Ahan da SİVAS burasıdır...
Yeni Şafak Gazetesi yazarı Faruk AKSOY, hem SİVAS´ı hem de bu toprakların kadim değerlerine dair güzel bir yazı kaleme aldı.
Tarih: 15.2.2018 10:31:32/ 9350okunma / 1yorum

Ahan da Sivas burasıdır…

Bu haftaki Gerçek Hayat dergisinde, Şair Ali Ayçil´in, “Kirkor Değirmenciyan´ın hatıraları” başlıklı yazısını okumanızı isterdim, henüz geç kalmış sayılmazsınız, Gerçek Hayat bir hafta boyu bayilerde zaten, daha da olmadı derginin internet sayfası açık, istediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Ayçil, “Biliyorum, fazla araya girersem, Kirkor Değirmenciyan´ın seksen yaşına ramak kala Sivas´ta yerel bir gazetede yayınladığı hatıraların tadı kaçıverecek” nezaketini göstererek başlıyor yazısına ve sözü sözün sahibine bırakıyor.

İnsan okudukça üzülüyor, gerçekten üzülüyor, bu memleket sevdası, bu toprak aşkı, bu ana hasreti, insanın kalemini büküyor, gözünü yaşartıyor, insana insan olduğunu hatırlatıyor, Kirkor Değirmenciyan´ın mektupları o kadar duru, o kadar sade, o kadar bizden ki, okuyan herkes mutlaka kendine ait bir kelime, bir duygu, bir his yakalıyor.

Siyasi tartışmaların, çekişmelerin, savaşların, göçlerin dışında herkesin yaşama ihtimali olan bir insan öyküsü işte, bunu neye dayanarak söylüyorum biliyor musunuz, Sivaslı değirmen tamircisinin oğlu Kirkor Değirmenciyan´ın, Fransa´ya göç ettiği 70´li yıllarda, babam da Almanya´ya çalışmaya gitmiş, herkesin bir yerlere gidip ekmeğini taştan çıkardığı devirler yani.

Son dönemde Reşat Nuri´nin, “Anadolu Notlarını” okurken, Değirmenciyan´ın da anlattığı Sivas´ı, İç Anadolu´yu, Anadolu insanını gözümde canlandırmıştım, bu hatıralar Reşat Nuri´nin üstüne çok iyi geldi, çok…

Ali Ayçil´e dedim ki, “Ya Ali abi, senin yazı Gerçek Hayat´ta yayınlandıktan sonra bu konuyu ben de yazayım, ama biraz daha bilgi sahibi olmam lazım, bu Ermeni dayı kimdir, nedir, kimden bilgi alabiliriz?”, Ayçil, bir telefon numarası verdi, “Osman Çelik, Sivas Postası´ndan, onunla görüş, anlatacak sana” dedi, aradım…

Osman Çelik ile telefonda tanıştık, heyecanlı, samimi, memleket adamı, dürüst bir arkadaş, böyle bir izlenim edindim, gazetesinde yayınladığı Değirmenciyan hatıralarıyla ilgili güzel şeyler anlattı, “Kirkor amca, bize eski Sivas´ı yaz, hepimizin öğreneceği çok şey var, komşularını, aileni, yaşadığın hayatı, hepsini yaz, bunlar bizim için çok kıymetli şeyler” diyerek ikna etmiş Ermeni hemşerisini, ama öyle kolay olmamış tabi, tam dört yıl uğraşmış, sonunda Kirkor Değirmenciyan da, “Ölmeden önce son bir vazife olarak esas memleketimi yazayım” demiş ve yazmaya başlamış.

Yayınlanan mektupları okudum, Osman Çelik´i dinledim, daha şurada otuz yıl önce bizim köyde yaşayan, yün eğiren, çorap ören, turşu kuran, soğan tavalaması yapan, kızılcık şerbeti kaynatan güzel halaları, nineleri, komşuları hatırladım, gözüm yaşardı, boğazım düğümlendi, yutkundum, yutkundum…

Osman Çelik´in, “Hocam biz Osmanlıyız, biz Osmanlı değilsek bu topraklarda bizden geriye hiçbir şey kalmıyor, aslında Kirkor amca, Amerika´dan beri, bana bizi anlatıyor, vakti zamanında bu Kirkor amcanın ağabeyi derede yüzerken boğulmuş, ailesi acıların en büyüğünü yaşamış, anasının üstüne öyle bir hüzün çökmüş ki, ağlamaktan kuruyup gitmiş, Kirkor amcanın anası, Erzincanlı Manuşak kadın bir Cuma gecesi Müslüman komşularının evine gitmiş, oğlu için Yasin okumalarını, dua etmelerini istemiş, okumuşlar, dua etmişler, ağlamışlar, acıyı bölüşmüşler, Hocam biz Osmanlıyız bee, vallahi Osmanlıyız, biz insanız, biz kardeşiz, bu dünyaya bizden kalacak şey budur” derken yaşadığı heyecanı duymanızı isterdim.

Hemen şurada, birkaç hafta önce, Üsküdar´dan tüm dünyaya seslenen, seslendiği o dünyanın en büyük fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler´in, “Kimden korkacaz, biz Osmanlıyız bee, dünyaya insanlık öğretmişiz, kimseden korkacak halimiz yok, büyük medeniyetiz biz…” demesini hatırladım, acayip gururlandım.

Osman Çelik, bir şey daha anlattı, dedi ki,

Bir gün İngiltere´de, Kirkor Değirmenciyan, eski başbakan Margaret Thatcher´la sohbet ediyor, ona diyor ki, ‘Siz Sivas kadınlarına benziyorsunuz, Sivas kadınları gibi sert, kanaatkar, dirençli ve üretkensiniz, sizi Sivaslı kadınlara benzetiyorum´…Bunun üzerine Thatcher, ‘Biz İstanbul´u, Ankara´yı biliyoruz, Sivas da neresi?´ diyor... İşte o zaman Kirkor amca bir harita istiyor, haritada parmağını dolaştırıyor, dolaştırıyor, tam Sivas´ın üstüne getiriyor, ‘Ahan da Sivas, Sivas burasıdır işte´ diyor… Bu olay bile beni çok etkiledi be Hocam, çok…”

İşte böyle sevgili dostlar…

Bir Anadolu insanı olarak Kirkor Değirmenciyan´ın hikayesi ilginizi çekti mi, hayatınızda çok ama çok arkalarda kalmış, unutulup gitmiş bazı hatıralar canlandı mı, bilemiyorum tabi.

Aslına bakarsanız bu mevzuyu yazarken şu yaşadığımız hassas dönemin etkisiyle yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir miyiz, diye de düşündüm, geride acılarla dolu bir tarih var, çatışmalar var, göçler var, yetimlikler var, var da var…

Fakat Kirkor Değirmenciyan´ın anlattıkları, topraklarımızın mayası kadar saf, temiz, duru hatıralar, özellikle tehcir dönemlerinden sonra Anadolu topraklarında yaşamaya devam eden Ermeni komşularımızla olan münasebetlerimizi de ortaya koyması bakımından çok değerli, çok kıymetli tarihi notlar.

Bütün bunların üstüne, Ali Ayçil´in, büyük bir dikkatle mektupları okurken bu mektuplarda geçen Erzincan yöresine ait sözcükleri, kavramları tebessüm ederek izah etmesi, uçtuğu yuvaya geri dönen kartalın masumiyetiyle tanış sesler çıkarması kadar etkileyici bir şeydi.

Ne olur, nasıl olur, bilemiyorum, fakat bu adamın, Kirkor Değirmenciyan´ın, şu fani alemden göçmeden önce mutlaka Sivas´ına kavuşması, sokaklarında yürümesi, komşularını araması, çeşmelerinden su içmesi, Manuşak anasının mezarına gidip dua etmesi lazım, bütün bunları yapabilmesi için ekonomik desteğe ihtiyacı yok, zaten zengin bir adam, her şeyi var, başka bir kol, başka bir el uzatılması, başka bir ses verilmesi gerekiyor galiba.

Ben şahsen böyle işleri pek beceremem, birilerini harekete geçirecek etkim, yetkim, gücüm, kuvvetim yok, fakat şöyle düşünüyorum; acaba Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, ya da Cumhurbaşkanlığı kültür işleri danışmanları, Sivaslı hemşerimizin bu mektuplarını okuyup, onu bu ülkenin yurttaşı olarak, yaşayan tarihi olarak memlekete davet ederler mi, bunu uygun görürler mi?...

Akıl vermek haddime değil ama etseler iyi olur, çünkü

Anadolu, biz Türklere kalan

en büyük dünya mirasıdır,

“Ben Anadoluluyum” diyen herkes de hemşerimizdir,

kardeşimizdir, komşumuzdur.

Son olarak, Ali Ayçil, bu olaydan kendisini haberdar eden gazeteci arkadaşı Merve Akbaş´a teşekkür etmiş yazısında, ben de kendisine ve işin Sivas ayağını oluşturan Osman Çelik´e teşekkürlerimi sunuyorum.

Kim bilir, belki bir gün, Kirkor amca, Sivas´ta bir çay ısmarlar hepimize… Güzel olmaz mı ama…   

FARUK AKSOY/Yeni Şafak Gazetesi
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ahan SİVAS burasıdır
Okuyucu Yorumları (1 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Nuri Soydaner
4.2.2018 21:36:42
Slm. Benim çocuğumda da köyümüzde Emine teyze vardı ermeni asıllı bizi evladı gibi sever bize sahip çıkardı annem Bahçeye bağa çalışmaya giderdi bizi emine teyzeye amanet ederdi bilirdiki gözü arkada kalmazdı Rahmetle anıyorum aynen mektupta bahsedidiğigibi biz Osmanlıyiz Kirkor amcanın memleketine gelip hasret gidermesini çok isterim bir Sivas li olarak bizede bir görev düşerse canla başla her şey için teşekkürler Nuri Soydaner
Rüzgar Ölçümü Yapılacak
Rüzgar Ölçümü Yapılacak
SİVAS´ın birkaç bölgesinde geçtiğimiz yıllarda faaliyete geçen RES´lere (Rüzgar Enerji Santrallerine) yenileri eklenme yolunda. Gürün, Kangal, Kulmaç Dağları, Yağ donduran ve Yıldız Dağı bölgesinde özel bir firmanın bir çalışma yapacağı ve rüzgar ölçümleri sonucuna göre RES´lerin kurulacağı öğrenildi.
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Huzurun ve Sadeliğin Timsali
Gösteriş, ihtişam ve şatafat yerine ,insan unsuru dikkate alınarak yapılmış Abadan Cami, kaşıkçı elması güzelliğinde, geniş hinterlandı ile dimdik ayakta.1905 yılında Osmanlının dahi Sultanı II.Abdülhamid Han tarafından Kars muhacirleri için yenilenen cami görenleri hayran bırakıyor.
ŞEBİNKARAHİSAR´da Güzel Bir Gün
ŞEBİNKARAHİSAR´da Güzel Bir Gün
Bölgenin yükselen yıldızı olan GİRESUN ÜNİVERSİTESİ, bir birinden güzel etkinliklerle gündeme gelmeye devam ediyor. Kültür hayatımızın önemli isimlerinden biri olan Prof.Dr. Nazım ELMAS, ŞEBİNKARAHİSAR MYO´da Mehmet Akif Ersoy ve Gençlik konulu bir konferans verdi
Milli Eğitim Müdürü İstifa Et!
Milli Eğitim Müdürü İstifa Et!
İstifa etmen bu şehrin hayrına olacak. Senin daha buraya vereceğin bir şey yok…
Buradayım
Buradayım
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim GÜL, Ana Bilim dalı Çalışmalarına daha çok vakit ayırmak için dekan yardımcılığını bıraktığını, Sivas´a ve Sivaslılar´a hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
Sarıkamış´a Gidip Dönmeyen SİVASLILAR
1914 yılının 15-22 Aralık tarihleri arasında, Sarıkamış yakınındaki Allahuekber dağlarında, Kars´ı Ruslardan geri almak için harekata katılan 60 bin asker donarak öldü. Başkumandan vekili Enver Paşa büyük bir güçle, Rusları hiç beklemedikleri bir yerden, Allahüekber dağlarından aşarak vurmayı ve Kars´ı yeniden vatan topraklarına katmayı hedeflemişti. Allahuekber dağlarının yer yer 2-3 bin rakımlı geçitlerinde ısı sıfırın altında 30 dereceye kadar düşüyordu. Türk askerlerinin büyük bölümü ise çölden gelmişti ve üzerlerinde yazlık üniformalar vardı. İşte 1914-1918 Sarıkamış ve Kafkas Cephesinde Şehit olan Sivaslıların isim listesi
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
SARIKAMIŞ Şehitlerinin İLÇELERİ
ANADOLU´nun yağız delikanlıları geri dönmeyi hiç düşünmediler.627 ve daha ismi bilinmeyen nice SİVASLI, kara kışa kıtlığa aldırmadan bu vatan için gittiler...
STK´lar Yarın Şehir İçin Konuşabilirler!
STK´lar Yarın Şehir İçin Konuşabilirler!
Geçtiğimiz hafta 44 tane olduklarını iddia eden lakin isimleri halk tarafından pek bilinmeyen pek çok STK, Eski Numune Hastanesi´nin yıkılması gerektiği konusunda görüş bildirdiler. BU 44 STK´nın 2006 yılında temeli atılan ve 25 Trilyon lira harcanan lakin hayata geçmeyen Kongre ve Fuar Merkezi için, bir de Cami Alanları Konuta çevrilen yerler için de önümüzdeki hafta kamuoyu karşısına çıkıp bir açıklama yapmaları bekleniyor.
GİRESUN´da Birşeyler Oluyor
GİRESUN´da Birşeyler Oluyor
Komşumuz GİRESUN, bir birinden güzel ataklarla cazibe merkezi olma yolunda. GİRESUN ÜNİVERSİTESİ ise şehrin lokomotifi konumunda.108 Devlet Üniversitesi arasında performansı ile 32.sırada olan Giresun üniversitesi, örnek üniversiteler arasına girme yolunda ilerliyor.Pek çok üniversite günü kurtarıp eş dost kayırmacılığı ile bilim değil film üretirken, Giresun Üniversitesi bölgede kendi ağırlığını iyice hissetiriyor.
Hatıraların Tescili Kaldırıldı
Hatıraların Tescili Kaldırıldı
Günlerdir tartışma konusu olan Eski Numune Hastanesi´nin yıkılıp yıkılmayacağı kararı netleşti. Sivas Anıtlar Kurulu´nun iki defa tescilin devamı yönünde karar bildirmesine rağmen ANKARA ANITLAR KURULU´nun tescili kaldırması şehirde şok etkisi oluşturdu.
Şehrin RUHU Berhava Edilmemeli
Şehrin RUHU Berhava Edilmemeli
Şehrin HAFIZASI niteliğinde Numune Hastanesi için SİVASLILAR gündem oluşturmaya devam ediyorlar. Devrin mimari özelliğini taşıyan, kültürel pek çok hatıranın doğduğu yer olan Numune Hastanesinin yıkılmamasını isteyen duyarlı insanlar, burasının korunması demek şehrin geçmiş 60 yılının korunması gerek olduğuna vurgu yapıyorlar
Padişahlardan 27´si ŞAİR
Padişahlardan 27´si ŞAİR
İstanbul´un Fethinin kutlandığı bu günlerde, gözler yeniden Osmanlı İmparatorluğu´na çevrildi. Büyük bir medeniyetin temsilcisi olan OSMANLI, kültür ve sanatta da dünyanın zirvesinde idi. Kültür araştırmacılarının dikkat çektiği diğer önemli bir konu ise, Osmanlı Padişahlarından 27 tanesinin Divan sahibi şair oldukları yönünde.
Liyakat, Liyakat, Liyakat
Liyakat, Liyakat, Liyakat
Cumhuriyet Üniversitesi şehrin gündeminde. Özellikle bazı isimlerin Rektörü yanlış yönlendirip dar çevre içine soktukları gözlemlenirken, başta Hakan YEKBAŞ olmak üzere danışman kadronun ise yanlış adımları ve başarısızlıkları, istifaları beraberinde getirmeye devam ediyor.
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
Ömer İNÖNÜ´den SİVAS´a Vefa
SİVAS POSTASI GAZETESİ Sivas Kültür ve Tarihine önemli katkılar sunmaya devam ediyor. İkinci CUMHURBAŞKANI İsmet İNÖNÜ´nün oğlu Ömer İNÖNÜ´nün Sivas TÜDEMSAŞ´ta staj yaptığı ve staj parası ile de ÇİFTE MİNARE´nin külahlarını yaptırdığı bilgilerine ulaşıldı.
SON KALE Düşmeyecek!
SON KALE Düşmeyecek!
Türkiye,bir “Haçlı” kuşatması altında. Hilal´in asırlara varan medeniyet aşkını, hiçbir dış gücün alt edemeyeceği vurgulanıyor.Bu topraklarda yaşayan her ferdin, Hilal´in sonsuza kadar dalgalanması için canını feda etmekten geri durmayacağını dost düşman herkesin bilmesi lazım.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar