Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Bu HAMAM Neden Müze Olmasın?
Bu HAMAM Neden Müze Olmasın?
Sivas Merkezde bulunan Şirinoğlu Hamamı çökmek üzere. Taş işçiliği abidesi olan ve eşsiz göbek taşı ile sanat severleri büyüleyen bu şaheserin şehir kültür varlıklarına dahil edilerek ilk ve özel olan bir “Hamam Kültürü Müzesine” dönüştürülmesi bekleniyor.
VEFA Sosyal Tesisleri
VEFA Sosyal Tesisleri
Sivas´ın çok önemli bir kanayan yarası olan lakin kimsenin dikkatini çekmeyen yaşlıların sosyal hayatın kıyısında kalmalarına, bir çare bulunması gerekiyor. Genelde çocuklarının evlerinde kalan ve sabah kahvaltıyı yapar yapmaz dışarı çıkarak eve geç gelmek zorunda olan yaşlıların, gündüzleri vakit geçirip kahvaltı türü yemek yiyecekleri bir mekanın oluşturulması bekleniyor.
Güncel
Buruciye VALİLİK´e Geçmeli
Buruciye VALİLİK´e Geçmeli
Buruciye Medresesini devraldığı günden bu yana sadece “bedava çay verme” sıradanlığı haricinde derli toplu bir çalışma ortaya koyamayan Müftülüğün,Buruciye´yi bırakma kararı aldığı haber merkezimizin ulaştığı bilgiler arasında.
Güncel
Biz Büyük Devletiz
Biz Büyük Devletiz
Cumhurbaşkanı ERDOĞAN, Valilere seslenerek tarihi açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN´ın medeniyet geçmişimize dair önemli tespitleri, toplumun her kesimi tarafından ayakta alkışlanmaya devam ediyor.
Siyaset
Sonun İşte Bu İnsanoğlu!
Sonun İşte Bu İnsanoğlu!
Sivas Yukarı Tekke Mezarlığı Türkiye´nin en düzenli mezarlığı konumunda. Tertip, düzen ve temizlik konusunda bir numara olan mezarlık, çevre düzeni bakımından da dikkat çekiyor.
Kasvet Hane Gibi
Kasvet Hane Gibi
SİVAS Müftülüğü tarafından işletilen şehrin taş incisi olan Buruciye Medresesi, adeta dökülüyor. Hiçbir hizmet ve işlevsel kalite gözle görülmezken, bu abidenin “köy kahvesi” gibi işletilmesi yanı sıra, adeta “cenaze evi” ruhaniyetine büründürülmesi eleştiriliyor.
Güncel
Vakıfların Vakıfiyetsizliği
Vakıfların Vakıfiyetsizliği
Vakıflar Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Buruciye Medresesi Taç Kapılarına çivi çakılıp flama asılması tepki çekti. Taşa işlenmiş nakışlar abidesine nasıl çivi çakıldığı ve buna nasıl göz yumulduğu merak konusu.
Aynalı Hançer Sökülmeli
Aynalı Hançer Sökülmeli
Meydanda bulunan tarihi Jandarma Binası, Kongre Müzesi ve Valilik Binası güzelliği ile göz kamaştırmaya devam ederken, meydan içinde bulunan Aynalı Çarşı, mekânın rengini ve güzelliğini bereliyor. Meydana saplanan bu Aynalı hançer hakkında, Sivas yöneticilerinin ne yapacakları merak ediliyor.
Güncel
DİVRİĞİ Hz. Peygambere Komşu Gönderdi
DİVRİĞİ Hz. Peygambere Komşu Gönderdi
Diyarbakır SUR´da, Haçlıların paralı maşaları ile girdiği çatışmada şehid olan Piyade Astsubay Üstçavuş Özgür Erdoğan´ın cenazesi, Sivas´ın Divriği ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.
Güncel
GEMEREK Şehidini Uğurladı
GEMEREK Şehidini Uğurladı
Bu toprakların sonsuza değin bağımsızca yaşaması için mücadele eden güvenlik güçlerimiz minnetle anılıyor. Haçlı İttifakının bu topraklardaki maşası olan HDPKK ile girdiği çatışmada şehit olan SIZIRLI Fazlı ALTUNTAŞ sonsuzluğa uğurlandı.
Güncel
Bu Ucube Sivas´a Yakışmıyor
Bu Ucube Sivas´a Yakışmıyor
Sivas´ın ana damarında bulunan ve göz zevkini katleden “Aynalı Çarşı” nın ne zaman ortadan kaldırılacağı bilinmiyor. Adeta şehrin bağrına saplanan bu ucube hançerin, Sivas´ın kent meydanı görüntüsüne yakışmadığı vurgulanıyor.
Güncel
GÖKPINAR´a Doğru Ağır Zaman
GÖKPINAR´a Doğru Ağır Zaman
Deliler, anormaller, sıra dışı olanlar, aşkı ve ideali koyunlarında emzirenler, hiç var olmayacak bir dünya için savaşanlar, şehrin yapay maskeli suretinden usananlar, başı boş kalabalıkların, çıkar ilişkilerinden bıkanlar, yüreklerinde aya bulanmış zarafeti taşıyanlar, mor menekşelerin asudeliğine meftun olanlar, gelip ara ara söyleşmeliler Gökpınar ile…
Kültür
Ordu´dan Sivas´a Gönül Yolu
Ordu´dan Sivas´a Gönül Yolu
Kimileri kutup yıldızı gibidir. İnsanlar onlara bakarak yönlerini bulurlar. Gecenin en ulvi vaktinde, sehere ramak kala, çayır kuşlarının bile tan ile halleştiği bir anda söyleşirler adeta.
Kültür
Divriği´ye Doğru Ağır Zaman
Divriği´ye Doğru Ağır Zaman
Sahi siz o taş şiirini görmediniz mi? O taşın gül bahçesindeki, geçmiş zaman yolcularının fısıltılarını duymadınız mı? Onların gönül deryasından su içmediniz mi?
Kültür
SOĞUK ÇERMİK DÖKÜLÜYOR
SOĞUK ÇERMİK DÖKÜLÜYOR
Sahipsiz Sivas sahip aramaya devam ediyor. İnanç turizmi açısından herhangi bir yapılanmadan bi haber olan şehir, yöresel yemek yarışmaları yapmadan öteye geçemiyor. Sivas´ın en önemli mekânlarından biri olan Soğuk Çermik adeta dökülüyor. Sivas Belediyesi´nin Çermikten haberinin olup olmadığı ise merak ediliyor.
Güncel
Yağmur Yağar Akasyalar Islanır
Yağmur Yağar Akasyalar Islanır
Yağmur yağıyor… İstiridye içinde saklı kalan bir sır gibi, nazlı nazlı salınıyor âlemin kalbine doğru. Yağmur yağıyor ve damlaların o enfes raksı, akasyaların suya hasret yaprakları ile söyleşiyor apansız. Yağmur yağıyor ve zarafetin esrik hali, yüreğinde baharı taşıyor mevsimden mevsime. Dağların doruğuna meftun bir adanmışlık, zarafetin avuçlarında sükûn buluyor nedensiz ve niçinsiz...
Kültür
1 İlerliyor İkisi Beklemede
1 İlerliyor İkisi Beklemede
1980’li yıllardan bu yana konuşulan lakin bir adım dahi atılmayan Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi, sonunda gerçekleşiyor. Sivas’ın büyük rüyasında tekerlekler dönmeye başlarken, Üç Kızılelma’dan ikisi olan KIZILIRMAK ve KALE EVLERİ içinse bir adım daha atılmadı.
Güncel
Buruciye Valilik`te Kalmalı
Buruciye Valilik`te Kalmalı
Sivas Valiliğinin aynası konumundaki Buruciye Medresesi bilinmezler içinde bir bilinmeze doğru yol alıyor. Vakıflar’ın orayı restore edecek olması ise kamuoyunu daha bir tedirgin ediyor. Başta Gök Medrese olmak üzere pek çok eseri perişan eden Vakıfların, inşaat ustalarına restore yaptırmasından korkuluyor.
Güncel
CENNET KAPISINA İNANÇ GAZELLERİ
CENNET KAPISINA İNANÇ GAZELLERİ
Dünya Mirası Divriği Ulu Cami göz kamaştırmaya devam ediyor. Divriği Ulu Cami’nin daha iyi tanıtılmasına kültür insanı Hayati İNANÇ’ın önemli katkı sunacağı belirtiliyor. “Can Veren Pervaneler” isimli programın Cennet Kapısı önünde gazeller eşliğinde yapılması durumunda, nakış ve şiir birlikteliğinin bu abideyi daha da ölümsüzleştireceği belirtiliyor.
Güncel
SİVAS`IN TACI NEYİ BEKLİYOR?
SİVAS`IN TACI NEYİ BEKLİYOR?
Sivas Meydanda bulunan taş abidelerden Jandarma Binası, şehrin turizm varlığı içersinde değerlendirilmeyi bekliyor. Kültür ve Turizm anlamlı bir yapılanma yerine, akşam sabah köy şenlikleri benzeri, şamataların yaşandığı şehirde, akil bir iradenin, bu abideyi Sivas’ın değerler silsilesine ne zaman katacağı sorgulanıyor. Sivas’ın taştan tacı olan Jandarma Binasının, turist uğramayan ve kültür felsefesi çalıp söylemeye hapsedilen bir şehirde, işlerlikli değerlendirilmesi ümit ediliyor.
Güncel
PİRKİNİK HAMAMI YIKILIYOR
PİRKİNİK HAMAMI YIKILIYOR
1496 sayılı kararla 02.12.2009 tarihinde tescil edilen Pirkinik Hamamı yıkılacağı günü bekliyor. Osmanlı Döneminden kaldığı belirlenen hamam 2. Derece koruma alanında yer alıyor. 5 yıl önce tescil edilen hamamla ilgili bugüne kadar neden hiçbir işlem yapılmadığı ve hamamın yıkıma terk edildiği merak ediliyor.
Güncel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar