Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
“Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.”
Tarih: 11.3.2020 18:11:20/ 778okunma / 10yorum

Derim ki sene 1948…

SİVAS´ımızda çok denir ya “Er dayıya, kız bibiye çeker” diye…

Ben hep babama benzemek isterdim. Onu misal alır idim kendime…Bizim SİVAS BEZİRCİ Mahlesi, babamı çok sever idi. Haram yemez, işini dürüst yapardı.

“Pahıl” değildi, eli açıktı.

Bir vakit UZUNYAYLA´ bir iş görmüş, yaptığı işi beğenmemiş yarı parası almıştı. Kudretli TANRIYA hürmeti çok idi.Haram yersek TANRI huzurunda ne derim derdi.

Elleri kürek gibiydi BEDROS USTA´nın.

Sol koluna bir taş düşmüş ve sol kolunu az işletirdi. Amma sağ kolu küçük bir motor idi.

Taşa bir sanatkar gibi şekil verir idi onu hamur gibi yoğrur idi.Zati biz ERMENİ MİLLETİ taş ile evli sayılırızdır.

Büyük Dedemin kumandanı Enver Paşa imiş. Bir taştan yapı yapmış askeriye içinde.Enver Paşa hayran kalmış.

Necisin nerelisin diye sorumuş.

Dedem gururla tekmil edip “İsmim OŞİN Sivaslıyım kumandanım” demiş.

Sonra demiş ki “SİVASLI Oşin Usta, sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.

Babam bunu çok anlatırdı bize. Kurban olduğum anam MANUŞAK HATUN ve kardeşlerim film gibi dinler dik.

***

SİVAS´ın Bezirci Mahallesinde her millet var idi ve ne güzel renkli idi.Türk, Ermeni, Kürt,Çerkez,Roman var idi ebemkuşaği gibi.

Cenaze olur hep birlikte ağlanır, düğün olur hep birlikte gülünür idi. Kimse kimseye hor hakir bakmayı bırak, biri birinin gölgesini incitmez idi…

BEZİRCİ ulu kişisi yaşı seksene dayanmış Fakı RAMAZAN AMCA, “tillesi” ile yoldan geçince, sanki bir DEVLET Büyüğü geçiyor gibi cümle mahalleli hürmeten ayağa kalkar selam eylerlerdi.

Hatta deyim ki bizim BEZİRCİ´nin “çakırkeyif” leri de duvar diplerine saklanır o gidene değin onu “kişifler” idiler hürmetten.

Şunu da söyleyim ki, Bezirci muhitinin akşamcısı OHANNES´e onun gibi “berduşlar” şaka eyler imiş. Derler imiş ki “OHANNES Müslüman oluver”…

OHANNES de  “eşkere” demiş ki “Fakı Ramazan gibi Müslümanlığı ben yapamam, sizin gibi de Müslüman olsam ne olmasam ne “ der gülüşürlermiş.

***

Bir akşam babam “ahbapları” YENİHANLI Hafız MAHİR  ilen EPSİLELİ Dülger Çolak HASAN ile çıkageldi. Bir birlerini “garispemişler” sarıldılar çok çokcana… “Yollu” gelmiş idiler..

“Gölgeleri ağır insanlar idi” SİVAS havalisinde  “emaçer”bir kişizadeler idiİnsan görür görmez saygı duyuyor idi. Şimdi kaldı mı ki böyle insan.

Kurban olduğum anam Manuşak Gelin, “sini açtı sofra tuttu”. “Böğrülce” pişti ki sormayınız.

TANRI vergisi ne varsa sofraya koydu. Bizim SİVAS ahalisinde söylenir ki; “Misafir kısmetini terkisinde getirir”.

Babam ile ahbapları oturdular.Mahir Dayı bizi de sofra başına hele “kerikler” gelin diye oturttu..

Babam BEDROS USTA´ya bir laf etti ki hala aklımda…

Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.” dedi.

“Akıllı evlat zaten kazanır, deli evlada da mal bıraksan ne olur saçar savurur” dedi.

Babam bu sözü tuttu. Zati babam da öyle düşünür idi…Biz çocuk iken bize her bildiğini öğretti. Bacılarıma dahi değirmen tamir eylemeyi bile öğretti.

Fakirdik hiç paramız olmadı. Amma kurban olduğum babam BEDROS ve anam MANUŞAK, bizi “muhanete” muhtaç eylemediler. Çok insan evlatları için HARAM KAZANIR, mal biriktir ya, babam bize zanaat öğretti.

TANRI yol verdi zengin oldu şu KİRKOR hemşehriniz. Eğer zengin oldum ise Babam BEDROS ile Anam MANUŞAK´ın zanaat terbiyesi ve SİVAS´ım toprağının dinginliği ile zengin oldum.

Amma SİVASLI hemşehrilerim varın görün ki, bir yanım eksik kaldı.

KOCAMIŞ Kirkor, geceleri yıllardır hep ağladı…

Bezirci Mahalesinde, iki göz bahçeli bir evde doğan karındaşınız Kirkor, TANRI yol verdi ki Dünya Başvekilleri ile aynı sofraya oturdu.

“ELİM EKMEK TUTTU” velakin anam ve babam göremediler. Onlar fakirlik içinde TANRIya yol aldılar.

Yanarım da ona yanarım…TANRIM gücenmesin amma sanki bana biraz “kadirlik” oldu.

Hafta geçmez ki rüyalarım dolanır duru SİVAS havalisinde…

 (Hepinize Amerika´dan yine selamlar iletiyorum. Tanrım sizi korusun.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Akıllı Evlat Malı Yapsın
Okuyucu Yorumları (10 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Zübeyde Bozdağ
25.7.2019 00:59:24
Yüreğinize sağlık ne güzel yazmışsınız,rahmetlik annem ve babamda yazıda geçen bazı kelimeleri çok sık kullanırlardı”emaçer”gibi...Mahallemiz de sizin gibi çok değerli insanlar ve dostluklar vardı,çok teşekkür ederim,sağlıcakla kalın,saygılar!..
JULİANA
25.7.2019 08:10:34
Sayın KIRKOR BEY size ulaşmam lazım.Annem ALİS ile bilgilerinize ihtiyacım var Lutfen size ulaşmam lazım.yazdığınız "ALIS ile MEMIL"seni ALIS benim annem.
JULİANA
25.7.2019 08:16:18
Sayın Gazete EDITORLERI,KIRKOR BEY telefonuna ulaşmam lazım.KIRKOR BEY 1957 yılında AVUSTURYA ya gelmiş.Oradan AMERIKAYA gitmiş.ANNEM Alis hakkında yazısı var.Lütfen telefonuna ulaşmam lazım...
JULİANA
25.7.2019 08:21:34
Tanrı sizi korusun Kirkor Bey...Adresinize lutfederseniz Amerika ya yanınıza gelmek isterim.NEVEDA civarında bir CIFTLIK eviniz var dediler.
Hüseyin
25.7.2019 11:53:01
Kirkor DEEĞİRMENCİYAN BEYFENDİ bABAM anlattı.SİZLER SİVAS´tan SUŞEHRİ´ne taşınmışınız 1955 de babam söyledi. 1970 sene sinde de FRANSAYA ya tamamen taşınmışınız. Benim dedem gilin karşıda otururmuşsunuz. DedemE Kel FAYIK derler...
Juliana
25.7.2019 11:57:29
Kirkor bey annem ALIS sivasi çok sevmiş idi.Ağabeyim MEMIL 2003 seneSİNDE öldü.Annemi yazmanız beni duygulandirdi.BÖLÜM PÖRÇÜK bilir idik.Siz ayrıntılı yazmışsınız.HALA ağlıyorum.
İLİT
25.7.2019 12:00:03
SAYIN DEĞİRMENCİYAN. Ben "ALİS"in kızı İLİT...Size ulaşmak istiyorum. Telefonuzu nasıl burum. AMERİKA ya yanınıza gelmek ANNEM hakkında konuşmak isterim lütfen...
SİNAN DOĞAN
25.7.2019 12:29:56
Allah sağlık versin sivas sevdalısı...
Leyla SAYGIN
25.7.2019 12:35:12
BUNLARI KİTAP YAPMALISINIZ BENCE...
Nadir Ozcan
26.7.2019 07:47:51
Ben 61 yaşındayım.Her gün bakıyorum ki SIVAS POSTA GAZETESINE Kirkor Bey yazmış mi.Siz yazin efendim Hanım ile biz AĞLAYALIM...
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
"DANTE ve İLAHİ KOMEDYA"
Osman ÇELİK Yazdı...
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
DİKİM EVLERİ MASKE ÜRETİYOR!
Anadolu´nun en emin yeri olan SİVAS´ın, stratejik durumu tarih boyu bilinirken, özellikle savaşlar ve salgınlar anında SİVAS´ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Son salgınla DİKİM EVİ akılara gelirken, burada bırakın TÜRKİYE´nin Dünyanın maske ihtiyacını karşılayabilecek ekipmanların olduğu SİVAS kamuoyu tarafından devamlı dile getiriliyor.
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE Sivas´a LAZIM!
HASTANE borçlarının giderilmesi için ÜNİVERSİTE HOCALARININ her birinin 2000´er lira bağış yapmaya hazır olduklarını belirtmeleri yanı sıra ÖĞRETMENLERİN DE Nisan ayına dair EK DERS ve KURS Ücretlerini bağışlama arzusunda olduklarını beyan etmeleri ise SİVAS adına GURUR VERİCİ olarak kabul ediliyor.
CUMA NAMAZI KILINMALI!
CUMA NAMAZI KILINMALI!
Mehmet ZAHİD KOTKU geleneğini devam ettiren Muharrem Nureddin COŞAN, “Halkının %99´u Müslüman olan ülkemizde Cuma Namazı´nın gerekli kategorisinde yer aldığına olan inancımızı ve belirli kısıtlamalarla kılınmasına duyduğumuz ihtiyacı belirtmek istiyoruz.” dedi.
AMAN DİKKAT!
AMAN DİKKAT!
SALGIN nedeniyle okulların NİSAN sonuna ertelenmesi, İSTANBUL´u hareketlendirdi. Pek çok SİVASLI´nın, memleketleri olan SİVAS´a dönme düşüncelerinin salgının yayılma ihtimalinden dolayı engellenmesi bekleniyor.
TEDBİRLERE UYALIM!
TEDBİRLERE UYALIM!
15. Yüzyılda atalarımızın uyguladığı yöntemler hala geçerliliğini koruyor.
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
BiR YERYÜZÜ CENNETİ!
AKDENİZ´in incisi ALANYA, gezip görenleri adeta büyülüyor.
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
"TARIMSAL ÜRETİM SEFERBERLİĞİ İLAN EDİLMELİ"
TMMOB ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Baki Remzi SUİÇMEZ "Tarıma yönelmeliyiz" dedi...
"Dönme Dolap"
"Dönme Dolap"
Sabah Lunapark´´a giden görevliler sandalyelerin hâlâ dönmekte olduğunu görmüşler. Bekçilerin ikisi de ölmüştü…”
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
27 YILDIR KESİNTİSİZ YATIYORLAR!
Şu günlerde yapılan İNFAZ DÜZENLEMESİ çalışmasına, SİVAS olayları mağdurlarının da eklenmesi bekleniyor. HİÇBİR terör örgütü bağlantısı olmayan mağdurlar, “OTEL YANGINI” ile uzaktan yakından ilgileri olmadığı halde 27 yıldır zindanda kesintisiz yatıyorlar.
AŞIK VEYSEL
AŞIK VEYSEL
Emsali KARADUMAN Yazdı...
Yağ Pekmez
Yağ Pekmez
“Ahanda TÜRK, ahanda ERMENİ, ahanda RUM ayrı gayrı ne olaki. Halayda aramıza giremeyen büyük devletler, fitne ateşini soktular”
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
"CORANA" VİRÜSÜNÜN FAYDALARI MI?
Yiğide Neayak Yazdı...
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
SİVAS POSTASI´na Manşet Olmanız An Meselesi!
Şehrin TEK ÖZGÜR GAZETESİ Sivas Postası, ortaya koyduğu düşünceler, şehre dair ürettiği projeler ile gerek il içinde gerekse il dışında ki okurların dikkatini çekiyor.
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
GÖZDEN KAÇAN BİR GERÇEK!
Evi temizleyeceğim, günüm var, arkadaşlarım gelecek diye binbir bahane ile evdeki eşlerini dışarı gönderen ev hanımları, VİRÜS ile adeta büyük bir darbe yediler.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar