Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 13.10.2018 09:18:53/ 1866okunma / 16yorum

 

Derim ki sene 1948…

SİVAS´ımızda çok denir ya “Er dayıya, kız bibiye çeker” diye…

Ben hep babama benzemek isterdim. Onu misal alır idim kendime…Bizim SİVAS BEZİRCİ Mahlesi, babamı çok sever idi. Haram yemez, işini dürüst yapardı.

“Pahıl” değildi, eli açıktı.

Bir vakit UZUNYAYLA´ bir iş görmüş, yaptığı işi beğenmemiş yarı parası almıştı. Kudretli TANRIYA hürmeti çok idi.Haram yersek TANRI huzurunda ne derim derdi.

Elleri kürek gibiydi BEDROS USTA´nın.

Sol koluna bir taş düşmüş ve sol kolunu az işletirdi. Amma sağ kolu küçük bir motor idi.

Taşa bir sanatkar gibi şekil verir idi onu hamur gibi yoğrur idi.Zati biz ERMENİ MİLLETİ taş ile evli sayılırızdır.

Büyük Dedemin kumandanı Enver Paşa imiş. Bir taştan yapı yapmış askeriye içinde.Enver Paşa hayran kalmış.

Necisin nerelisin diye sorumuş.

Dedem gururla tekmil edip “İsmim OŞİN Sivaslıyım kumandanım” demiş.

Sonra demiş ki “SİVASLI Oşin Usta, sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.

Babam bunu çok anlatırdı bize. Kurban olduğum anam MANUŞAK HATUN ve kardeşlerim film gibi dinler dik.

***

SİVAS´ın Bezirci Mahallesinde her millet var idi ve ne güzel renkli idi.Türk, Ermeni, Kürt,Çerkez,Roman var idi ebemkuşaği gibi.

Cenaze olur hep birlikte ağlanır, düğün olur hep birlikte gülünür idi. Kimse kimseye hor hakir bakmayı bırak, biri birinin gölgesini incitmez idi…

BEZİRCİ ulu kişisi yaşı seksene dayanmış Fakı RAMAZAN AMCA, “tillesi” ile yoldan geçince, sanki bir DEVLET Büyüğü geçiyor gibi cümle mahalleli hürmeten ayağa kalkar selam eylerlerdi.

Hatta deyim ki bizim BEZİRCİ´nin “çakırkeyif” leri de duvar diplerine saklanır o gidene değin onu “kişifler” idiler hürmetten.

Şunu da söyleyim ki, Bezirci muhitinin akşamcısı OHANNES´e onun gibi “berduşlar” şaka eyler imiş. Derler imiş ki “OHANNES Müslüman oluver”…

OHANNES de  “eşkere” demiş ki “Fakı Ramazan gibi Müslümanlığı ben yapamam, sizin gibi de Müslüman olsam ne olmasam ne “ der gülüşürlermiş.

***

Bir akşam babam “ahbapları” YENİHANLI Hafız MAHİR  ilen EPSİLELİ Dülger Çolak HASAN ile çıkageldi. Bir birlerini “garispemişler” sarıldılar çok çokcana… “Yollu” gelmiş idiler..

“Gölgeleri ağır insanlar idi” SİVAS havalisinde  “emaçer”bir kişizadeler idi. İnsan görür görmez saygı duyuyor idi. Şimdi kaldı mı ki böyle insan.

Kurban olduğum anam Manuşak Gelin, “sini açtı sofra tuttu”. “Böğrülce” pişti ki sormayınız.

TANRI vergisi ne varsa sofraya koydu. Bizim SİVAS ahalisinde söylenir ki; “Misafir kısmetini terkisinde getirir”.

Babam ile ahbapları oturdular.Mahir Dayı bizi de sofra başına hele “kerikler” gelin diye oturttu..

Babam BEDROS USTA´ya bir laf etti ki hala aklımda…

Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.” dedi.

“Akıllı evlat zaten kazanır, deli evlada da mal bıraksan ne olur saçar savurur” dedi.

Babam bu sözü tuttu. Zati babam da öyle düşünür idi…Biz çocuk iken bize her bildiğini öğretti. Bacılarıma dahi değirmen tamir eylemeyi bile öğretti.

Fakirdik hiç paramız olmadı. Amma kurban olduğum babam BEDROS ve anam MANUŞAK, bizi “muhanete” muhtaç eylemediler. Çok insan evlatları için HARAM KAZANIR, mal biriktir ya, babam bize zanaat öğretti.

TANRI yol verdi zengin oldu şu KİRKOR hemşehriniz. Eğer zengin oldum ise Babam BEDROS ile Anam MANUŞAK´ın zanaat terbiyesi ve SİVAS´ım toprağının dinginliği ile zengin oldum.

Amma SİVASLI hemşehrilerim varın görün ki, bir yanım eksik kaldı.

KOCAMIŞ Kirkor, geceleri yıllardır hep ağladı…

Bezirci Mahalesinde, iki göz bahçeli bir evde doğan karındaşınız Kirkor, TANRI yol verdi ki Dünya Başvekilleri ile aynı sofraya oturdu.

“ELİM EKMEK TUTTU” velakin anam ve babam göremediler. Onlar fakirlik içinde TANRIya yol aldılar.

Yanarım da ona yanarım…TANRIM gücenmesin amma sanki bana biraz “kadirlik” oldu.

Hafta geçmez ki rüyalarım dolanır duru SİVAS havalisinde…

 (Hepinize Amerika´dan yine selamlar iletiyorum. Tanrım sizi korusun.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Akıllı Evlat Malı Yapsın
Okuyucu Yorumları (16 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bedir Yerlikaya
2.11.2018 22:13:55
İyi ki varsın Kirkor Usta.
Hasan yilmaz
11.10.2018 08:08:51
Siz sivasi in geçmişine ışık tutmaktasinuiz
Ilkim
10.10.2018 09:10:47
Tek kelime ile mukemmel
ARTİN
10.10.2018 19:01:44
Teşekkür ederim Mr Degirmenciyan
Abdurrahman GÜR
10.10.2018 13:31:41
Teşekkürler Değirmenciler kıralı Bedros ustanın devamı Kirkor Bey amca severek ve özlem duyarak okuyoruz ömrün uzun olsun
Ömer
10.10.2018 19:04:04
Osman ÇELIK dostum Kirkor Değirmenciyan i yazı hayatına kazandirdigin için teşekkür ederim
Şahin Cam
9.10.2018 21:46:28
Sivas tarihi ve kültürüne dahası Türkiye için gerçekten çok önemli yazılar birlik beraberlik ve kardeşlik adına.Bu yazılar inşallah Sivas Valimizin dikkatini çekmiştir ve bu yazıların kitaplaştırılması gerekir ve yardımcı olur herhalde
Eğitimci
9.10.2018 17:46:30
"Gurbet o kadar acı ki ne varsa içimde Hepsi bana yabancı, hepsi başka biçimde Ne bir arzum ne emelim, yaralanmış bir elim Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde" Kirkor Amca, bende çok sevdiğim memletim Sivastan uzaktayım. Gurbette yazılarınızı okumak insanı daha da derinden etkiliyor. İçten samimi ve duygu dolu yazılarınız için sağolun varolun.
şükrü egegil
18.10.2018 13:23:42
hem okuyor hem ağlıyorum güzel insan sivas aşığı kirkor amca sivasın ekmeğide aşıda sana helal olsun
Nesrin
9.10.2018 22:11:00
Kirkor bey sizi severek okuyorum
Zekeriya
9.10.2018 22:13:04
VALI BEY bu yazıları kitaplastirmali.sivas için çok önemli bence.
havva
9.10.2018 22:15:15
Ben severek okuyorum teşekkürler bu enfes yazılardan dolayı..
Sivasli
9.10.2018 22:41:17
Valimiz DAVUT GÜL beyefendi bana göre de bunları kitap lastirmali.
Osman ada
9.10.2018 22:44:10
çok sevdiğiniz Sivas a gelin sizin Sivas da çok seveniniz var selamlar sevgiler
kemal ak
10.10.2018 08:47:39
önemli olan kişinin duygu düşünceleri ve ifadeleri belkide kendisi geliyordur ama ne yapacaksınız, devamlı bu ısrar ,bir rahat bırakın, ne güzel anılarını yazıyor.gel ha gel beden önemli hissetmek hissedirebilmek önemlidir kendisi nerde olursa olsun. kendisinin bir bildiği vardır.
Ahmed mesud
13.10.2018 08:25:19
Zevkle okuyorum. Sivas kadar Sivaslıya memleket olan İstanbula gelmenizi ve Anadolu Kardeşliğinin canlı şahidi olarak ırkçılık gibi şeytan işi bir pislikten kurtulmamıza katkı sunmanızı çok isterim. Meryem oğlu İsa as a İMAN ettiğim gibi Muhammed as a İMAN etmenizi çok ister hürmet ederim...
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
SİVAS´ı 100. Yıla Hazırlamalı!
Şehrin geleceğine dair öncü fikirler üreten ve bunların takipçisi olan SİVAS POSTASI ekibi, SİVAS KONGRESİ´nin 100. Yılına 100 Proje fikrini de bütün ayrıntıları ile değerlendiriyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Kahvehaneler Kışa Hazır!
Kahvehaneler Kışa Hazır!
ARALIK´a girdiğimiz şu günlerde, hemen hemen yazlık işlerin bittiği Sivas´ta, insanlar kışa hazırlanıyor. Yazın genelde çalışmama yolunu seçen hemşerilerimizin, havalar soğur soğumaz kahvelerin yolunu tutmaları bekleniyor.
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
ERATNA BEYLİĞİ´mizin Ata Diyarı Kan Ağlıyor
SİVAS merkezli kurulan ERATNA BEYLİĞİ´nin Uygur Türkleri tarafından kurulduğu biliniyor. Şimdilerde ise Uygur diyarında ölüm kol geziyor.
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
SiVAS´ta İki HİTİT Şehri
Sivas´ta bulunan iki Hitit Şehri arkeologları büyülemeye devam ediyor. Altınyayla İlçesi´ndeki SARİSSA ile Yıldızeli İlçesinde bulunan KAYALIPINAR geçmişe önemli ölçüde ışık tutuyor. Sivas´ta bulunan bu iki tarihi zarafet, araştırmacıların yıllar sürecek çalışmaları ile zamanla daha iyi gün yüzüne çıkmayı bekliyor.
KALE Doğal Film Seti
KALE Doğal Film Seti
Malatya, Mardin, Kayseri, Van Uluslar arası Film Festivalleri ile ülke gündemlerinde yerlerini almaya devam ediyorlar. Film Platoları oluşturarak kültür ve turizm anlamında önemli kazanımlar elde eden bu illerden, potansiyel olarak geri kalmayan Sivas ise sadece bu gelişmeleri seyretmekle yetiniyor.
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
KIRK AZİZLER Turizme Kazandırılmalı
SİVAS´ın inanç turizmi açısından değerlendirilmeyi bekleyen pek çok değeri, şehir yöneticilerince görmezden geliniyor. Üçlerbey Mahallesi´nde bulunan “KIRK AZİZLER” in şehit edildiği yerde bunlardan biri. Burasının dünya turizmine açılması gerekirken, imara açılması hayret ve ibretle izleniyor. Burasının neden turizme kazandırılmadığı ise merak ediliyor.
ŞEHRE Yakışmıyor!
ŞEHRE Yakışmıyor!
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu bilinirken, ÇEVRE Şehircilik İL MÜDÜRLÜĞÜ´nün ne yaptığı ise merak ediliyor.
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
SİVAS´ın Görünmeyen Üniversitesi
Sivas´ın kültür ocağı Âşık Ruhsati, Sivaslılar tarafından anlaşılamıyor. Aşık Ruhsati adeta bir okul gibi binlerce söz sultanının yetişmesine önayak olurken, doğduğu topraklarda tam anlamıyla anlaşılamadı.
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Sami AYDIN Güzellemesi Yapan Çapsızlara
Mehmet BAŞKAN Yazdı!...
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
Karadenizi SİVAS´a Bağladı
SİVAS´ın efsane Valilerinden Halil Rıfat Paşa´nın, SİVAS-GİRESUN bağlantısını gerçekleştirmek için verdiği mücadele bugün Karadeniz-Akdeniz yol bağlantısının da ilham kaynağını oluşturması ile de önem taşıyor.
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Sivas`a Erkek Sığınma Evi Açılmalı
Eşinden psikolojik şiddet gören pek çok erkek, kendini maça, kahveye, sokaklarda gezmeye, tesbih sallamaya ve basit siyasi konuşmalara vererek deşarj oluyor. Mahalle baskısı nedeniyle konuşamayan pek çok erkeğin, Sivas sokaklarında melul mahzun dolaşması görenlerin içini burkuyor.
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların KİRACILARI Zorda!
Vakıfların kiracıları dertli. Yüzde 12 ile yüzde 17 oranındaki kira artışları zaten ekonomik zorda olan esnafı perişan etti. Zorda olan esnaf, STSO ve ESNAF ODASI´nın kendi organizasyon şeması ile temasa geçerek bu artışın geri çekilmesini sağlamaları gerektiğini bekliyorlar..
Kamu Vicdanı Rahatsız!
Kamu Vicdanı Rahatsız!
SİVAS Belediyesi´nin 50 civarında İTFAİYECİ ve ZABITA memuru alacağı bilinirken, bununla ilgili olumsuz ihbarlar geliyor.
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
KALE Film Platosuna Dönüşmeli
SİVAS POSTASI GAZETESİ´nin yıllardır gündeme getirdiği Kale´de bir Film Platosu oluşturma fikri, şehirde benimsendi. Böyle bir hayalin gerçekleşmesi durumunda, SİNEMA YÖNETMENLERİNİN tercihlerinden birinin de SİVAS olacağı belirtilmekte..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar