir eser olan “ALTINYAYLA” kitabı için emek harcayanları alkışlıyoruz.
KAMUOYU BUNU BEKLİYOR!
KAMUOYU BUNU BEKLİYOR!
Genelde “BAYRAMDA BOZUK PARA BULUNDURUN ve KIŞ LASTİĞİ” takın diye yaptığı açıklamalar haricinde yıllardır şehir için önemli riskler almayan Esnaf Odası Başkanı KÖKSAL´ın kışa yaklaştığımız şu günlerde“KIŞ LASTİĞİ” takın diye açıklama yapması bekleniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar