Ahan da SİVAS burasıdır...
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Faruk AKSOY, hem SİVAS´ı hem de bu toprakların kadim değerlerine dair güzel bir yazı kaleme aldı.
Tarih: 1.9.2018 10:31:32/ 5399okunma / 1yorum

Ahan da Sivas burasıdır…

Bu haftaki Gerçek Hayat dergisinde, Şair Ali Ayçil´in, “Kirkor Değirmenciyan´ın hatıraları” başlıklı yazısını okumanızı isterdim, henüz geç kalmış sayılmazsınız, Gerçek Hayat bir hafta boyu bayilerde zaten, daha da olmadı derginin internet sayfası açık, istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Ayçil, “Biliyorum, fazla araya girersem, Kirkor Değirmenciyan´ın seksen yaşına ramak kala Sivas´ta yerel bir gazetede yayınladığı hatıraların tadı kaçıverecek” nezaketini göstererek başlıyor yazısına ve sözü sözün sahibine bırakıyor.

İnsan okudukça üzülüyor, gerçekten üzülüyor, bu memleket sevdası, bu toprak aşkı, bu ana hasreti, insanın kalemini büküyor, gözünü yaşartıyor, insana insan olduğunu hatırlatıyor, Kirkor Değirmenciyan´ın mektupları o kadar duru, o kadar sade, o kadar bizden ki, okuyan herkes mutlaka kendine ait bir kelime, bir duygu, bir his yakalıyor.

Siyasi tartışmaların, çekişmelerin, savaşların, göçlerin dışında herkesin yaşama ihtimali olan bir insan öyküsü işte, bunu neye dayanarak söylüyorum biliyor musunuz, Sivaslı değirmen tamircisinin oğlu Kirkor Değirmenciyan´ın, Fransa´ya göç ettiği 70´li yıllarda, babam da Almanya´ya çalışmaya gitmiş, herkesin bir yerlere gidip ekmeğini taştan çıkardığı devirler yani.

Son dönemde Reşat Nuri´nin, “Anadolu Notlarını” okurken, Değirmenciyan´ın da anlattığı Sivas´ı, İç Anadolu´yu, Anadolu insanını gözümde canlandırmıştım, bu hatıralar Reşat Nuri´nin üstüne çok iyi geldi, çok…

Ali Ayçil´e dedim ki, “Ya Ali abi, senin yazı Gerçek Hayat´ta yayınlandıktan sonra bu konuyu ben de yazayım, ama biraz daha bilgi sahibi olmam lazım, bu Ermeni dayı kimdir, nedir, kimden bilgi alabiliriz?”, Ayçil, bir telefon numarası verdi, “Osman Çelik, Sivas Postası´ndan, onunla görüş, anlatacak sana” dedi, aradım…

Osman Çelik ile telefonda tanıştık, heyecanlı, samimi, memleket adamı, dürüst bir arkadaş, böyle bir izlenim edindim, gazetesinde yayınladığı Değirmenciyan hatıralarıyla ilgili güzel şeyler anlattı, “Kirkor amca, bize eski Sivas´ı yaz, hepimizin öğreneceği çok şey var, komşularını, aileni, yaşadığın hayatı, hepsini yaz, bunlar bizim için çok kıymetli şeyler” diyerek ikna etmiş Ermeni hemşerisini, ama öyle kolay olmamış tabi, tam dört yıl uğraşmış, sonunda Kirkor Değirmenciyan da, “Ölmeden önce son bir vazife olarak esas memleketimi yazayım” demiş ve yazmaya başlamış.

Yayınlanan mektupları okudum, Osman Çelik´i dinledim, daha şurada otuz yıl önce bizim köyde yaşayan, yün eğiren, çorap ören, turşu kuran, soğan tavalaması yapan, kızılcık şerbeti kaynatan güzel halaları, nineleri, komşuları hatırladım, gözüm yaşardı, boğazım düğümlendi, yutkundum, yutkundum…

Osman Çelik´in, “Hocam biz Osmanlıyız, biz Osmanlı değilsek bu topraklarda bizden geriye hiçbir şey kalmıyor, aslında Kirkor amca, Amerika´dan beri, bana bizi anlatıyor, vakti zamanında bu Kirkor amcanın ağabeyi derede yüzerken boğulmuş, ailesi acıların en büyüğünü yaşamış, anasının üstüne öyle bir hüzün çökmüş ki, ağlamaktan kuruyup gitmiş, Kirkor amcanın anası, Erzincanlı Manuşak kadın bir Cuma gecesi Müslüman komşularının evine gitmiş, oğlu için Yasin okumalarını, dua etmelerini istemiş, okumuşlar, dua etmişler, ağlamışlar, acıyı bölüşmüşler, Hocam biz Osmanlıyız bee, vallahi Osmanlıyız, biz insanız, biz kardeşiz, bu dünyaya bizden kalacak şey budur” derken yaşadığı heyecanı duymanızı isterdim.

Hemen şurada, birkaç hafta önce, Üsküdar´dan tüm dünyaya seslenen, seslendiği o dünyanın en büyük fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler´in, “Kimden korkacaz, biz Osmanlıyız bee, dünyaya insanlık öğretmişiz, kimseden korkacak halimiz yok, büyük medeniyetiz biz…” demesini hatırladım, acayip gururlandım.

Osman Çelik, bir şey daha anlattı, dedi ki,

Bir gün İngiltere´de, Kirkor Değirmenciyan, eski başbakan Margaret Thatcher´la sohbet ediyor, ona diyor ki, ‘Siz Sivas kadınlarına benziyorsunuz, Sivas kadınları gibi sert, kanaatkar, dirençli ve üretkensiniz, sizi Sivaslı kadınlara benzetiyorum´…Bunun üzerine Thatcher, ‘Biz İstanbul´u, Ankara´yı biliyoruz, Sivas da neresi?´ diyor... İşte o zaman Kirkor amca bir harita istiyor, haritada parmağını dolaştırıyor, dolaştırıyor, tam Sivas´ın üstüne getiriyor, ‘Ahan da Sivas, Sivas burasıdır işte´ diyor… Bu olay bile beni çok etkiledi be Hocam, çok…”

İşte böyle sevgili dostlar…

Bir Anadolu insanı olarak Kirkor Değirmenciyan´ın hikayesi ilginizi çekti mi, hayatınızda çok ama çok arkalarda kalmış, unutulup gitmiş bazı hatıralar canlandı mı, bilemiyorum tabi.

Aslına bakarsanız bu mevzuyu yazarken şu yaşadığımız hassas dönemin etkisiyle yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir miyiz, diye de düşündüm, geride acılarla dolu bir tarih var, çatışmalar var, göçler var, yetimlikler var, var da var…

Fakat Kirkor Değirmenciyan´ın anlattıkları, topraklarımızın mayası kadar saf, temiz, duru hatıralar, özellikle tehcir dönemlerinden sonra Anadolu topraklarında yaşamaya devam eden Ermeni komşularımızla olan münasebetlerimizi de ortaya koyması bakımından çok değerli, çok kıymetli tarihi notlar.

Bütün bunların üstüne, Ali Ayçil´in, büyük bir dikkatle mektupları okurken bu mektuplarda geçen Erzincan yöresine ait sözcükleri, kavramları tebessüm ederek izah etmesi, uçtuğu yuvaya geri dönen kartalın masumiyetiyle tanış sesler çıkarması kadar etkileyici bir şeydi.

Ne olur, nasıl olur, bilemiyorum, fakat bu adamın, Kirkor Değirmenciyan´ın, şu fani alemden göçmeden önce mutlaka Sivas´ına kavuşması, sokaklarında yürümesi, komşularını araması, çeşmelerinden su içmesi, Manuşak anasının mezarına gidip dua etmesi lazım, bütün bunları yapabilmesi için ekonomik desteğe ihtiyacı yok, zaten zengin bir adam, her şeyi var, başka bir kol, başka bir el uzatılması, başka bir ses verilmesi gerekiyor galiba.

Ben şahsen böyle işleri pek beceremem, birilerini harekete geçirecek etkim, yetkim, gücüm, kuvvetim yok, fakat şöyle düşünüyorum; acaba Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ya da Cumhurbaşkanlığı kültür işleri danışmanları, Sivaslı hemşerimizin bu mektuplarını okuyup, onu bu ülkenin yurttaşı olarak, yaşayan tarihi olarak memlekete davet ederler mi, bunu uygun görürler mi?...

Akıl vermek haddime değil ama etseler iyi olur, çünkü

Anadolu, biz Türklere kalan

en büyük dünya mirasıdır,

“Ben Anadoluluyum” diyen herkes de hemşerimizdir,

kardeşimizdir, komşumuzdur.

Son olarak, Ali Ayçil, bu olaydan kendisini haberdar eden gazeteci arkadaşı Merve Akbaş´a teşekkür etmiş yazısında, ben de kendisine ve işin Sivas ayağını oluşturan Osman Çelik´e teşekkürlerimi sunuyorum.

Kim bilir, belki bir gün, Kirkor amca, Sivas´ta bir çay ısmarlar hepimize… Güzel olmaz mı ama…   

FARUK AKSOY/Yeni Şafak Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahan SİVAS burasıdır
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nuri Soydaner
4.2.2018 21:36:42
Slm. Benim çocuğumda da köyümüzde Emine teyze vardı ermeni asıllı bizi evladı gibi sever bize sahip çıkardı annem Bahçeye bağa çalışmaya giderdi bizi emine teyzeye amanet ederdi bilirdiki gözü arkada kalmazdı Rahmetle anıyorum aynen mektupta bahsedidiğigibi biz Osmanlıyiz Kirkor amcanın memleketine gelip hasret gidermesini çok isterim bir Sivas li olarak bizede bir görev düşerse canla başla her şey için teşekkürler Nuri Soydaner
Şer İttifaklar Devrede!
Şer İttifaklar Devrede!
Yaklaşık 10 yılı aşkın bir zamandır FETÖ yapılanmasını SİVAS´ta deşifre eden ve onlarla tek başına savaşan SİVAS POSTASI ekibi, eğer 15 Temmuz darbesi gerçekleşse idi en büyük zararı gören bir gazete olacaktı. FETÖ hainlerinin çevirdiği oyunları tek tek kamuoyuna ilan eden SİVAS POSTASI, gizli FETÖ sevenler tarafından her fırsatta sıkıştırılmaya zor durumda bırakılmaya kalkışılıyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
GÜRÜN Meslek Yüksek Okulu´nun eksiklerinin giderilerek köklü bir eğitim öğretim kurumu haline gelmeye doğru emin adımlar atması takdir ediliyor.Ak Parti İstanbul Milletvekili olan hemşehrimiz Osman BOYRAZ ise, okulunun donanımı için elinden geleni yapıyor.
KERKÜK´e Selam Olsun
KERKÜK´e Selam Olsun
Abdurrahman KIZILAY´ın dilinden düşmeyen o muhteşem KERKÜK Türküsü, yeniden dilden dile dolaşıyor.
Çiğ Çağa Soylu İki Direniş
Çiğ Çağa Soylu İki Direniş
Sivas´taki pek çok dindarın sekülerleştiği, anlı şanlı mücahitlerin müttehitleştiği, ortak mücadeleler için tek kuruş paranın ayrılmayıp, mangalda külün ise bırakılmadığı son zamanlarda, bu barbarlıklara meydan okuyan iki dev yürek, duyarlı bir azınlık tarafından hasretle yad ediliyor.
Bu Güzellikler Çoğalsın!
Bu Güzellikler Çoğalsın!
İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Osman BOYRAZ, doğduğu toprakları hiçbir zaman unutmuyor. Gürün Meslek Yüksek okulu Tören alanının yapımını gerçekleştiren BOYRAZ, buranın bilgisayar ihtiyacını da temin etti. Geçen yıl SİVAS MERKEZ´de başarılı öğrenciler gönderdiği tabletler de hala unutulamadı.
Bu İddia Doğru Olmamalı!
Bu İddia Doğru Olmamalı!
BELEDİYE´nin yaptığı İMAR tadilatı dudak uçuklatır mahiyette.Yaklaşık 1200 metre karelik yeşil alanın hangi saikle proje alanına dahil edildiği merak ediliyor. Her isteyene BELEDİYE´nin yeşil alanları inşaat alanına çevirme hakkını verip vermediği merak edilirken, bu satışın ne kadara yapıldığı ve BELEDİYE´nin zararının olup olmadığını da kamuoyu sorguluyor.
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
LAMİNANT Parkeleri Bile Söktü!
SİVAS´tan, İZMİR´e giden C.Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Profesörü Öcal BERKAN, taşınırken odasını topladı. Odasını toplamakla da kalmayan BERKAN, yerlerdeki LAMİNANT PARKELERİ bile söktürdü.
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce Adamı Dik Durur
Düşünce adamı; Bir zümrenin emir kulu değildir.Hiçbir merkezden talimat almaz.
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
Sonuçları Kamuoyu İle Paylaşmalılar!
SİVAS İlahiyat Fakültesi hocalarını son zamanlarda hummalı düşüncelerin sardığı öğrenildi. Pek çok alana ilgi duyan İLAHİYAT hocalarının, KÖK HÜCREYE” merak sardıkları ve bunu araştırmaya başlayacakları bilgilerine ulaşıldı. KÖK hücrenin her ortamda varlık gösterme bilimsel analizinin yakın bir zamanda irdelenip kamuoyu ile paylaşılacağı sanılıyor.
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Rektör TEKNİK Bir İsim Olmalı!
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN tarafından, içinde SİVAS Bilim ve Teknoloji Üniversitesin de bulunduğu 18 Üniversiteye REKTÖR atanacak. Şehir kamuoyu, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi felsefesi ve kriterine uygun bir isim olan Prof. Dr. Ertan BUYRUK´un etrafında kenetlendi. Sosyal tabanı olan BUYRUK´un, kendi alanı ile ilgili bir üniversiteye rektör atanması durumunda, kurulacak üniversitenin sağlam temellerinin oluşacağı belirtiliyor.
Belediye Kiracılarına Müjde!
Belediye Kiracılarına Müjde!
Bütün TÜRKİYE´de enflasyonla mücadele için % 10 indirim hayata geçiyor. SİVAS BELEDİYESİ´nin kirada olan dükkanların kiralarını %10 indireceği öğrenildi. Bu indirim ile kiracı esnafın az da olsa nefes alacağı belirtildi.
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
Bu İddialar Doğru Olmamalı!
ÖZBELSAN´ı yıllardır VEKALETEN idare eden Şaban KAYA´nın ÖZBELSAN´da çalışan kamyonları olduğu iddiası dilden dile dolaşıyor.
Ne Anlattı Acaba!
Ne Anlattı Acaba!
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM´un MEVLANA TÜNELİ ziyareti renkli görüntülere neden oldu. Bakanı çiçekle karşılayan Mahalle muhtarının “BAKANA ŞİİR OKUDUĞU” sanılıyor.
BELEDİYE Kimden Yana?
BELEDİYE Kimden Yana?
İhalesi yapılarak uygulamaya geçen OTOPARK sisteminde vatandaş mağdur ediliyor. Yol kenarlarını da kapsayan otopark uygulamasında, büyük şehirlerde olduğu gibi GENEL ABONMAN uygulamasına geçilmesi bekleniyor.BELEDİYE´nin ise vatandaştan yana olmaması tepki çekiyor.
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
Yeniden Yargı Yolu Açılmalı!
28 ŞUBAT´ta bir oldu bitti ile hayatı karartılan mazlumların yeniden yargılanması talep ediliyor. Toplum vicdanında dinmeyen bir yara olan 28 ŞUBAT´TA pek çok insan bir siyasi yargılama ile hapiste çürümeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar