Ahan da SİVAS burasıdır...
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Faruk AKSOY, hem SİVAS´ı hem de bu toprakların kadim değerlerine dair güzel bir yazı kaleme aldı.
Tarih: 15.2.2018 10:31:32/ 9688okunma / 1yorum

Ahan da Sivas burasıdır…

Bu haftaki Gerçek Hayat dergisinde, Şair Ali Ayçil´in, “Kirkor Değirmenciyan´ın hatıraları” başlıklı yazısını okumanızı isterdim, henüz geç kalmış sayılmazsınız, Gerçek Hayat bir hafta boyu bayilerde zaten, daha da olmadı derginin internet sayfası açık, istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Ayçil, “Biliyorum, fazla araya girersem, Kirkor Değirmenciyan´ın seksen yaşına ramak kala Sivas´ta yerel bir gazetede yayınladığı hatıraların tadı kaçıverecek” nezaketini göstererek başlıyor yazısına ve sözü sözün sahibine bırakıyor.

İnsan okudukça üzülüyor, gerçekten üzülüyor, bu memleket sevdası, bu toprak aşkı, bu ana hasreti, insanın kalemini büküyor, gözünü yaşartıyor, insana insan olduğunu hatırlatıyor, Kirkor Değirmenciyan´ın mektupları o kadar duru, o kadar sade, o kadar bizden ki, okuyan herkes mutlaka kendine ait bir kelime, bir duygu, bir his yakalıyor.

Siyasi tartışmaların, çekişmelerin, savaşların, göçlerin dışında herkesin yaşama ihtimali olan bir insan öyküsü işte, bunu neye dayanarak söylüyorum biliyor musunuz, Sivaslı değirmen tamircisinin oğlu Kirkor Değirmenciyan´ın, Fransa´ya göç ettiği 70´li yıllarda, babam da Almanya´ya çalışmaya gitmiş, herkesin bir yerlere gidip ekmeğini taştan çıkardığı devirler yani.

Son dönemde Reşat Nuri´nin, “Anadolu Notlarını” okurken, Değirmenciyan´ın da anlattığı Sivas´ı, İç Anadolu´yu, Anadolu insanını gözümde canlandırmıştım, bu hatıralar Reşat Nuri´nin üstüne çok iyi geldi, çok…

Ali Ayçil´e dedim ki, “Ya Ali abi, senin yazı Gerçek Hayat´ta yayınlandıktan sonra bu konuyu ben de yazayım, ama biraz daha bilgi sahibi olmam lazım, bu Ermeni dayı kimdir, nedir, kimden bilgi alabiliriz?”, Ayçil, bir telefon numarası verdi, “Osman Çelik, Sivas Postası´ndan, onunla görüş, anlatacak sana” dedi, aradım…

Osman Çelik ile telefonda tanıştık, heyecanlı, samimi, memleket adamı, dürüst bir arkadaş, böyle bir izlenim edindim, gazetesinde yayınladığı Değirmenciyan hatıralarıyla ilgili güzel şeyler anlattı, “Kirkor amca, bize eski Sivas´ı yaz, hepimizin öğreneceği çok şey var, komşularını, aileni, yaşadığın hayatı, hepsini yaz, bunlar bizim için çok kıymetli şeyler” diyerek ikna etmiş Ermeni hemşerisini, ama öyle kolay olmamış tabi, tam dört yıl uğraşmış, sonunda Kirkor Değirmenciyan da, “Ölmeden önce son bir vazife olarak esas memleketimi yazayım” demiş ve yazmaya başlamış.

Yayınlanan mektupları okudum, Osman Çelik´i dinledim, daha şurada otuz yıl önce bizim köyde yaşayan, yün eğiren, çorap ören, turşu kuran, soğan tavalaması yapan, kızılcık şerbeti kaynatan güzel halaları, nineleri, komşuları hatırladım, gözüm yaşardı, boğazım düğümlendi, yutkundum, yutkundum…

Osman Çelik´in, “Hocam biz Osmanlıyız, biz Osmanlı değilsek bu topraklarda bizden geriye hiçbir şey kalmıyor, aslında Kirkor amca, Amerika´dan beri, bana bizi anlatıyor, vakti zamanında bu Kirkor amcanın ağabeyi derede yüzerken boğulmuş, ailesi acıların en büyüğünü yaşamış, anasının üstüne öyle bir hüzün çökmüş ki, ağlamaktan kuruyup gitmiş, Kirkor amcanın anası, Erzincanlı Manuşak kadın bir Cuma gecesi Müslüman komşularının evine gitmiş, oğlu için Yasin okumalarını, dua etmelerini istemiş, okumuşlar, dua etmişler, ağlamışlar, acıyı bölüşmüşler, Hocam biz Osmanlıyız bee, vallahi Osmanlıyız, biz insanız, biz kardeşiz, bu dünyaya bizden kalacak şey budur” derken yaşadığı heyecanı duymanızı isterdim.

Hemen şurada, birkaç hafta önce, Üsküdar´dan tüm dünyaya seslenen, seslendiği o dünyanın en büyük fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler´in, “Kimden korkacaz, biz Osmanlıyız bee, dünyaya insanlık öğretmişiz, kimseden korkacak halimiz yok, büyük medeniyetiz biz…” demesini hatırladım, acayip gururlandım.

Osman Çelik, bir şey daha anlattı, dedi ki,

Bir gün İngiltere´de, Kirkor Değirmenciyan, eski başbakan Margaret Thatcher´la sohbet ediyor, ona diyor ki, ‘Siz Sivas kadınlarına benziyorsunuz, Sivas kadınları gibi sert, kanaatkar, dirençli ve üretkensiniz, sizi Sivaslı kadınlara benzetiyorum´…Bunun üzerine Thatcher, ‘Biz İstanbul´u, Ankara´yı biliyoruz, Sivas da neresi?´ diyor... İşte o zaman Kirkor amca bir harita istiyor, haritada parmağını dolaştırıyor, dolaştırıyor, tam Sivas´ın üstüne getiriyor, ‘Ahan da Sivas, Sivas burasıdır işte´ diyor… Bu olay bile beni çok etkiledi be Hocam, çok…”

İşte böyle sevgili dostlar…

Bir Anadolu insanı olarak Kirkor Değirmenciyan´ın hikayesi ilginizi çekti mi, hayatınızda çok ama çok arkalarda kalmış, unutulup gitmiş bazı hatıralar canlandı mı, bilemiyorum tabi.

Aslına bakarsanız bu mevzuyu yazarken şu yaşadığımız hassas dönemin etkisiyle yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir miyiz, diye de düşündüm, geride acılarla dolu bir tarih var, çatışmalar var, göçler var, yetimlikler var, var da var…

Fakat Kirkor Değirmenciyan´ın anlattıkları, topraklarımızın mayası kadar saf, temiz, duru hatıralar, özellikle tehcir dönemlerinden sonra Anadolu topraklarında yaşamaya devam eden Ermeni komşularımızla olan münasebetlerimizi de ortaya koyması bakımından çok değerli, çok kıymetli tarihi notlar.

Bütün bunların üstüne, Ali Ayçil´in, büyük bir dikkatle mektupları okurken bu mektuplarda geçen Erzincan yöresine ait sözcükleri, kavramları tebessüm ederek izah etmesi, uçtuğu yuvaya geri dönen kartalın masumiyetiyle tanış sesler çıkarması kadar etkileyici bir şeydi.

Ne olur, nasıl olur, bilemiyorum, fakat bu adamın, Kirkor Değirmenciyan´ın, şu fani alemden göçmeden önce mutlaka Sivas´ına kavuşması, sokaklarında yürümesi, komşularını araması, çeşmelerinden su içmesi, Manuşak anasının mezarına gidip dua etmesi lazım, bütün bunları yapabilmesi için ekonomik desteğe ihtiyacı yok, zaten zengin bir adam, her şeyi var, başka bir kol, başka bir el uzatılması, başka bir ses verilmesi gerekiyor galiba.

Ben şahsen böyle işleri pek beceremem, birilerini harekete geçirecek etkim, yetkim, gücüm, kuvvetim yok, fakat şöyle düşünüyorum; acaba Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ya da Cumhurbaşkanlığı kültür işleri danışmanları, Sivaslı hemşerimizin bu mektuplarını okuyup, onu bu ülkenin yurttaşı olarak, yaşayan tarihi olarak memlekete davet ederler mi, bunu uygun görürler mi?...

Akıl vermek haddime değil ama etseler iyi olur, çünkü

Anadolu, biz Türklere kalan

en büyük dünya mirasıdır,

“Ben Anadoluluyum” diyen herkes de hemşerimizdir,

kardeşimizdir, komşumuzdur.

Son olarak, Ali Ayçil, bu olaydan kendisini haberdar eden gazeteci arkadaşı Merve Akbaş´a teşekkür etmiş yazısında, ben de kendisine ve işin Sivas ayağını oluşturan Osman Çelik´e teşekkürlerimi sunuyorum.

Kim bilir, belki bir gün, Kirkor amca, Sivas´ta bir çay ısmarlar hepimize… Güzel olmaz mı ama…   

FARUK AKSOY/Yeni Şafak Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahan SİVAS burasıdır
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nuri Soydaner
4.2.2018 21:36:42
Slm. Benim çocuğumda da köyümüzde Emine teyze vardı ermeni asıllı bizi evladı gibi sever bize sahip çıkardı annem Bahçeye bağa çalışmaya giderdi bizi emine teyzeye amanet ederdi bilirdiki gözü arkada kalmazdı Rahmetle anıyorum aynen mektupta bahsedidiğigibi biz Osmanlıyiz Kirkor amcanın memleketine gelip hasret gidermesini çok isterim bir Sivas li olarak bizede bir görev düşerse canla başla her şey için teşekkürler Nuri Soydaner
Bu Ne CÜRET?
Bu Ne CÜRET?
SİVAS´ta geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay “bu kadarına da pes doğrusu” dedirten cinsten. ÖZBELSAN´da çalışırken, KÜLTÜR Müdür Yardımcısı olan Teoman KARACA´nın, bir sağlık kuruluşunda ayrıcalıklı hizmet istediği iddia ediliyor. Onca sıra bekleyen insanın hak ve hukukuna aldırmadan “BEN BAKAN DANIŞMANIYIM BEN SIRA BEKLEMEM” diye olay çıkartma sığlığı tepki çekiyor.
Vatandaş Bundan Rahatsız!
Vatandaş Bundan Rahatsız!
SİVAS´ta, Bankaların vatandaşa verdiği hizmetten memnun olmayan insanlar, şehirde bu çağda kuyrukların olmasına tepki gösteriyorlar.
Şehrin Ufkunu Açacak Proje
Şehrin Ufkunu Açacak Proje
SİVAS POSTASI düşünce ekibinin yıllardır dile getirdiği GÖKEVİ Projesinin artık hayata geçmesi bekleniyor.
SİVAS POSTASI´nın Bir Hukuk Zaferi Daha
SİVAS POSTASI´nın Bir Hukuk Zaferi Daha
Halk adına ilkeli ve onurlu bir görev ifa eden SİVAS POSTASI GAZETESİ, bir biri ardına HUKUK ZAFERLERİ kazanmaya devam ediyor.
Buraya Bir El Atılmalı!
Buraya Bir El Atılmalı!
Deniz gibi berrak suyu, bir birinden farklı kuş türleri, eşsiz doğası ve seyir alanları ile keşfedilmeyi bekleyen Hafik Gölü, her ne hikmetse değerlendirilemiyor. Bu gölün çevre düzenlemesinin yapılması durumunda şehre ve turizme önemli katkılar sunacağı biliniyor.
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünyada Bir Tek SİVAS´ta
Dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük İmparatorluklarından biri olan HİTİT´lerin tarihte bilinen tek gölleri olan SUPPİTASSU, Sivas´ta bulunuyor. Hitit İmparatorlarının gelip ibadet ettikleri gölün yanı başında bir de ibadethane bulunuyor.Sivas´ın kültür ve turizmine kazandırılması gereken göl ile ilgili bir çalışmamanın yapılmaması eleştiriliyor. Sadece Türkiye ve Sivas için değil dünya içinde çok önemli bir göl olan SUPPİTASSU´nun git gide balçık ve kumlarla dolup yok olmaya doğru gittiği biliniyor.SİVAS KONGRESİ´nin 100.Yılına 100 Proje kapsamında burasının peyzaj çalışmasının yapılarak turizme kazandırılması bekleniyor.
Dualarla Sonsuzluğa Uğurlandı
Dualarla Sonsuzluğa Uğurlandı
Hemşehrimiz İsmet YILMAZ´ın annesi vefat etti. GÜRÜN ULU CAMİİ´nde İkindi namazı akabinde binlerce kişi tarafından dualarla sonsuzluğa uğurlandı.
Sivas Şairlerin Otağı
Sivas Şairlerin Otağı
Şairlerin, ozanların, söz sultanlarının otağı olan SİVAS, kültür hayatımıza katkılar sunmaya devam ediyor.80 yaşında olmasına rağmen okumadan yazmadan geri durmayan Mahmut CAMCI ikinci kitabını yayınladı.
GOKPINAR Büyülüyor!
GOKPINAR Büyülüyor!
Sivas´ın Gürün İlçesinde bulunan Gökpınar insanları büyülemeye devam ediyor...
GüRüN´den Güzel Haber
GüRüN´den Güzel Haber
Rakımı yüksek olan SİVAS, birkaç yıldır rüzgâr enerjisi yatırımları ile göz dolduruyor. Özellikle KANGAL, GÜRÜN arasında 1900 rakımlı tepelerde Rüzgâr Enerjisi Santrallerinin ardı ardına kurulması, gelecek adına ümit veriyor.
ÇİĞ Çağa Karşı PAK Direniş
ÇİĞ Çağa Karşı PAK Direniş
Filozof Nuri PAKDİL, binlerce insanın aydınlanmasında etkin olmaya devam ediyor. Sezai KARAKOÇ, Akif İNAN, Necip Fazıl KISAKÜREK,Rasim ÖZDENÖREN gibi düşünürlerden biri olan PAKDİL, bir milletin yeniden dirilişi için dik duruş sergileyen ender düşünürlerden biri olarak ilgiyle okunuyor.
Bu Mudur İşte Budur!
Bu Mudur İşte Budur!
SİVAS Valisi Davut GÜL´ün girişimleri makes buldu.Valiliğin önerisini kabul eden ÖSYM, SUŞEHRİ´ni sınav merkezi olarak kabul etti.
ŞARKIŞLA Şehitlerini Uğurladı
ŞARKIŞLA Şehitlerini Uğurladı
Bölücü hainler tarafından Şehid edilen Nurcan KARAKAYA ve 11 aylık Bebek Bedirhan KARAKAYA, ŞARKIŞLA´da mahşeri bir kalabalığın duaları ile son yolculuklarına uğurlandı.
SON KALE Düşmeyecek!
SON KALE Düşmeyecek!
Türkiye,bir “Haçlı” kuşatması altında. Hilal´in asırlara varan medeniyet aşkını, hiçbir dış gücün alt edemeyeceği vurgulanıyor.Bu topraklarda yaşayan her ferdin, Hilal´in sonsuza kadar dalgalanması için canını feda etmekten geri durmayacağını dost düşman herkesin bilmesi lazım.
Biz de Bir Soru Soralım!
Biz de Bir Soru Soralım!
SİVAS´ta İLAHİYAT FAKÜLTESİ önemli bir yer tutuyor. Pek çok vatandaş da her ortamda rastladıkları İLAHİYAT HOCALARINA kafalarını kurcalayan soruları sormayı ihmal etmiyorlar.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar