Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 13.10.2018 09:18:53/ 2065okunma / 16yorum

 

Derim ki sene 1948…

SİVAS´ımızda çok denir ya “Er dayıya, kız bibiye çeker” diye…

Ben hep babama benzemek isterdim. Onu misal alır idim kendime…Bizim SİVAS BEZİRCİ Mahlesi, babamı çok sever idi. Haram yemez, işini dürüst yapardı.

“Pahıl” değildi, eli açıktı.

Bir vakit UZUNYAYLA´ bir iş görmüş, yaptığı işi beğenmemiş yarı parası almıştı. Kudretli TANRIYA hürmeti çok idi.Haram yersek TANRI huzurunda ne derim derdi.

Elleri kürek gibiydi BEDROS USTA´nın.

Sol koluna bir taş düşmüş ve sol kolunu az işletirdi. Amma sağ kolu küçük bir motor idi.

Taşa bir sanatkar gibi şekil verir idi onu hamur gibi yoğrur idi.Zati biz ERMENİ MİLLETİ taş ile evli sayılırızdır.

Büyük Dedemin kumandanı Enver Paşa imiş. Bir taştan yapı yapmış askeriye içinde.Enver Paşa hayran kalmış.

Necisin nerelisin diye sorumuş.

Dedem gururla tekmil edip “İsmim OŞİN Sivaslıyım kumandanım” demiş.

Sonra demiş ki “SİVASLI Oşin Usta, sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.

Babam bunu çok anlatırdı bize. Kurban olduğum anam MANUŞAK HATUN ve kardeşlerim film gibi dinler dik.

***

SİVAS´ın Bezirci Mahallesinde her millet var idi ve ne güzel renkli idi.Türk, Ermeni, Kürt,Çerkez,Roman var idi ebemkuşaği gibi.

Cenaze olur hep birlikte ağlanır, düğün olur hep birlikte gülünür idi. Kimse kimseye hor hakir bakmayı bırak, biri birinin gölgesini incitmez idi…

BEZİRCİ ulu kişisi yaşı seksene dayanmış Fakı RAMAZAN AMCA, “tillesi” ile yoldan geçince, sanki bir DEVLET Büyüğü geçiyor gibi cümle mahalleli hürmeten ayağa kalkar selam eylerlerdi.

Hatta deyim ki bizim BEZİRCİ´nin “çakırkeyif” leri de duvar diplerine saklanır o gidene değin onu “kişifler” idiler hürmetten.

Şunu da söyleyim ki, Bezirci muhitinin akşamcısı OHANNES´e onun gibi “berduşlar” şaka eyler imiş. Derler imiş ki “OHANNES Müslüman oluver”…

OHANNES de  “eşkere” demiş ki “Fakı Ramazan gibi Müslümanlığı ben yapamam, sizin gibi de Müslüman olsam ne olmasam ne “ der gülüşürlermiş.

***

Bir akşam babam “ahbapları” YENİHANLI Hafız MAHİR  ilen EPSİLELİ Dülger Çolak HASAN ile çıkageldi. Bir birlerini “garispemişler” sarıldılar çok çokcana… “Yollu” gelmiş idiler..

“Gölgeleri ağır insanlar idi” SİVAS havalisinde  “emaçer”bir kişizadeler idi. İnsan görür görmez saygı duyuyor idi. Şimdi kaldı mı ki böyle insan.

Kurban olduğum anam Manuşak Gelin, “sini açtı sofra tuttu”. “Böğrülce” pişti ki sormayınız.

TANRI vergisi ne varsa sofraya koydu. Bizim SİVAS ahalisinde söylenir ki; “Misafir kısmetini terkisinde getirir”.

Babam ile ahbapları oturdular.Mahir Dayı bizi de sofra başına hele “kerikler” gelin diye oturttu..

Babam BEDROS USTA´ya bir laf etti ki hala aklımda…

Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.” dedi.

“Akıllı evlat zaten kazanır, deli evlada da mal bıraksan ne olur saçar savurur” dedi.

Babam bu sözü tuttu. Zati babam da öyle düşünür idi…Biz çocuk iken bize her bildiğini öğretti. Bacılarıma dahi değirmen tamir eylemeyi bile öğretti.

Fakirdik hiç paramız olmadı. Amma kurban olduğum babam BEDROS ve anam MANUŞAK, bizi “muhanete” muhtaç eylemediler. Çok insan evlatları için HARAM KAZANIR, mal biriktir ya, babam bize zanaat öğretti.

TANRI yol verdi zengin oldu şu KİRKOR hemşehriniz. Eğer zengin oldum ise Babam BEDROS ile Anam MANUŞAK´ın zanaat terbiyesi ve SİVAS´ım toprağının dinginliği ile zengin oldum.

Amma SİVASLI hemşehrilerim varın görün ki, bir yanım eksik kaldı.

KOCAMIŞ Kirkor, geceleri yıllardır hep ağladı…

Bezirci Mahalesinde, iki göz bahçeli bir evde doğan karındaşınız Kirkor, TANRI yol verdi ki Dünya Başvekilleri ile aynı sofraya oturdu.

“ELİM EKMEK TUTTU” velakin anam ve babam göremediler. Onlar fakirlik içinde TANRIya yol aldılar.

Yanarım da ona yanarım…TANRIM gücenmesin amma sanki bana biraz “kadirlik” oldu.

Hafta geçmez ki rüyalarım dolanır duru SİVAS havalisinde…

 (Hepinize Amerika´dan yine selamlar iletiyorum. Tanrım sizi korusun.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Akıllı Evlat Malı Yapsın
Okuyucu Yorumları (16 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bedir Yerlikaya
2.11.2018 22:13:55
İyi ki varsın Kirkor Usta.
Hasan yilmaz
11.10.2018 08:08:51
Siz sivasi in geçmişine ışık tutmaktasinuiz
Ilkim
10.10.2018 09:10:47
Tek kelime ile mukemmel
ARTİN
10.10.2018 19:01:44
Teşekkür ederim Mr Degirmenciyan
Abdurrahman GÜR
10.10.2018 13:31:41
Teşekkürler Değirmenciler kıralı Bedros ustanın devamı Kirkor Bey amca severek ve özlem duyarak okuyoruz ömrün uzun olsun
Ömer
10.10.2018 19:04:04
Osman ÇELIK dostum Kirkor Değirmenciyan i yazı hayatına kazandirdigin için teşekkür ederim
Şahin Cam
9.10.2018 21:46:28
Sivas tarihi ve kültürüne dahası Türkiye için gerçekten çok önemli yazılar birlik beraberlik ve kardeşlik adına.Bu yazılar inşallah Sivas Valimizin dikkatini çekmiştir ve bu yazıların kitaplaştırılması gerekir ve yardımcı olur herhalde
Eğitimci
9.10.2018 17:46:30
"Gurbet o kadar acı ki ne varsa içimde Hepsi bana yabancı, hepsi başka biçimde Ne bir arzum ne emelim, yaralanmış bir elim Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde" Kirkor Amca, bende çok sevdiğim memletim Sivastan uzaktayım. Gurbette yazılarınızı okumak insanı daha da derinden etkiliyor. İçten samimi ve duygu dolu yazılarınız için sağolun varolun.
şükrü egegil
18.10.2018 13:23:42
hem okuyor hem ağlıyorum güzel insan sivas aşığı kirkor amca sivasın ekmeğide aşıda sana helal olsun
Nesrin
9.10.2018 22:11:00
Kirkor bey sizi severek okuyorum
Zekeriya
9.10.2018 22:13:04
VALI BEY bu yazıları kitaplastirmali.sivas için çok önemli bence.
havva
9.10.2018 22:15:15
Ben severek okuyorum teşekkürler bu enfes yazılardan dolayı..
Sivasli
9.10.2018 22:41:17
Valimiz DAVUT GÜL beyefendi bana göre de bunları kitap lastirmali.
Osman ada
9.10.2018 22:44:10
çok sevdiğiniz Sivas a gelin sizin Sivas da çok seveniniz var selamlar sevgiler
kemal ak
10.10.2018 08:47:39
önemli olan kişinin duygu düşünceleri ve ifadeleri belkide kendisi geliyordur ama ne yapacaksınız, devamlı bu ısrar ,bir rahat bırakın, ne güzel anılarını yazıyor.gel ha gel beden önemli hissetmek hissedirebilmek önemlidir kendisi nerde olursa olsun. kendisinin bir bildiği vardır.
Ahmed mesud
13.10.2018 08:25:19
Zevkle okuyorum. Sivas kadar Sivaslıya memleket olan İstanbula gelmenizi ve Anadolu Kardeşliğinin canlı şahidi olarak ırkçılık gibi şeytan işi bir pislikten kurtulmamıza katkı sunmanızı çok isterim. Meryem oğlu İsa as a İMAN ettiğim gibi Muhammed as a İMAN etmenizi çok ister hürmet ederim...
Sivas Basını Kendini Yenileyecek mi?
Sivas Basını Kendini Yenileyecek mi?
Yıllardır Sivas Basınını adeta zapt eden, lakin şehir adına bir duruş gösteremeyen güce, alkışa ve nemelazımcılığa tamahkâr pek çok basın mensubunun artık köşesine çekilmesi bekleniyor. Davetlerde, belli ortamlarda, fikir üretip, tavır sahibi olması gereken nicesinin, şahsi çıkarı ve isminin cilalanması peşinde koştuğu gözlemleniyor.
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Coğrafya Kadere Hükmeder!
Türkülerin ana yurdu olan SİVAS, TRT Repertuarının önemli bir kısmını oluşturuyor. “Coğrafya kadere hükmeder” sözü gereğince pek çok SİVASLI´nın da, bu kadim topraklarda yoğruldukları kültür hamuru ile, TRT´deki pek çok önemli programın içinde başarılı bir şekilde yer almaları takdir ile karşılanıyor.
Mağdurlar Ne Olacak?
Mağdurlar Ne Olacak?
28 Şubat yargısı ve uzantıları nedeniyle 2 Temmuz ile hiç alakaları olmadığı halde zindanda çürüyen Sivaslı mağdurlar hala adalet bekliyor. Hepsi hasta ve yaşlı olan Sivaslı olayları mağdurları zindanda çürürken, 28 Şubat´ın failleri keyif çatıyorlar.
CUMHURBAŞKANLIĞI Kültür Sanat Büyük Ödülü´ne Aday
CUMHURBAŞKANLIĞI Kültür Sanat Büyük Ödülü´ne Aday
AYDINLAR tarafından Türkiye tarihinin son 50 yılının en önemli edebi ürünleri arasında yer aldığı konusunda ittifak edilen SİVASLI Kirkor DEĞİRMENCİYAN´ın AMERİKA´dan SİVAS POSTASI´na gönderdiği mektuplar ses getiriyor. Türkiye´de pek çok yayın evi bu mektupları kitaplaştırmak için yoğun temaslarda bulunuyorlar.CUMHURBAŞKANLIĞI Kültür Sanat Büyük Ödülü´nü bu mektupların hak ettiği belirtiliyor.
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Mustafa BALEL Bükreş Edebiyatında
Mustafa BALEL Bükreş Edebiyatında
Sivas´ın yetiştirdiği ünlü yazar Mustafa BALEL, Türkiye dışında da büyük okur kitleleri tarafından beğenilmeye devam ediyor. Hikâyeleri dünyanın dört bir yanında yabancı dillere çevrilen Balel´in, hemen hemen bütün eserlerinde Sivas kokusu hissedilmekte.
Soy Bir Duruş!
Soy Bir Duruş!
Bir medeniyet mimarı olan Sezai KARAKOÇ, nesilleri aydınlatmaya devam ediyor. Fikirleri ile öte ufukların daha ötesinin müjdesini veren Filozof KARAKOÇ, asırlara hükmeden soy bir duruşundan da taviz vermeyerek, düşünce kozasını bilgi ve hikmetle örüyor.
Okuyan Üretir, Yatan Tüketir
Okuyan Üretir, Yatan Tüketir
Japonlar okuyup üreterek elde ettikleri teknolojiyi satarken, başta SİVAS olmak üzere, bizim ülkemizde de pek çok insan, haber seyretme, tesbih sallama, saatlerce maç izleme ve "akşam olsa da yatsak" derdinde.
Dış Güçlerin Hedefindeydiler!
Dış Güçlerin Hedefindeydiler!
Türkiye´yi, kendi işlerine göre şekillendirme arzusunu gerçekleştirmek amacında olan dış güçlerin, Milli ve maneviyatçı duruşları olan Prof. Esad COŞAN ile Muhsin YAZICIOĞLU´nun şüpheli kazalarla şehid edilmeleri akabinde FETÖ ihanetçilerinin önlerinin açıldığı görüşleri sıklıkla dillendiriliyor.
Sonsuza Uçan Kelebekler
Sonsuza Uçan Kelebekler
Osman ÇELİK Yazdı...
BU DEĞER SIVAS´ta...
BU DEĞER SIVAS´ta...
ŞARKIŞLA´nın Batı ve Kuzeybatısında KIZILIRMAK vadisinde yer alan ve EMLEK YÖRESİ olarak tabir edilen bölge, adeta soyut kültür mirası olarak dikkat çekiyor. Yetiştirdiği 200 aşık ve yüzlerce eser ile UNESCO´nun dikkatini çekebilecek bir değer olarak keşfedilmeyi bekliyor.
ENVER PAŞA´nın Takdir Ettiği SİVASLI
ENVER PAŞA´nın Takdir Ettiği SİVASLI
SİVAS´ın insanları bulundukları ortamlarda kendilerini maharetleri ile ortaya çıkarıyorlar.Taş bir yapı yapan SİVASLI ustayı tebrik eden Enver PAŞA, “SİVASLI evladım sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.
Sen Ne Güzel İNSANSIN!
Sen Ne Güzel İNSANSIN!
TÜRKİYE´nin en sıra dışı Rektörü olan hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa ÜNAL, “anne ve babası vefat eden öğrencisine” eşiyle birlikte kız istedi.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SARIKAMIŞ´ın anlatıldığı “BEYAZ HÜZÜN” Tiyatrosu AKM´de sergilendi. SALONUN hınca hınç dolu olması ise sevinçle karşılandı.
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
ANADOLU´nun yağız delikanlıları geri dönmeyi hiç düşünmediler.627 ve daha ismi bilinmeyen nice SİVASLI, kara kışa kıtlığa aldırmadan bu vatan için gittiler...
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar