Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Kıssadan Hisse
Kıssadan Hisse
İnsanların bir birinin ismini dile düşürmek için yarıştığı, çıkar ilişkileri ve başa kalkmaların alıp başını gittiği barbar dünyada, kalabalıkların anlayamayacağı derin bir felsefeyi o yarı sarhoş insandan öğrenmiş.
Kültür
Demek ki Çalışınca Oluyor!
Demek ki Çalışınca Oluyor!
Sivas eğitimine örnek olan okullar takdir ediliyor. Şehrin eğitimi için koşturmalarla ortaya güzellikler çıkaran idareci ve öğretmenler, SİVAS´ın göğsünü kabartıyor.
Kösedağ´a Doğru Ağır Zaman
Kösedağ´a Doğru Ağır Zaman
KÖSEDAĞ´ın eteğinde bir YAYLA EVİNDE, dağ gecesini soluklayıp, huzuru ve sevinci bir arada yaşamayı, şehrin başıboş zavallı insanlarının boş gündemi, boş sohbetleri ve boş hayatları anlayabilir mi?
Kültür
Sivas Yine Bir Değerini Kaptırdı
Sivas Yine Bir Değerini Kaptırdı
Yaklaşık 20 yıldır Sivas´ta tiyatro serüvenini yaşayan lakin hiçbir kurum veya STK tarafından desteklenmeyen “”OYUNBOZAN ATÖLYE” İstanbul´a taşınmak zorunda kaldı. İstanbul´da başarıyla yol alan Oyunbozan Atölye sanat camiasından büyük ilgi görüyor. Sivas ise tabir yerinde ise “Meleklerin erkek mi dişi mi” olduğunu tartışıyor.
Kültür
GÖKPINAR´a Doğru Ağır Zaman
GÖKPINAR´a Doğru Ağır Zaman
Deliler, anormaller, sıra dışı olanlar, aşkı ve ideali koyunlarında emzirenler, hiç var olmayacak bir dünya için savaşanlar, şehrin yapay maskeli suretinden usananlar, başı boş kalabalıkların, çıkar ilişkilerinden bıkanlar, yüreklerinde aya bulanmış zarafeti taşıyanlar, mor menekşelerin asudeliğine meftun olanlar, gelip ara ara söyleşmeliler Gökpınar ile…
Kültür
SIZIR ŞELALESİ´ne Doğru Ağır Zaman
SIZIR ŞELALESİ´ne Doğru Ağır Zaman
Su ve hayat, su ve şiir, su ve insan…
Kültür
Divriği´ye Doğru Ağır Zaman
Divriği´ye Doğru Ağır Zaman
Sahi siz o taş şiirini görmediniz mi? O taşın gül bahçesindeki, geçmiş zaman yolcularının fısıltılarını duymadınız mı? Onların gönül deryasından su içmediniz mi?
Kültür
GİRESUN´a Doğru Ağır Zaman
GİRESUN´a Doğru Ağır Zaman
Arnavut kaldırımlar, dar sokaklar, tanıdık şiveler… Ara ara şehrin kalabalıklığını dağıtan martı sesleri. Berrak deniz, ormanla kaplı dağlar, her daim şiire namzet adımlarla GİRESUN…
Kültür
Bir Fincan Kahvenin 40 Yıl Hatırı vardır...
Bir Fincan Kahvenin 40 Yıl Hatırı vardır...
Sivas’ta Osmanlı usulü hazırlanıp sunulan kahve büyük ilgi görüyor. Özenle hazırlanan kahvenin, diğer içeceklerden farklı olarak zarafeti temsil eden muhabbetleri de çağrıştırması ayrı bir güzelliği anımsatıyor.
Kültür
Bir Güzel Adam Sivas`ta idi...
Bir Güzel Adam Sivas`ta idi...
Edebiyatımızın duayen isimlerinden biri olan Nuri PAKDİL, Sivas’ta sevenleri ile buluştu. Entelektüel yanı ve dik duruşu ile binlerce insana önderlik eden PAKDİL, sıra dışı bir aydın olarak biliniyor.
Kültür
Çağrı Merkezinde Emek Sömürüsü!
Çağrı Merkezinde Emek Sömürüsü!
Sivas’ta son zamanlarda, artan çağrı merkezleri pek çok insana iş imkanı sunarken, bazılarında emek sömürüsü yapıldığı iddiaları ise şaşkınlık oluşturdu. Özellikle epey bir çalışanı olan bir çağrı merkezi çalışanları, gazetemizle temasa geçerek, emeklerinin sömürüldüğünü, buna ise kimsenin ses çıkarmadığını belirttiler.
Güncel
Karneyle Oynayan Zamane Müdür
Karneyle Oynayan Zamane Müdür
Gazetemize gelen ihbarlar sonucu daha önce birçok defa haber yaptığımız ve ne hikmetse dokunulmayan Şems-i Sivasi İmam Hatip Orta Okulunun skandal müdürü Abdulkadir SELVİ’nin başına buyruk uygulamaları dur durak bilmiyor.
Güncel
Kitap Günlerine Muhteşem Kapanış
Kitap Günlerine Muhteşem Kapanış
Sivas’ta 3.düzenlenen Kitap Günleri muhteşem bir kapanış ile son buldu. Kitap Günlerinin son gününde şiir severlere şiir ziyafeti sunan Hayati İNANÇ, nitelikli bir dinleyici kitlesine hitap etti.Buruciye Medresesinin taş işlemeleri arasında muhteşem anları konuklara yaşatan İnanç, Sivas’ta bulunmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.
Güncel
CENNET KAPISINA İNANÇ GAZELLERİ
CENNET KAPISINA İNANÇ GAZELLERİ
Dünya Mirası Divriği Ulu Cami göz kamaştırmaya devam ediyor. Divriği Ulu Cami’nin daha iyi tanıtılmasına kültür insanı Hayati İNANÇ’ın önemli katkı sunacağı belirtiliyor. “Can Veren Pervaneler” isimli programın Cennet Kapısı önünde gazeller eşliğinde yapılması durumunda, nakış ve şiir birlikteliğinin bu abideyi daha da ölümsüzleştireceği belirtiliyor.
Güncel
1000 TEMEL ESERE KAYIP KİTAP
1000 TEMEL ESERE KAYIP KİTAP
Sivas’ın efsane Valilerinden Hasan CANPOLAT’ın başlattığı Sivas İçin 1000 Temel Eser çalışması sonlanmak üzere. Ara ara kamuoyu tepkisini silmek için basılan kitaplar haricinde büyük bir çalışma gözlemlenmezken, eskiden basılan lakin piyasada bulunmayan kitapların, 1000 temel eser kapsamına neden alınmadığı bilinmiyor.
Kültür
Yaşar ELMAS ile Söyleşi
Yaşar ELMAS ile Söyleşi
2012 yılında kurulan oyunbozanatölye ilk yılında 4 yeni oyun, 86 temsil ve 10.000 seyirciye ulaşarak Belki de alanında büyük bir ilki gerçekletirdi. İlk kez Sarıkamış dramının ve Aşık Veysel ‘ in hayatının anlatıldığı “dostlar ( seni ) hatırlasın “ müzikal anlatının sahnelendiği ilk sezonunda önemli işlere imza atan ve bu sene yine ilk kez bir Mustafa kutlu hikayesinin sahneye taşınması anlamında bir ilki gerçekleştiren atölyenin sanat yönetmeni yaşar elmas ile 2 sezonu ve geleceğe dair planlarını konuştuk.
Kültür
SÖZÜ VAKTİNDE AÇAN ŞEHİR
SÖZÜ VAKTİNDE AÇAN ŞEHİR
Söz vaktinde açılır. Kemale ermiş Sivas zamanıdır sözün vakti. Söze öz yükleyen bir andır, sözün öz vakti. Elden ele dolaşan manilerle yıkanan gönüllerden uzanan bir şiir gibi, söz vaktini kovalar. Buruciye’de mısra mısra şiirlenen taşlarda, söz vaktinde açılır. Söz vaktini beklemişçesine, o nakış korosuna eşlik eder. O nakış korosunda, sözün vakti geldiğinde, söz vaktinde açılır.
Kültür
YIKIN BARİ !
YIKIN BARİ !
Çifte Minare ve Şifahiye Medresesi arası, adeta açık otopark olarak kullanılıyor. Tarihi alan içerisini işgal eden araçlara, kimin müdahale edeceği ise bilinmiyor. Ecdat yadigârı bu eserlerin böyle heder edilmesine sessiz kalan yöneticilerin tarihi sorumluluklarını bilmedikleri anlaşılıyor.
Güncel
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE PARALEL SIZMA
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE PARALEL SIZMA
Geçtiğimiz haftalarda yapılan Milli Eğitim Şube Müdürlüğü mülakatına şaibe karıştırıldığı yönündeki iddialar ortalığı karıştırdı. Komisyonlarda yapılan paralel ayarlamalar neticesinde hak eden birçok insanın mağdur edildiği konuşuluyor. Paralel yapıya mensup komisyon üyelerinin, bukalemun gibi renk değiştirerek, mülakatta önceden ayarlanmış isimleri fazla puanla öne çıkardıkları iddia edildi.
Güncel
İŞTE MUHTEŞEM PROJE HERFENE HAYAT MERKEZİ
İŞTE MUHTEŞEM PROJE HERFENE HAYAT MERKEZİ
Mevcut Belediye Başkanı ve BBP Belediye Başkan Adayı Doğan Ürgüp, önceki gün akşam yeni dönem projelerini açıkladı. 33 proje açıklayan Ürgüp?ün en dikkat çekici projesi Herfene Hayat Merkezi Projesi oldu. Her yaştan insana hitap eden proje sayesinde isteyen boş vakitlerini değerlendirebilecek, isteyen burada ürettiği ürünlerle kazanç kapısı elde etmiş olacak. Bünyesinde sayısız atölyeyi barındıracak Merkez?de isteyen istediği atölyeden faydalanabilecek. İnsanları mutlu etmek, kendi öz değerlerini ortaya çıkarmak, boş zamanlarımızın aslında ne kadar kıymetli olduğunu anlamak, kişisel ekonomik kazançlar sağlayarak şehir ekonomisini güçlendirip büyüyen işsizlik sorununu küçültmeye yardımcı olmak üretim kültürünü geliştirmek için muhteşem bir proje?
Güncel
AGD 300 İŞADAMINI BİR ARAYA GETİRDİ
AGD 300 İŞADAMINI BİR ARAYA GETİRDİ
Anadolu Gençlik Derneği Sivas Şubesi ve MÜSİAD?ın birlikte organize ettiği kahvaltı programında yaklaşık 300 iş adamı bir araya geldi. Ak Parti Sivas Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın?ın da katıldığı programa yoğun katılım sağlandı. Birlik ve beraberlik amacıyla tertip edilen kahvaltı programında AGD İşadamları Komisyonu Başkanı Lokman Hazırbulan, Sivas ve Ülkemiz için birlik beraberlik mesajı verdi.
Güncel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
E-Gazete
Son Sayı
Önceki Sayılar
Sivas için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:00 07:44 12:44 15:09 17:27 18:59
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar