Akıllı Evlat Malı Ne Yapsın!
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Tarih: 13.10.2018 09:18:53/ 1989okunma / 16yorum

 

Derim ki sene 1948…

SİVAS´ımızda çok denir ya “Er dayıya, kız bibiye çeker” diye…

Ben hep babama benzemek isterdim. Onu misal alır idim kendime…Bizim SİVAS BEZİRCİ Mahlesi, babamı çok sever idi. Haram yemez, işini dürüst yapardı.

“Pahıl” değildi, eli açıktı.

Bir vakit UZUNYAYLA´ bir iş görmüş, yaptığı işi beğenmemiş yarı parası almıştı. Kudretli TANRIYA hürmeti çok idi.Haram yersek TANRI huzurunda ne derim derdi.

Elleri kürek gibiydi BEDROS USTA´nın.

Sol koluna bir taş düşmüş ve sol kolunu az işletirdi. Amma sağ kolu küçük bir motor idi.

Taşa bir sanatkar gibi şekil verir idi onu hamur gibi yoğrur idi.Zati biz ERMENİ MİLLETİ taş ile evli sayılırızdır.

Büyük Dedemin kumandanı Enver Paşa imiş. Bir taştan yapı yapmış askeriye içinde.Enver Paşa hayran kalmış.

Necisin nerelisin diye sorumuş.

Dedem gururla tekmil edip “İsmim OŞİN Sivaslıyım kumandanım” demiş.

Sonra demiş ki “SİVASLI Oşin Usta, sen ROMA heykellerinden daha iyisini yapmışın. Helal olsun” demiş.

Babam bunu çok anlatırdı bize. Kurban olduğum anam MANUŞAK HATUN ve kardeşlerim film gibi dinler dik.

***

SİVAS´ın Bezirci Mahallesinde her millet var idi ve ne güzel renkli idi.Türk, Ermeni, Kürt,Çerkez,Roman var idi ebemkuşaği gibi.

Cenaze olur hep birlikte ağlanır, düğün olur hep birlikte gülünür idi. Kimse kimseye hor hakir bakmayı bırak, biri birinin gölgesini incitmez idi…

BEZİRCİ ulu kişisi yaşı seksene dayanmış Fakı RAMAZAN AMCA, “tillesi” ile yoldan geçince, sanki bir DEVLET Büyüğü geçiyor gibi cümle mahalleli hürmeten ayağa kalkar selam eylerlerdi.

Hatta deyim ki bizim BEZİRCİ´nin “çakırkeyif” leri de duvar diplerine saklanır o gidene değin onu “kişifler” idiler hürmetten.

Şunu da söyleyim ki, Bezirci muhitinin akşamcısı OHANNES´e onun gibi “berduşlar” şaka eyler imiş. Derler imiş ki “OHANNES Müslüman oluver”…

OHANNES de  “eşkere” demiş ki “Fakı Ramazan gibi Müslümanlığı ben yapamam, sizin gibi de Müslüman olsam ne olmasam ne “ der gülüşürlermiş.

***

Bir akşam babam “ahbapları” YENİHANLI Hafız MAHİR  ilen EPSİLELİ Dülger Çolak HASAN ile çıkageldi. Bir birlerini “garispemişler” sarıldılar çok çokcana… “Yollu” gelmiş idiler..

“Gölgeleri ağır insanlar idi” SİVAS havalisinde  “emaçer”bir kişizadeler idi. İnsan görür görmez saygı duyuyor idi. Şimdi kaldı mı ki böyle insan.

Kurban olduğum anam Manuşak Gelin, “sini açtı sofra tuttu”. “Böğrülce” pişti ki sormayınız.

TANRI vergisi ne varsa sofraya koydu. Bizim SİVAS ahalisinde söylenir ki; “Misafir kısmetini terkisinde getirir”.

Babam ile ahbapları oturdular.Mahir Dayı bizi de sofra başına hele “kerikler” gelin diye oturttu..

Babam BEDROS USTA´ya bir laf etti ki hala aklımda…

Bedros Kirve, uşaklara mal biriktirmek için çabalamayasın. Zanaatkar et, elleri mahir olsun. Mal onları bulur. Hemi de Akıllı evlat malı ne yapsın deli evlat malı ne yapsın.” dedi.

“Akıllı evlat zaten kazanır, deli evlada da mal bıraksan ne olur saçar savurur” dedi.

Babam bu sözü tuttu. Zati babam da öyle düşünür idi…Biz çocuk iken bize her bildiğini öğretti. Bacılarıma dahi değirmen tamir eylemeyi bile öğretti.

Fakirdik hiç paramız olmadı. Amma kurban olduğum babam BEDROS ve anam MANUŞAK, bizi “muhanete” muhtaç eylemediler. Çok insan evlatları için HARAM KAZANIR, mal biriktir ya, babam bize zanaat öğretti.

TANRI yol verdi zengin oldu şu KİRKOR hemşehriniz. Eğer zengin oldum ise Babam BEDROS ile Anam MANUŞAK´ın zanaat terbiyesi ve SİVAS´ım toprağının dinginliği ile zengin oldum.

Amma SİVASLI hemşehrilerim varın görün ki, bir yanım eksik kaldı.

KOCAMIŞ Kirkor, geceleri yıllardır hep ağladı…

Bezirci Mahalesinde, iki göz bahçeli bir evde doğan karındaşınız Kirkor, TANRI yol verdi ki Dünya Başvekilleri ile aynı sofraya oturdu.

“ELİM EKMEK TUTTU” velakin anam ve babam göremediler. Onlar fakirlik içinde TANRIya yol aldılar.

Yanarım da ona yanarım…TANRIM gücenmesin amma sanki bana biraz “kadirlik” oldu.

Hafta geçmez ki rüyalarım dolanır duru SİVAS havalisinde…

 (Hepinize Amerika´dan yine selamlar iletiyorum. Tanrım sizi korusun.Küçüklerin gözlerinden öpüyorum, hanım evlatlarımın hatırlarını sual ediyorum…)
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Akıllı Evlat Malı Yapsın
Okuyucu Yorumları (16 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bedir Yerlikaya
2.11.2018 22:13:55
İyi ki varsın Kirkor Usta.
Hasan yilmaz
11.10.2018 08:08:51
Siz sivasi in geçmişine ışık tutmaktasinuiz
Ilkim
10.10.2018 09:10:47
Tek kelime ile mukemmel
ARTİN
10.10.2018 19:01:44
Teşekkür ederim Mr Degirmenciyan
Abdurrahman GÜR
10.10.2018 13:31:41
Teşekkürler Değirmenciler kıralı Bedros ustanın devamı Kirkor Bey amca severek ve özlem duyarak okuyoruz ömrün uzun olsun
Ömer
10.10.2018 19:04:04
Osman ÇELIK dostum Kirkor Değirmenciyan i yazı hayatına kazandirdigin için teşekkür ederim
Şahin Cam
9.10.2018 21:46:28
Sivas tarihi ve kültürüne dahası Türkiye için gerçekten çok önemli yazılar birlik beraberlik ve kardeşlik adına.Bu yazılar inşallah Sivas Valimizin dikkatini çekmiştir ve bu yazıların kitaplaştırılması gerekir ve yardımcı olur herhalde
Eğitimci
9.10.2018 17:46:30
"Gurbet o kadar acı ki ne varsa içimde Hepsi bana yabancı, hepsi başka biçimde Ne bir arzum ne emelim, yaralanmış bir elim Ben gurbette değilim, gurbet benim içimde" Kirkor Amca, bende çok sevdiğim memletim Sivastan uzaktayım. Gurbette yazılarınızı okumak insanı daha da derinden etkiliyor. İçten samimi ve duygu dolu yazılarınız için sağolun varolun.
şükrü egegil
18.10.2018 13:23:42
hem okuyor hem ağlıyorum güzel insan sivas aşığı kirkor amca sivasın ekmeğide aşıda sana helal olsun
Nesrin
9.10.2018 22:11:00
Kirkor bey sizi severek okuyorum
Zekeriya
9.10.2018 22:13:04
VALI BEY bu yazıları kitaplastirmali.sivas için çok önemli bence.
havva
9.10.2018 22:15:15
Ben severek okuyorum teşekkürler bu enfes yazılardan dolayı..
Sivasli
9.10.2018 22:41:17
Valimiz DAVUT GÜL beyefendi bana göre de bunları kitap lastirmali.
Osman ada
9.10.2018 22:44:10
çok sevdiğiniz Sivas a gelin sizin Sivas da çok seveniniz var selamlar sevgiler
kemal ak
10.10.2018 08:47:39
önemli olan kişinin duygu düşünceleri ve ifadeleri belkide kendisi geliyordur ama ne yapacaksınız, devamlı bu ısrar ,bir rahat bırakın, ne güzel anılarını yazıyor.gel ha gel beden önemli hissetmek hissedirebilmek önemlidir kendisi nerde olursa olsun. kendisinin bir bildiği vardır.
Ahmed mesud
13.10.2018 08:25:19
Zevkle okuyorum. Sivas kadar Sivaslıya memleket olan İstanbula gelmenizi ve Anadolu Kardeşliğinin canlı şahidi olarak ırkçılık gibi şeytan işi bir pislikten kurtulmamıza katkı sunmanızı çok isterim. Meryem oğlu İsa as a İMAN ettiğim gibi Muhammed as a İMAN etmenizi çok ister hürmet ederim...
SİVAS İçin Koşturuyor!
SİVAS İçin Koşturuyor!
TBMM´nin en hareketli vekillerinden biri olan hemşehrimiz Habib SOLUK, bir günlük çalışma ziyaretini SİVAS´ta tamamladıktan sonra akşam İSTANBUL´a geçti.
Aşk mı? Mantık mı?
Aşk mı? Mantık mı?
Tacettin KEPENEK Yazdı...
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Bir Kişiye Dokuz Pul,Dokuz Kişiye Bir Pul
Adaletsiz gelir dağılımı büyümeye devam ediyor. Toplumun büyük bir kesimi asgari ücret ile açlık sınırında yaşam savaş verirken, toplumda var olan “mutlu bir azınlık” ise, asgari ücretin katbe katını bir günde harcıyor.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Adeta yönetici ve seçilmişlerin hak ve hukuku yok olarak yaşadığı ilimizde yine akıllara durgunluk veren bir iddia gündeme düştü...
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
KUTLAMA Bekleyebilirdi!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın SİVAS MİTİNGİNDE dil sürçmesi ile “Üniversiteyi SİVAS´a biz kurduk” demesi sosyal medyada 45 yıl önce kurulan Üniversiteyi biz kurduk diye söyledi paylaşımları rekor kırarken, Sivas yöneticilerinin 45.Yıl kuruluşunu adeta CUMHURBAŞKANINA Nazire yapıp SOSYAL MEDYA eleştirilerini pekiştirici hamleleri eleştiri aldı.
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
RUSLAR´ın Dize Getiremediği Kartal
Ruslar´ı dize getiren Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, ölüm yıldönümünde rahmetle anılıyor.
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Sanatkar Şair MIGIRDİÇ KORKOR
Artin KORKOR Yazdı...
Gözler Milli Eğitim´de...
Gözler Milli Eğitim´de...
Şehir kamuoyu Müdür SAVAŞÇI´dan eğitim anlamlı temiz bir sayfa açmasını bekliyor. Milli Eğitim tarafından bilinen şaibeli okul idarecileri hakkında bir incelemenin zaruret olduğu vurgulanırken, Kurum kültürünü oluşturamayan, görevini yapmayan, Bayrak törenleri ve İSTİKLAL MARŞI hassasiyeti olmayanların görevlendirmelerinin iptal edilmesinin mecburiyet olduğu vurgulanıyor.
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
SİVAS POSTASI GAZETESİ Sivas Kültür ve Tarihine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İkinci CUMHURBAŞKANI İsmet İNÖNÜ´nün oğlu Ömer İNÖNÜ´nün Sivas TÜDEMSAŞ´ta staj yaptığı ve staj parası ile de ÇİFTE MİNARE´nin külahlarını yaptırdığı bilgilerine ulaşıldı.
ÇARE 6.Bölge
ÇARE 6.Bölge
SİVAS Sanayisi can çekişiyor. SİVAS´ın çok acil 6.BÖLGE TEŞVİK kapsamına alınmaması durumunda, pek çok FABRİKA İŞÇİ ÇIKARMAYA başlayacak.
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS´ı Köye Çevirdiniz Köye!..
SİVAS Merkeze ilçe ve köylerden gelen pek çok insanın şehirle ünsiyet kurmada zorluk çektiği gözlemleniyor. Bir biri ardına açılan İlçe ve Köy dernekleri de, insanların şehirle bütünleşmesinden çok, bir “klan” mantığı içerisinde kalması ile eleştiri alıyor. DERNEKLERDE genel gündemin “kim nerede öldü nereye gömülecek, şu nerde bu nerde, şu şunun oğlu şu şunun torunu, ” gibi olması tepki çekiyor.
"MEMİL ile ALİS"
"MEMİL ile ALİS"
Kirkor DEĞİRMENCİYAN yazdı...
Güzellikler Çoğalsın!
Güzellikler Çoğalsın!
SİVAS Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği “MEŞHUR SİVAS DÖNERİ” Gecesi düzenliyor.İl dışı ve yurt dışında dahi hasretle aranan bir SİVAS lezzetini gündem alan dernek, “MARİFET İLTİFATA TABİDİR” felsefi yaklaşımı ile iki ayda bir şehir değerini kamuoyuna daha yakından tanıtmayı hedefliyor.
NAZİ İşkence Binası Gibi
NAZİ İşkence Binası Gibi
Kongre Lisesi ve Selçuk Ortaokulu´nun hemen yanı başında bulunan metruk bina görenleri ürkütüyor. Nazi Almanya´sı İşkence mekanlarını anımsatan yapının, güvenlik açısından da tehdit oluşturduğu ve buraya biran önce BELEDİYE´nin el atması bekleniyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar