Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 13.10.2018 09:18:53/ 1473okunma / 15yorum

 

Derim ki sene 1948…

SİVAS´ımızda çok denir ya “Er dayıya, kız bibiye çeker” diye…

Ben hep babama benzemek isterdim. Onu misal alır idim kendime…Bizim SİVAS BEZİRCİ Mahlesi, babamı çok sever idi. Haram yemez, işini dürüst yapardı.

“Pahıl” değildi, eli açıktı.

Bir vakit UZUNYAYLA´ bir iş görmüş, yaptığı işi beğenmemiş yarı parası almıştı. Kudretli TANRIYA hürmeti çok idi.Haram yersek TANRI huzurunda ne derim derdi.

Elleri kürek gibiydi BEDROS USTA´nın.

Sol koluna bir taş düşmüş ve sol kolunu az işletirdi. Amma sağ kolu küçük bir motor idi.

Taşa bir sanatkar gibi şekil verir idi onu hamur gibi yoğrur idi.Zati biz ERMENİ MİLLETİ taş ile evli sayılırızdır.

Büyük Dedemin kumandanı Enver Paşa imiş. Bir taştan yapı yapmış askeriye içinde.Enver Paşa hayran kalmış.

Necisin nerelisin diye sorumuş.

Dedem gururla tekmil edip “İsmim OŞİN Sivaslıyım kumandanım” demiş.

Sonra demiş ki “SİVASLI Oşin Usta, sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.

Babam bunu çok anlatırdı bize. Kurban olduğum anam MANUŞAK HATUN ve kardeşlerim film gibi dinler dik.

***

SİVAS´ın Bezirci Mahallesinde her millet var idi ve ne güzel renkli idi.Türk, Ermeni, Kürt,Çerkez,Roman var idi ebemkuşaği gibi.

Cenaze olur hep birlikte ağlanır, düğün olur hep birlikte gülünür idi. Kimse kimseye hor hakir bakmayı bırak, biri birinin gölgesini incitmez idi…

BEZİRCİ ulu kişisi yaşı seksene dayanmış Fakı RAMAZAN AMCA, “tillesi” ile yoldan geçince, sanki bir DEVLET Büyüğü geçiyor gibi cümle mahalleli hürmeten ayağa kalkar selam eylerlerdi.

Hatta deyim ki bizim BEZİRCİ´nin “çakırkeyif” leri de duvar diplerine saklanır o gidene değin onu “kişifler” idiler hürmetten.

Şunu da söyleyim ki, Bezirci muhitinin akşamcısı OHANNES´e onun gibi “berduşlar” şaka eyler imiş. Derler imiş ki “OHANNES Müslüman oluver”…

OHANNES de  “eşkere” demiş ki “Fakı Ramazan gibi Müslümanlığı ben yapamam, sizin gibi de Müslüman olsam ne olmasam ne “ der gülüşürlermiş.

***

Bir akşam babam “ahbapları” YENİHANLI Hafız MAHİR  ilen EPSİLELİ Dülger Çolak HASAN ile çıkageldi. Bir birlerini “garispemişler” sarıldılar çok çokcana… “Yollu” gelmiş idiler..

“Gölgeleri ağır insanlar idi” SİVAS havalisinde  “emaçer”bir kişizadeler idi. İnsan görür görmez saygı duyuyor idi. Şimdi kaldı mı ki böyle insan.

Kurban olduğum anam Manuşak Gelin, “sini açtı sofra tuttu”. “Böğrülce” pişti ki sormayınız.

TANRI vergisi ne varsa sofraya koydu. Bizim SİVAS ahalisinde söylenir ki; “Misafir kısmetini terkisinde getirir”.

Babam ile ahbapları oturdular.Mahir Dayı bizi de sofra başına hele “kerikler” gelin diye oturttu..

Babam BEDROS USTA´ya bir laf etti ki hala aklımda…

Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.” dedi.

“Akıllı evlat zaten kazanır, deli evlada da mal bıraksan ne olur saçar savurur” dedi.

Babam bu sözü tuttu. Zati babam da öyle düşünür idi…Biz çocuk iken bize her bildiğini öğretti. Bacılarıma dahi değirmen tamir eylemeyi bile öğretti.

Fakirdik hiç paramız olmadı. Amma kurban olduğum babam BEDROS ve anam MANUŞAK, bizi “muhanete” muhtaç eylemediler. Çok insan evlatları için HARAM KAZANIR, mal biriktir ya, babam bize zanaat öğretti.

TANRI yol verdi zengin oldu şu KİRKOR hemşehriniz. Eğer zengin oldum ise Babam BEDROS ile Anam MANUŞAK´ın zanaat terbiyesi ve SİVAS´ım toprağının dinginliği ile zengin oldum.

Amma SİVASLI hemşehrilerim varın görün ki, bir yanım eksik kaldı.

KOCAMIŞ Kirkor, geceleri yıllardır hep ağladı…

Bezirci Mahalesinde, iki göz bahçeli bir evde doğan karındaşınız Kirkor, TANRI yol verdi ki Dünya Başvekilleri ile aynı sofraya oturdu.

“ELİM EKMEK TUTTU” velakin anam ve babam göremediler. Onlar fakirlik içinde TANRIya yol aldılar.

Yanarım da ona yanarım…TANRIM gücenmesin amma sanki bana biraz “kadirlik” oldu.

Hafta geçmez ki rüyalarım dolanır duru SİVAS havalisinde…

 (Hepinize Amerika´dan yine selamlar iletiyorum. Tanrım sizi korusun.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Akıllı Evlat Malı Yapsın
Okuyucu Yorumları (15 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Hasan yilmaz
11.10.2018 08:08:51
Siz sivasi in geçmişine ışık tutmaktasinuiz
Ilkim
10.10.2018 09:10:47
Tek kelime ile mukemmel
ARTİN
10.10.2018 19:01:44
Teşekkür ederim Mr Degirmenciyan
Abdurrahman GÜR
10.10.2018 13:31:41
Teşekkürler Değirmenciler kıralı Bedros ustanın devamı Kirkor Bey amca severek ve özlem duyarak okuyoruz ömrün uzun olsun
Ömer
10.10.2018 19:04:04
Osman ÇELIK dostum Kirkor Değirmenciyan i yazı hayatına kazandirdigin için teşekkür ederim
Şahin Cam
9.10.2018 21:46:28
Sivas tarihi ve kültürüne dahası Türkiye için gerçekten çok önemli yazılar birlik beraberlik ve kardeşlik adına.Bu yazılar inşallah Sivas Valimizin dikkatini çekmiştir ve bu yazıların kitaplaştırılması gerekir ve yardımcı olur herhalde
Eğitimci
9.10.2018 17:46:30
"Gurbet o kadar acı ki ne varsa içimde Hepsi bana yabancı, hepsi başka biçimde Ne bir arzum ne emelim, yaralanmış bir elim Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde" Kirkor Amca, bende çok sevdiğim memletim Sivastan uzaktayım. Gurbette yazılarınızı okumak insanı daha da derinden etkiliyor. İçten samimi ve duygu dolu yazılarınız için sağolun varolun.
şükrü egegil
18.10.2018 13:23:42
hem okuyor hem ağlıyorum güzel insan sivas aşığı kirkor amca sivasın ekmeğide aşıda sana helal olsun
Nesrin
9.10.2018 22:11:00
Kirkor bey sizi severek okuyorum
Zekeriya
9.10.2018 22:13:04
VALI BEY bu yazıları kitaplastirmali.sivas için çok önemli bence.
havva
9.10.2018 22:15:15
Ben severek okuyorum teşekkürler bu enfes yazılardan dolayı..
Sivasli
9.10.2018 22:41:17
Valimiz DAVUT GÜL beyefendi bana göre de bunları kitap lastirmali.
Osman ada
9.10.2018 22:44:10
çok sevdiğiniz Sivas a gelin sizin Sivas da çok seveniniz var selamlar sevgiler
kemal ak
10.10.2018 08:47:39
önemli olan kişinin duygu düşünceleri ve ifadeleri belkide kendisi geliyordur ama ne yapacaksınız, devamlı bu ısrar ,bir rahat bırakın, ne güzel anılarını yazıyor.gel ha gel beden önemli hissetmek hissedirebilmek önemlidir kendisi nerde olursa olsun. kendisinin bir bildiği vardır.
Ahmed mesud
13.10.2018 08:25:19
Zevkle okuyorum. Sivas kadar Sivaslıya memleket olan İstanbula gelmenizi ve Anadolu Kardeşliğinin canlı şahidi olarak ırkçılık gibi şeytan işi bir pislikten kurtulmamıza katkı sunmanızı çok isterim. Meryem oğlu İsa as a İMAN ettiğim gibi Muhammed as a İMAN etmenizi çok ister hürmet ederim...
Bu Güzellikler Çoğalsın!
Bu Güzellikler Çoğalsın!
İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Osman BOYRAZ, doğduğu toprakları hiçbir zaman unutmuyor. Gürün Meslek Yüksek okulu Tören alanının yapımını gerçekleştiren BOYRAZ, buranın bilgisayar ihtiyacını da temin etti. Geçen yıl SİVAS MERKEZ´de başarılı öğrenciler gönderdiği tabletler de hala unutulamadı.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
BELEDİYE´nin yaptığı İMAR tadilatı dudak uçuklatır mahiyette.Yaklaşık 1200 metre karelik yeşil alanın hangi saikle proje alanına dahil edildiği merak ediliyor. Her isteyene BELEDİYE´nin yeşil alanları inşaat alanına çevirme hakkını verip vermediği merak edilirken, bu satışın ne kadara yapıldığı ve BELEDİYE´nin zararının olup olmadığını da kamuoyu sorguluyor.
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
SİVAS´tan, İZMİR´e giden C.Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Profesörü Öcal BERKAN, taşınırken odasını topladı. Odasını toplamakla da kalmayan BERKAN, yerlerdeki LAMİNANT PARKELERİ bile söktürdü.
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
SİVAS İlahiyat Fakültesi hocalarını son zamanlarda hummalı düşüncelerin sardığı öğrenildi. Pek çok alana ilgi duyan İLAHİYAT hocalarının, KÖK HÜCREYE” merak sardıkları ve bunu araştırmaya başlayacakları bilgilerine ulaşıldı. KÖK hücrenin her ortamda varlık gösterme bilimsel analizinin yakın bir zamanda irdelenip kamuoyu ile paylaşılacağı sanılıyor.
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından, içinde SİVAS Bilim ve Teknoloji Üniversitesin de bulunduğu 18 Üniversiteye REKTÖR atanacak. Şehir kamuoyu, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi felsefesi ve kriterine uygun bir isim olan Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un etrafında kenetlendi. Sosyal tabanı olan BUYRUK´un, kendi alanı ile ilgili bir üniversiteye rektör atanması durumunda, kurulacak üniversitenin sağlam temellerinin oluşacağı belirtiliyor.
Belediye Kiracılarına Müjde!
Belediye Kiracılarına Müjde!
Bütün TÜRKİYE´de enflasyonla mücadele için % 10 indirim hayata geçiyor. SİVAS BELEDİYESİ´nin kirada olan dükkanların kiralarını %10 indireceği öğrenildi. Bu indirim ile kiracı esnafın az da olsa nefes alacağı belirtildi.
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
ÖZBELSAN´ı yıllardır VEKALETEN idare eden Şaban KAYA´nın ÖZBELSAN´da çalışan kamyonları olduğu iddiası dilden dile dolaşıyor.
Ne Anlattı Acaba!
Ne Anlattı Acaba!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM´un MEVLANA TÜNELİ ziyareti renkli görüntülere neden oldu. Bakanı çiçekle karşılayan Mahalle muhtarının “BAKANA ŞİİR OKUDUĞU” sanılıyor.
BELEDİYE Kimden Yana?
BELEDİYE Kimden Yana?
İhalesi yapılarak uygulamaya geçen OTOPARK sisteminde vatandaş mağdur ediliyor. Yol kenarlarını da kapsayan otopark uygulamasında, büyük şehirlerde olduğu gibi GENEL ABONMAN uygulamasına geçilmesi bekleniyor.BELEDİYE´nin ise vatandaştan yana olmaması tepki çekiyor.
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
28 ŞUBAT´ta bir oldu bitti ile hayatı karartılan mazlumların yeniden yargılanması talep ediliyor. Toplum vicdanında dinmeyen bir yara olan 28 ŞUBAT´TA pek çok insan bir siyasi yargılama ile hapiste çürümeye devam ediyor.
İLÇE, Yarınlara Hazır!
İLÇE, Yarınlara Hazır!
Yolları olmayan, suyu yetmeyen, halkın ihtiyaçlarına cevap veremeyen adeta bir köy görünümündeki ALTINYAYLA´yı geçen 4 yıl içerisinde tepeden tırnağa değiştiren Ak Partili Belediye BAŞKANI Necmettin MERMER´in çalışmaları dikkat çekiyor.
Sivas TV NET´te...
Sivas TV NET´te...
Türkiye´nin kültür ekranı olan TV NET´te yayınlanan “UZUN HİKAYE”, bir birinden ilginç konular ile adeta kültür arşivi oluşturuyor. Cuma akşamı yayınlanan programda SİVAS ve Kirkor DEĞİRMENCİYAN da gündeme geldi.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS´ın İlçelerinden GÜRÜN Doğalgaza kavuştu. Bakan YILMAZ, Vekil SOLUK ve Vali GÜL´ün iştiraki ile açılış gerçekleşti.Böylece Sivas´ın 5 İLÇESİ ve 1 Beldesi Doğalgaza kavuşmuş oldu.
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Türkülerin ana yurdu olan SİVAS, TRT Repertuarının önemli bir kısmını oluşturuyor. “Coğrafya kadere hükmeder” sözü gereğince pek çok SİVASLI´nın da, bu kadim topraklarda yoğruldukları kültür hamuru ile, TRT´deki pek çok önemli programın içinde başarılı bir şekilde yer almaları takdir ile karşılanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar